تخلیه و بارگیری ۵۶۲ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری کشور در دولت یازدهم

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۹  /   /  کد خبر: 1670
تخلیه و بارگیری ۵۶۲ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری کشور در دولت یازدهم

از آغاز بکار دولت یازدهم (شهریورماه ۱۳۹۲) تا پایان سال گذشته در مجموع بیش از ۵۶۲ میلیون تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شده است.

 از وزارت راه و شهرسازی، در سال ۱۳۹۲ در مجموع ۱۳۹ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد که این رقم در سال ۱۳۹۳ به ۱۴۶ میلیون تن و در پایان سال ۱۳۹۵ به بیش از ۱۴۵ میلیون تن افزایش یافت.
حمل و نقل دریایی و بندری ایران، بخشی از اقتصاد کشور است که در نخستین مراحل اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران نوک پیکان تحریم‌ها قرار گرفت، اما با این وجود با تکیه بر توان داخلی و با سرلوحه قراردادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توانست سر پا بایستد و خود را از تاثیرات مخرب تحریم‌ها در حد امکان به دور نگاه دارد.
با تداوم تحریم‌ها و آغاز فعالیت دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲ بخش حمل و نقل دریایی به پشتوانه نیروی انسای کارآمد و با طراحی برنامه‌های مناسب و استفاده بهینه از منابع در اختیار، توانسته است با ایجاد تحرک در فعالیت‌های ناوگان حمل‌و نقل و بنادر بازرگانی و با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و پیشرفته حمل و نقل همگام با تحولات بین‌المللی، موجبات افزایش سرعت، ایمنی و تسهیل ورود و خروج کالا را در کشور از طریق بنادر تجاری فراهم آورد.
با توجه به لغو تحریم‌ها و اجرای برجام، روند توسعه بنادر و تخلیه و بارگیری کالا در بنادر تجاری کشور نسبت به سال‌های گذشته اندکی شتاب گرفت و بهبود یافت که انتظار می‌رود با بهره‌برداری از فاز دوم و سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی، فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی و اجرا و بهره برداری از طرح‌های توسعه دیگر بنادر در سال‌های آتی سرعت بهبود عملکرد بنادر با افزایش بیشتری مواجه شود و سهم حمل و نقل دریایی در تجارت کشورمان از۹۰ درصد فراتر رود.
در ۴۴ ماه فعالیت دولت یازدهم، وضعیت و آمار عملکرد بنادر کشور بهبود یافت، به صورتی که نشانه‌های آنرا می‌توان در ارائه خدمات و عملیات در بنادر، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بنادر، ایمنی و امنیت و محیط زیست بنادر، بهره وری و کیفیت بنادر و شاخص‌های دیگر مشاهده کرد.
بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانوردی، از آغاز سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۹۵ در مجموع ۵۶۲ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر ایران تخلیه و بارگیری شده و فعالیت کانتینری بنادر در ۴۴ ماه فعالیت دولت در مجموع ۹٫۳۶ میلیون TEU کانتینر بوده است.
ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادر در برهه زمانی نامبرده به ۱۷٫۷ میلیون تن بالغ شده که با توجه به اینکه از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۵ رسیده و جهش ۲۵۳٫۸ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
شاخص دیگری که در این آمار مورد بررسی قرار گرفته صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر است که در ۴۴ ماهه دولت یازدهم به ۱۷۲ میلیون تن بالغ شده است.
این در حالی است که صادرات این کالاها از ۳۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۴۹ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ رسیده و موجب افزایش ۳۲٫۴ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر تجاری کشور شده است.
شاخص واردات کالاهای غیرنفتی در بنادر تنها شاخصی است که در این بازه زمانی با کاهش روبرو شده است، زیرا بر اساس سیاست‌های دولت مبنی بر کاهش واردات، این شاخص نه تنها در آمار گمرک بلکه در آمار سازمان بنادر و دریانوردی نیز کاهش یافت. بر این اساس واردات کالاهای غیرنفتی با کاهش ۲۶٫۷ درصدی از ۳۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۳۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ رسید و جمع واردات ۴۴ ماهه این کالاها در بنادر به ۱۴۳ میلیون تن کالا بالغ شد.
در این مدت ۳۶ هزار و ۶۴۶ فروند شناور به بنادر ایران تردد کردند که نسبت به ابتدای دولت ۵٫۵ درصد افزایش یافته و در ۴۴ ماه گذشته حدود ۶۶٫۸ میلیون نفر از طریق بنادر کشور جابجا شدند که ۵۳٫۶ درصد افزایش نشان می دهد.
مجموع عملیات بندری کشور در ۱۱ بندر تجاری در شمال و جنوب انجام می شود و سهم بندر شهید رجایی در استان هرمزگان در صادرات و واردات کشور حدود ۶۰ درصد است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها