جدیدترین اخبار
۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۸ اقتصادی کد خبر :1653

جهانگیری: در دوره گذشته شعار مبارزه با فساد داده شد اما بزرگترین فسادهای قرن اتفاق افتاد

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به سوء مدیریت و هدر رفت منابع کشور در دوره گذشته، گفت: در سال های گذشته شعار مبارزه با فساد دادند اما بزرگترین فسادهای قرن اتفاق افتاد. شعار کار و تلاش دادند و شاهد هدر رفت منابع کشور بودیم. اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر پرند اظهار کرد: گذر زمان صداقت دولت ها را نشان می دهد. خیلی ها شعار می دهند اما وقتی که در کوران اتفاقات باید از آزمایش ها سربلند بیایند، مشخص می شود که شعارها برای منافع زود گذر خود با فریب ملت مظلوم بوده است.
وی تصریح کرد: مدیریت صحیح آن است که اولویت های کشور شناسایی و منابع در جای مناسب مصرف شود و این نوع مدیریت همان چیزی است که در سال های گذشته مغفول مانده بود.
جهانگیری افزود: دولت تدبیر و امید در خصوص تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری شعار نداد چرا که همه مسئولین کشور موظف هستند در راستای جهت گیری هایی که رهبر معظم انقلاب ترسیم می کنند حرکت نمایند.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال مبنی بر اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل و تعیین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید نافذالکلمه باشد اما این ستاد فقط در حد قوه مجریه عمل کرد و برای تحت مدیریت قرار دادن قوای دیگر اقدامی انجام نداد و صرفاً در چارچوب قوانین موجود عمل کرد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به دستاوردهای سال گذشته که فراتر از هدف گذاری ها بود، گفت: در سال گذشته قرار بود ۷۵۰۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال از تسهیلات بانکی استفاده کنند که با برنامه ریزی های انجام شده ۲۳ هزار واحد نیمه فعال و راکد موفق شدند از این تسهیلات بهره مند شده و دوباره فعال شدند. قرار بود صادرات کشور ۲۰ درصد افزایش پیدا کند که میزان رشد صادرات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از نظر وزنی ۳۸ درصد رشد داشت.
وی همچنین با اشاره به تعیین ۱۱۵ طرح اولویت دار برای دستگاه های اجرایی مختلف در سال ۹۵، تصریح کرد: این طرح ها در اولویت نخست دستگاه ها قرار گرفت که یکی از مهمترین این طرح ها در حوزه نفت و گاز بود که در روزهای گذشته با حضور رییس جمهور در عسلویه افتتاح شد.
جهانگیری با ابراز تأسف از انتشار برخی مطالب در برخی رسانه ها در خصوص بهره برداری از این طرح ها، خاطر نشان کرد: برخی رسانه ها نوشته بودند که عکس یادگاری با طرح های دولت گذشته، دولت گذشته اگر می توانست خودش چنین عکس هایی می گرفت چرا که هم از درآمدهای سرشار برخوردار بود و هم وعده داده بود که ظرف ۳۵ ماه این طرح ها را اجرا خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اتفاقات ناراحت کننده در دولت گذشته افزود: شرکت ملی نفت در دوره گذشته ۵۰ میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی و ذخایر ارزی کشور در اختیار شرکتی به نام میکو قرار داد تا برای اجرای طرح ها این اعتبارات را به شرکت ملی نفت بدهد.
وی افزود: ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری که به بابک زنجانی داده شد از همین محل بود که به آن شرکت دستور دادند این مبلغ را به بابک زنجانی بدهد تا او در میان پیمانکاران توزیع کند.
جهانگیری با بیان اینکه پرداخت این مبلغ به بابک زنجانی بدون دریافت وثیقه مناسب صورت گرفته است، گفت: چند مقام دولتی روی یک برگ کاغذ امضاء کردند که این پول به یکی از بانک های خارج از کشور واریز شود و زمانی که امضاء می کردند هیچ گزارشی از وجود وسابقه ی چنین بانکی هم دریافت نکردند.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اقدامات گسترده دولت یازدهم از طرح های پارس جنوبی به عنوان یک افتخار بزرگ برای دولت تدبیر و امید یاد کرد و افزود: این طرح ها با تمرکز ویژه به مرحله اجرا درآمده است.
