طیب نیا: ازدست رفتن ۴۰ درصد درآمد سرانه ملی در سال های ۹۰ تا اوایل ۹۲

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴  /   /  کد خبر: 1608
طیب نیا: ازدست رفتن ۴۰ درصد درآمد سرانه ملی در سال های ۹۰ تا اوایل ۹۲

وزیر امور اقتصادی و دارایی می گوید، دستیابی به رشد ۱۱٫۶ درصدی اقتصاد در ۱۱ ماهه پارسال به معنای آن است که شکاف درآمدی سال های گذشته در حال جبران است.«علی طیب نیا» امروز در خاتمه آئین رونمایی از بانک داده های اقتصادی و مالی و درگاه پایش داده های اقتصادی کشور درباره وضعیت معیشت مردم در دولت یازدهم افزود: سال ۱۳۹۱ با وجود کاهش ۱۰ درصدی تولید ملی حدود ۲۰ درصد کاهش درآمد ملی داشتیم و از سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ باید سالیانه دست کم سه درصد به درآمد ملی اضافه می شد که نشد؛ براین اساس در مجموع ۳۵ درصد از افزایش درآمد ملی در این سال ها از دست رفت.
وی ادامه داد: اگر رشد جمعیت را نیز حدود سه تا چهار درصد حساب کنیم، بین سال های ۱۳۹۰و ۱۳۹۱ و اوایل ۱۳۹۲ حدود ۴۰ درصد از درآمد سرانه ملی از دست رفت و برای جبران آن نیازمند رشد اقتصادی چند ساله هستیم.
طیب نیا اضافه کرد: در سال ۱۳۹۵ رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای حاصل شد که بخشی از کاهش درآمد سرانه را جبران کرد، اما هنوز باید چند سال تلاش کنیم تا به تولید سال ۱۳۹۰ برسیم و پس از آن سطح زندگی مردم را به همان نسبت بهبود دهیم.
وی با ابراز خوش بینی از شرایط آینده اقتصادی کشور یادآوری کرد: طبیعی است که پیش بینی های اقتصادی مشروط است. ایران از نظر اقتصادی ظرفیت بالایی برای رشد دارد اما آنچه به ما ضربه می زند منازعات سیاسی است.
وزیرامور اقتصادی ودارایی هشدار داد باید در جریان انتخابات مراقب باشیم منازعات و مسائل سیاسی، منافع و اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار ندهد.
طیب نیا گفت: متاسفم که می بینم برخی آقایان و رسانه ها این روزها مطالبی به زبان می آورند که به زیان منافع ملی است و باید امروز منافع ملی را در راس قرار دهیم.
وی اظهار داشت: برگزاری انتخابات فقط برای انتخاب فردی خدمتگزار است و اگر آحاد جامعه و ارکان نظام همچون دوران جنگ هشت ساله در کنار هم باشند، آینده روشنی را در پیش خواهیم داشت.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها