۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳ اقتصادی کد خبر :16941

تدبیر بیمه منازل روستایی کشوری شود

استاندار خراسان شمالی با اشاره به تدبیر انجام شده در دولت تدبیر و امید در بیمه رایگان منازل روستاییان این استان، پیشنهاد اجرا شدن این طرح در سطح ملی و دیگر استان ها را داد و گفت که سرعت عمل دستگاه های مسئول در آواربرداری، امدادرسانی، اسکان اضطراری و ارائه خدمات به زلزله زدگان بویژه از سوی داوطلبان هلال احمر بالاتر از حد استاندارد بود که جای قدردانی دارد.محمدرضا صالحی روز دوشنبه در دیدار رئیس جمعیت هلال احمر کشور که پس از بازدید میدانی این مسئول کشوری از مناطق زلزله زده انجام شد تصریح کرد: یکی از نقاط قوت این استان بیمه رایگان همه منازل روستاییان بود که می تواند الگویی برای دیگر استان ها باشد.
وی با ابراز گلایه از انتشار برخی مطالب غیرمنصفانه درخصوص کمک رسانی و یا تبلیغاتی خواندن پرداخت تسهیلات بازسازی به آسیب دیدگان این حادثه طبیعی خاطرنشان کرد: برخی به شکل غیرمنصفانه پرداخت تسهیلات نوسازی و کمک بلاعوض دولت و حتی غرامت بیمه به آسیب دیدگان را انتخاباتی اعلام کرده اند در حالی که این کمک ها هیچ ارتباطی با موضوع انتخابات ندارد و اگر هر زمان دیگری همچنین حادثه ای روی دهد، همین تسهیلات و کمک ها در اختیار زلزله زدگان قرار خواهد گرفت.
استاندار خراسان شمالی در پاسخ به توضیح حسن شکوری نسب مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان که از خبرگزاری جمهوری اسلامی به دلیل پوشش گسترده و متنوع از جمله ۳۶ خبر و گزارش در طی ۲۴ ساعت ابتدایی پس از وقوع زلزله تقدیر و تشکر کرد، ضمن تایید و تقدیر عملکرد ایرنا و قابل توجه بودن حضور و نقش پیشرو در اطلاع رسانی، تصریح کرد: اکثر رسانه های استان همراهی و فعالیت مناسبی دارند، هر چند که در فضای مجازی و غیر رسمی متاسفانه بی اخلاقی و بی انصافی با توجه به انتخابات ریاست جمهوری گسترده است .
مهندس صالحی در عین حال تأکید کرد: با وجود این مسائل، همه ما موظف هستیم با قوت و جدیت به خدمت رسانی ادامه دهیم و در تسکین و بهبود آلام مردم بکوشیم.
وی از اعزام کارشناسان مشاور و مددکار بهزیستی به مناطق زلزله زده هم خبر داد و گفت: فرهنگ سازی در خصوص اهمیت مقاوم سازی بناها و بیمه اماکن در برابر حوادث طبیعی هم می تواند مورد توجه همگان به ویژه رسانه ها و مدیران دستگاه های مسئول باشد.
وی با اشاره به اسکان اضطراری هشت هزار نفر از مردم خراسان شمالی پس از وقوع زلزله ۵٫۷ ریشتری تصریح کرد: عملیات امداد و نجات طی ۵ ساعت ابتدایی وقوع حادثه، پایان یافت که این یک رکورد در مدیریت بحران است چرا که در کشورهای پیشرفته دنیا حتی ژاپن نیز استاندارد این عملیات تا حدود ۴۸ ساعت تعریف شده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ چادر در مناطق مختلف شهری و روستایی زلزله زده توزیع شده است گفت : از این تعداد فقط ۵۰۰ تخته در روستای قصر قجر توزیع شده است که در بازدید میدانی امروز از این روستا و گفت و گو با مردم ، اکثر از سرعت عمل در خدمات ارایه شده رضایت داشتند .
ضیائی با اشاره به بهره مندی منازل مسکونی از بیمه رایگان روستایی به عنوان ابتکار مدیریت عالی استان، اظهار کرد: این امر اقدام خوبی است که لازم است سایر استان ها نیز از خراسان شمالی الگوگیری کنند.