وی تصریح کرد: در سال ۸۴ میزان برداشت ایران و قطر از میادین مشترک پارس جنوبی برابر بود اما وقتی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، مشاهده کردیم که میزان برداشت قطر به دو برابر ایران رسیده و به این ترتیب ده ها میلیارد دلار سهم ملت ایران از بین رفته بود.
جهانگیری با بیان اینکه اتفاقاتی همچون اتفاق بابک زنجانی ناراحت کننده است، گفت: ناراحت کننده تر از آن این گونه سوء مدیریت ها است که باعث غارت سرمایه ملت ایران شده است.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه به دستاوردهای حوزه کشاورزی در سال اقدام و عمل نیز اشاره و خاطر نشان کرد: در سال ۹۲ مجبور بودیم که بیش از ۶ میلیون تن گندم واردات کنیم و با تمرکز و برنامه ریزی دولت تدبیر و امید امروز یکی از دغدغه های اصلی ما این است که ۳ میلیون تن گندم تولیدی مازاد را صادر کنیم.
وی ادامه داد: اقدام و عمل در وزارت نیرو نیز به اشکال گوناگون خود را نشان داد و هم در طرح های بهره وری شبکه آب و برق و هم در آبرسانی به روستاها و هم در مدیریت مصرف بخش شرب، صنعت و کشاورزی متبلور شد و این در حالی است که این اتفاقات و دستاوردها در سال هایی به وقوع پیوسته است که درآمدهای کشور به حداقل رسیده بود.
جهانگیری ادامه داد: در دوره گذشته با وجود درآمدهای سرشار کشور، آب آشامیدنی به ۶ هزار روستا از طریق تانکر انجام می شد اما در دولت تدبیر و امید به اندازه ۱۰ سال در این زمینه کار شد و دستاوردهای خوبی در آبرسانی به روستاها حاصل شد.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه مدیریت خوب می تواند معجزه کند و از حداقل منابع حداکثر بهره برداری را حاصل کند، اظهار کرد: سوء مدیریت می تواند منابع کشور را به آتش بکشد، متاسفانه قدر مدیریت در کشور شناخته نمی شود و گاهی سخنان دلسرد کننده باعث می شود مدیران خوب و بی حاشیه کشور نتوانند آن گونه که باید به مردم خدمت کنند.
وی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶، تصریح کرد: تکلیف و وظایف همه دستگاه ها با جهت گیری تولید و اشتغال در سال ۹۶ مشخص شده و امیدوارم که بتوانیم همانند سال قبل در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی موفق باشیم.
جهانگیری بیکاری و دغدغه جوانان جویای کار را یکی از مهمترین مسائل کشور برشمرد و گفت: به فضل الهی حرکت منفی اقتصاد کشور به حرکتی مثبت تبدیل شده و اقتصاد ایران با کمک بخش خصوصی، مردم و نهادهای مختلف به سمت اشتغال زایی حرکت خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: اشتغال زایی مستلزم آن است که همه افراد به هر میزان که می توانند فضا را برای سرمایه گذاری مهیا کنند و بی تردید اگر شرایط و فضای مناسب برای فعالان اقتصادی مهیا باشد، سرعت توسعه و اشتغال زایی در کشور بیشتر خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به اقدامات خوب وزارت نیرو در بخش مهار آب های مرزی، گفت: وزارت نیرو در این بخش اقداماتی را در۴ سال گذشته انجام داده که در تاریخ ایران استثنایی است و استان های غربی کشور به یک کارگاه تبدیل شده اند.
حمیدرضا چیت چیان وزیر نیرو نیز دراین مراسم اجرای طرح های تصفیه خانه فاضلاب را گامی در جهت بهبود محیط زیست و استفاده از پساب در مصارف کشاورزی، صنعتی و تغذیه ی آبخوان ها دانست و گفت: بی تردید بزرگترین طرح های زیست محیطی پروژه های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه است.
وی گزارشی از اقدامات دولت تدبیر و امید در آبرسانی به روستاها ارائه و تصریح کرد: در سال ۸۵ به ۱۵۷ روستا، در سال ۸۶ به ۱۸۹ روستا، سال ۹۲ به ۴۷۶ روستا، سال ۹۳ به ۸۲۴ روستا، سال ۹۴ به ۹۴۲ روستا و در سال ۹۵ به ۲۹۵۸ روستا آبرسانی شد که این به معنای کار و تلاش دولت یازدهم است.
