جدیدترین اخبار
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳ اقتصادی کد خبر :16941

تدبیر بیمه منازل روستایی کشوری شود

استاندار خراسان شمالی با اشاره به تدبیر انجام شده در دولت تدبیر و امید در بیمه رایگان منازل روستاییان این استان، پیشنهاد اجرا شدن این طرح در سطح ملی و دیگر استان ها را داد و گفت که سرعت عمل دستگاه های مسئول در آواربرداری، امدادرسانی، اسکان اضطراری و ارائه خدمات به زلزله زدگان بویژه از سوی داوطلبان هلال احمر بالاتر از حد استاندارد بود که جای قدردانی دارد.محمدرضا صالحی روز دوشنبه در دیدار رئیس جمعیت هلال احمر کشور که پس از بازدید میدانی این مسئول کشوری از مناطق زلزله زده انجام شد تصریح کرد: یکی از نقاط قوت این استان بیمه رایگان همه منازل روستاییان بود که می تواند الگویی برای دیگر استان ها باشد.
وی با ابراز گلایه از انتشار برخی مطالب غیرمنصفانه درخصوص کمک رسانی و یا تبلیغاتی خواندن پرداخت تسهیلات بازسازی به آسیب دیدگان این حادثه طبیعی خاطرنشان کرد: برخی به شکل غیرمنصفانه پرداخت تسهیلات نوسازی و کمک بلاعوض دولت و حتی غرامت بیمه به آسیب دیدگان را انتخاباتی اعلام کرده اند در حالی که این کمک ها هیچ ارتباطی با موضوع انتخابات ندارد و اگر هر زمان دیگری همچنین حادثه ای روی دهد، همین تسهیلات و کمک ها در اختیار زلزله زدگان قرار خواهد گرفت.
استاندار خراسان شمالی در پاسخ به توضیح حسن شکوری نسب مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان که از خبرگزاری جمهوری اسلامی به دلیل پوشش گسترده و متنوع از جمله ۳۶ خبر و گزارش در طی ۲۴ ساعت ابتدایی پس از وقوع زلزله تقدیر و تشکر کرد، ضمن تایید و تقدیر عملکرد ایرنا و قابل توجه بودن حضور و نقش پیشرو در اطلاع رسانی، تصریح کرد: اکثر رسانه های استان همراهی و فعالیت مناسبی دارند، هر چند که در فضای مجازی و غیر رسمی متاسفانه بی اخلاقی و بی انصافی با توجه به انتخابات ریاست جمهوری گسترده است .
مهندس صالحی در عین حال تأکید کرد: با وجود این مسائل، همه ما موظف هستیم با قوت و جدیت به خدمت رسانی ادامه دهیم و در تسکین و بهبود آلام مردم بکوشیم.
وی از اعزام کارشناسان مشاور و مددکار بهزیستی به مناطق زلزله زده هم خبر داد و گفت: فرهنگ سازی در خصوص اهمیت مقاوم سازی بناها و بیمه اماکن در برابر حوادث طبیعی هم می تواند مورد توجه همگان به ویژه رسانه ها و مدیران دستگاه های مسئول باشد.
وی با اشاره به اسکان اضطراری هشت هزار نفر از مردم خراسان شمالی پس از وقوع زلزله ۵٫۷ ریشتری تصریح کرد: عملیات امداد و نجات طی ۵ ساعت ابتدایی وقوع حادثه، پایان یافت که این یک رکورد در مدیریت بحران است چرا که در کشورهای پیشرفته دنیا حتی ژاپن نیز استاندارد این عملیات تا حدود ۴۸ ساعت تعریف شده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ چادر در مناطق مختلف شهری و روستایی زلزله زده توزیع شده است گفت : از این تعداد فقط ۵۰۰ تخته در روستای قصر قجر توزیع شده است که در بازدید میدانی امروز از این روستا و گفت و گو با مردم ، اکثر از سرعت عمل در خدمات ارایه شده رضایت داشتند .
ضیائی با اشاره به بهره مندی منازل مسکونی از بیمه رایگان روستایی به عنوان ابتکار مدیریت عالی استان، اظهار کرد: این امر اقدام خوبی است که لازم است سایر استان ها نیز از خراسان شمالی الگوگیری کنند.