**تاکید استاندار خراسان شمالی بر مرمت واحدهای مسکن مهر آسیب دیده از زلزله
استاندار خراسان شمالی با تاکید بر تسریع در ارزیابی خسارت واردشده به واحدهای مسکن مهر بجنورد، خواستار سرعت یافتن کمک ها برای ترمیم آسیب ها شد.
از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در دیدار صبح دوشنبه با معاونان وزیر مسکن و شهرسازی که در پی وقوع زمین لرزه شنبه شب به بجنورد سفر کرده ، با اشاره به این که این زمین لرزه بیشترین خسارات را به روستاهای بخش مرکزی بجنورد و بخش مانه شهرستان مانه و سملقان وارد کرد، گفت: واحدهای مسکن مهر در شهرک گلستان بجنورد نیز دچار خساراتی شد که ارزیابی سریع خسارات و تسهیل شرایط اعطای وام و کمک های مدنظر دولت مورد انتظار است.
وی با اشاره به حضور دکتر ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر کشور در مناطق زلزله زده بجنورد خاطرنشان کرد: حفظ آرامش مردم و اطمینان بخشی به آنان درباره اهتمام جدی دستگاه های متولی در ارائه خدمات و جبران خسارات و نیز لزوم فرهنگ سازی در جامعه درخصوص مقاوم سازی بناها و بیمه کردن ساختمان ها دو نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه باشد.
مهندس صالحی خاطرنشان کرد: در روستاهای زلزله زده با پایان آواربرداری و عملیات اسکان اضطراری مقرر شد تغذیه اضطراری تا ۷۲ ساعت و پخت و توزیع رایگان نان اجرایی شود و هلال احمر برای مسکن مهر در گلستان شهر بجنورد هم برپایی چادرهای اسکان موقت را انجام داده است.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی نیز در این دیدار گفت: طرح مسکن مهر اگرچه بد اجرا شد، ولی از آن جایی که جزو تعهدات دولت جمهوری اسلامی در قبال بخشی از مردم قرار داشت، دولت یازدهم نیز خود را متعهد به حل مشکلات آن می داند و در همین راستا، حل مشکلات موجود و ترمیم آسیب های واردشده با همیاری و مشارکت خود اهالی را وظیفه خود می دانیم.
حامد مظاهریان افزود: با توجه به شرایط رخ داده در اثر زمین لرزه اخیر خراسان شمالی، مقرر شد تیم های ارزیاب خسارت با مشارکت نظام مهندسی ساختمان به واحدهای مسکن مهر بجنورد مراجعه کنند و برآورد خسارات و مستندسازی از آن ها را انجام دهند.
در این نشست همچنین محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با اشاره به استقرار ۵ دستگاه شتاب سنج زلزله در خراسان شمالی گفت: با توجه به داده های به دست آمده و شدت پس لرزه های روزهای اخیر، احتمال وقوع زمین لرزه بزرگ دیگری در این منطقه ضعیف است.
احمد مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر نیز در این نشست، شیوه های کمک به بازسازی واحدهای آسیب دیده در زلزله اخیر بجنورد را تشریح کرد و از آمادگی این وزارتخانه برای فراهم کردن حداکثر تسهیلات ممکن در این خصوص خبر داد.
زلزله ای شنبه شب با قدرت ۵٫۷ ریشتری ساعت ۲۲و ۳۰ دقیقه و ۵۸ ثانیه خراسان شمالی را لرزاند که کانون آن در شهر پیش قلعه حدفاصل۲ شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود.
شدت این زمین لرزه موجب شد تا مردم در سایر شهرستان های این استان هم آن را احساس کنند.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵٫۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت ۶٫۲ درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • نامه طرفداران رقابت به رئیس شورای رقابت:به نفع رقابت رای دهید
 • فروش بلیت ۲ میلیونی در مسیر مشهد – نجف
 • وقتی تفریح «ما» باعث خودکشی می‌شود
 • سیلی ناظم، گوش دانش آموز را پاره کرد!
 • جزئیات قتل معتاد در بزرگراه چمران
 • افتتاح چهارمین شعبه تله‌پیتزا، امید به آینده‌ای روشن
 • ترجیح می‌دهم درباره شهرزاد دیگر حرف نزنم
 • چرا جواد رضویان دیگر با تلویزیون کار نمی‌کند؟
 • موسیقی «کار کثیف» به حسین علیزاده رسید
 • چرا هنرمندان پیشکسوت خانه نشین شده‌اند؟
 • آخرین خبرها از جدیدترین کار “ده نمکی”
 • آقای کارگردان: اجازه بدهید فیلم خودم را بسازم
 • پاسخ آقای تهیه کننده به هجمه ها درباره اکران فیلم آینه بغل
 • مطالبات معوق سیستم بانکی را فلج می‌کند؟
 • خون دماغ خوب است یا بد؟
 • قیمت و تاریخ عرضه میت ۱۰، میت ۱۰ پرو و میت ۱۰ پورشه دیزاین
 • سارق تلفن همراه را شناسایی کنید
 • دستور العبادی برای برافراشتن پرچم عراق در مناطق مورد مناقشه
 • اگر مزاحم پیامکی دارید بخوانید
 • هیئتی از وزارت امور خارجه کانادا به تهران سفر کرد
 • فیلم/ ببینید: ۹ نکته از پاسخ ظریف به نطق ترامپ
 • سخنان رئیس جمهورآمریکا نشانگر شخصیت نامتعادل اوست
 • کنسرت گروه موسیقی تَرنگ جمعه برگزار می شود
 • موکلم هیچ نقشی در عملیات کلاهبرداری و پولشویی متهم ردیف اول نداشت
 • فیلم/ مهمان ناخوانده در هنگام پخش زنده شبکه چهارمحال و بختیاری
 • آیت الله مومنی: اهل بیت به نوکری و غلامی ما نیازی ندارند/ مداحان باید بیشتر دقت کنند
 • انصراف مهدی صباغ زاده از ساخت فیلم “ترانه”
 • شهردار تهران: نمیدانم که ممنوع التصویر هستم یا نه!
 • ماسک های فوق واقعی از شخصیت های معروف
 • قاتل حرفه‌ای داعشی‌ها ۹۰ هزار بار تکثیر شد!