وزیر نیرو، تصفیه خانه شهر پرند را سی و یکمین تصفیه خانه بزرگ فاضلاب در دولت یازدهم دانست و گفت: طی چند ماه آینده ۱۰ واحد دیگر هم به مدار خواهد آمد.
چیت چیان اضافه کرد: از قبل از انقلاب تا کنون، این تصفیه خانه صد و نود و نهمین تصفیه خانه است که وارد مدار شده و این یعنی حدود ۵۰ سال ۲۰۰ تصفیه خانه و در مدت ۴ سال دولت تدبیر و امید ۴۰ واحد ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۳ قرارداد با بخش خصوصی به ارزش هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح ها منعقد شد، گفت: در روزهای آینده نیز ۲۱ قرارداد با ارزش دو هزار میلیارد تومان منعقد می شود.
فاز نخست تصفیه خانه فاضلاب شهر پرند با ظرفیت ۲۹ هزار و ۱۵۴ متر مکعب در شبانه روز امروز در مراسمی با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزیر نیرو و استاندار تهران به بهره برداری رسید.
طرح احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر پرند در سه مدول با هدف جمع آوری، انتقال و تصفیه روزانه ۸۷ هزار متر مکعب فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است که در مدول اول فاضلاب جمعیتی حدود ۱۷۳ هزار نفر را در شبانه روز تصفیه خواهد کرد و قادر است سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده با کیفیت مناسب جهت مصارف کشاورزی، صنعت و تغذیه آبخوان تامین نماید که کمک شایانی به اشتغال و تولید منطقه خواهد بود.
این پروژه با هزینه ای معادل ۱۲۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است.

روی خط خبر

 • نامه آیت‌الله شاهرودی به شورای نگهبان درباره‌‌ لایحه «پالرمو»: با برخی «سیاست‌های کلی امنیت ملی» و «اصول قانون اساسی» مغایر است
 • توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی آغاز شد
 • ترامپ توهم زده و ملت ایران را نمی‌شناسد
 • فقط امنیت اسرائیل و نفت خلیج فارس برای ترامپ اهمیت دارد
 • برات الکترونیک، شتاب نقدینگی را کم می‌کند
 • سیاست گذاران اقتصادی از تاریخ درس نمی‌گیرند
 • آخرین قسمت سریال «گلشیفته» فردا می‌آید
 • کلاهبرداری یک میلیاردی با عکس خودروهای لوکس
 • پاسخ نوبخت به امام جمعه تهران: همین تریبون نماز جمعه دولت را مجبور کرد ۳۵هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی بپردازد
 • پیشنهاد اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران
 • حجتی:بخش کشاورزی می تواند نیاز غذایی مردم را در شرایط تشدید تحریم ها تولید و تامین کند
 • اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای شرکت‌های ایرانی
 • فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون بازگشتند
 • تجمع اعتراضی عوامل فیلم «دشمن زن» مقابل سازمان فرهنگی هنری شهرداری
 • درآمد مناطق و سازمان‌ها باید به خزانه شهرداری واریز شود
 • پیر شدن ۴۰ درصد جمعیت ایران طی سه دهه آینده
 • افتتاح مجموعه ورزشی استخر روباز در بوستان بهشت مادران
 • افزایش ۱۰۰ هزار تومانی سکه در کسری از ساعت!
 • آدامس ایرانی گران شد
 • چرا سفر یک‌طرفه ایرانی‌ها به گرجستان ممنوع شد؟
 • رانندگان،رایگان بیمه تکمیلی می‌شوند
 • تهدید اول انقلاب اسلامی عملیات روانی دشمن است
 • ترکیه ۳۱ نفر را به حبس ابد محکوم کرد
 • وزیر صهیونیست از آمادگی برای ورود به غزه دَم زد
 • زخمی شدن ۵۱ نیروی امنیتی عراقی در اعتراضات کربلا
 • تسلط ارتش سوریه بر چند منطقه استراتژیک حومه «درعا»
 • شرط طالبان برای مذاکرات مستقیم با آمریکا
 • «کریس رامپلینگ» به عنوان سفیر جدید انگلیس در لبنان انتخاب شد
 • آمادگی نیروهای دموکراتیک سوریه برای مذاکره با دمشق
 • تربیت سفیران بورس در دستور کار