**تاکید استاندار خراسان شمالی بر مرمت واحدهای مسکن مهر آسیب دیده از زلزله
استاندار خراسان شمالی با تاکید بر تسریع در ارزیابی خسارت واردشده به واحدهای مسکن مهر بجنورد، خواستار سرعت یافتن کمک ها برای ترمیم آسیب ها شد.
از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در دیدار صبح دوشنبه با معاونان وزیر مسکن و شهرسازی که در پی وقوع زمین لرزه شنبه شب به بجنورد سفر کرده ، با اشاره به این که این زمین لرزه بیشترین خسارات را به روستاهای بخش مرکزی بجنورد و بخش مانه شهرستان مانه و سملقان وارد کرد، گفت: واحدهای مسکن مهر در شهرک گلستان بجنورد نیز دچار خساراتی شد که ارزیابی سریع خسارات و تسهیل شرایط اعطای وام و کمک های مدنظر دولت مورد انتظار است.
وی با اشاره به حضور دکتر ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر کشور در مناطق زلزله زده بجنورد خاطرنشان کرد: حفظ آرامش مردم و اطمینان بخشی به آنان درباره اهتمام جدی دستگاه های متولی در ارائه خدمات و جبران خسارات و نیز لزوم فرهنگ سازی در جامعه درخصوص مقاوم سازی بناها و بیمه کردن ساختمان ها دو نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه باشد.
مهندس صالحی خاطرنشان کرد: در روستاهای زلزله زده با پایان آواربرداری و عملیات اسکان اضطراری مقرر شد تغذیه اضطراری تا ۷۲ ساعت و پخت و توزیع رایگان نان اجرایی شود و هلال احمر برای مسکن مهر در گلستان شهر بجنورد هم برپایی چادرهای اسکان موقت را انجام داده است.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی نیز در این دیدار گفت: طرح مسکن مهر اگرچه بد اجرا شد، ولی از آن جایی که جزو تعهدات دولت جمهوری اسلامی در قبال بخشی از مردم قرار داشت، دولت یازدهم نیز خود را متعهد به حل مشکلات آن می داند و در همین راستا، حل مشکلات موجود و ترمیم آسیب های واردشده با همیاری و مشارکت خود اهالی را وظیفه خود می دانیم.
حامد مظاهریان افزود: با توجه به شرایط رخ داده در اثر زمین لرزه اخیر خراسان شمالی، مقرر شد تیم های ارزیاب خسارت با مشارکت نظام مهندسی ساختمان به واحدهای مسکن مهر بجنورد مراجعه کنند و برآورد خسارات و مستندسازی از آن ها را انجام دهند.
در این نشست همچنین محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با اشاره به استقرار ۵ دستگاه شتاب سنج زلزله در خراسان شمالی گفت: با توجه به داده های به دست آمده و شدت پس لرزه های روزهای اخیر، احتمال وقوع زمین لرزه بزرگ دیگری در این منطقه ضعیف است.
احمد مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر نیز در این نشست، شیوه های کمک به بازسازی واحدهای آسیب دیده در زلزله اخیر بجنورد را تشریح کرد و از آمادگی این وزارتخانه برای فراهم کردن حداکثر تسهیلات ممکن در این خصوص خبر داد.
زلزله ای شنبه شب با قدرت ۵٫۷ ریشتری ساعت ۲۲و ۳۰ دقیقه و ۵۸ ثانیه خراسان شمالی را لرزاند که کانون آن در شهر پیش قلعه حدفاصل۲ شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود.
شدت این زمین لرزه موجب شد تا مردم در سایر شهرستان های این استان هم آن را احساس کنند.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵٫۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت ۶٫۲ درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

وبگردی

روی خط خبر

 • تصمیمی که خوانندگان زن را خانه‌نشین خواهد کرد!
 • تندیس‌های ۳۰۰ میلیون تومانی که به سرقت رفت
 • تأکید استاندار تهران بر همکاری همه دستگاه ها در تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل
 • کرملین: هیچ اقدامی در راستای دیدار پوتین و ترامپ انجام نشده است
 • قاسمی: آمریکا در جایگاه دخالت در امور قانونی دیگر کشورها نیست
 • هماهنگی و اهتمام سه قوه برای حل مشکلات مردم
 • توسعه در غرب کارون معطل خارجی‎ها نمی‎ماند
 • اعتیاد زنانه از نوع لاغری!
 • دست‌درازی به بانک مرکزی راه جبران عدم تعادل در بودجه شده بود
 • واکنش اتحادیه‌اروپا به قصاص قاتل خیابان پاسداران
 • موسسه حقوقی خلیج فارس: آمریکا از برائت شیخ علی سلمان مطلع است
 • ۹۳ درصد ایرانی‌ها می‌توانند مسابقات جام‌جهانی را تماشا کنند
 • انتقاد عبدی از نامه مذاکره با آمریکا
 • امدادرسانی هلال‌احمر گیلان به سه مصدوم و ۹ کودک
 • ترکیدن مخزن ۳۰ هزار لیتری گازوئیل در سد شهر بیجار
 • معاون اقتصادی و تئوریسین اقتصادی دولت: «توهم گرانی» موجب گرانی می‌شود
 • جهانگیری: در دوره گذشته، شاهد مفاسد اقتصادی کلان به بهانه دور زدن تحریم‌ها بودیم
 • کاهش ۲۴ هزار تومانی قیمت سکه طرح جدید
 • درج هولوگرام استاندارد روی بسته‌بندی قارچ‌ خوراکی اجباری می‌شود
 • انتقاد سازمان بازرسی به وزارت صنعت
 • تازه ترین خبرها از جدیدترین کنسرت “امید حاجیلی”
 • مناطق آزاد باید باراندازهای صادراتی شوند
 • تبلیغات هنجارشکن در سینما/وقتی بازیگران خود را قربانی گیشه می‌کنند
 • کاهش نرخ بیکاری در ترکیه
 • آرین منش: تریبون نمازجمعه سخنگوی همه مردم مشهد نیست
 • پرونده طوسی خروجی مشخصی در کمیسیون اصل ۹۰ نداشت
 • مصطفی کواکبیان:به روحانی گفتم همشهری عزیز! بجنب/ عملکرد دولت به پای اصلاح طلبان نوشته نشود
 • قابلیت جدید روی آیفون، حتی تیم کوک را نیز به وجد آورده است
 • وزارت بهداشت تا هفته آینده درباره اعزام دختران شین‌آبادی به خارج از کشور اعلام نظر می‌کند
 • شوک بزرگ برای گروه “پالت” /دو عضو مهم از گروه جدا شدند