جدیدترین اخبار
۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۷ فرهنگی و هنری کد خبر :157124

جدیدترین اظهارات سیف‌الله صمدیان درباره موزه عکس

سیف‌الله صمدیان گفت:تا پایان سال نهادها و مراکز طرف حساب برای راه ­اندازی موزه عکس و مقدمات کار و رسیدن به توافقات مکتوب انجام می‌شود و از سال آینده مقدمات کار اجرایی شروع خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ششمین همایش ۱۰ روز با عکاسان، سیف الله صمدیان ـ رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران ـ اظهار کرد: راه‌اندازی موزه به مشارکت و همکاری همه­ کارشناسان انجمن، دانشگاهیان، مدرسان، استادانی که از تاریخ عکاسی شناخت دارند، پژوهشگرانی که از گنجینه‌های شخصی اطلاع دارند، و افرادی که با نهادهای تصویری خارج از کشور ارتباط دارند نیاز دارد. این کار باید جدی پیگیری شود که تا چشم ما در این جهان باز است بتوان موزه­ی عکس ایران را بنیان گذاشت و قطعا در این موضوع اصلی‌ترین دستور را باید دولت صادر کند و به عنوان یک زنجیر متصل به هم همه­ همکاری‌ها انجام شود. طبیعتا هیچ نهادی تخصصی­‌تر و حرفه­‌ای­‌تر از انجمن عکاسان ایران نمی­‌تواند پیگیر موزه باشد.

صمدیان اضافه کرد: انجمن در کنار دیگر خدماتی که باید به اعضای خود و عکاسان غیر­ عضو که تقاضاهای فرهنگی، اجتماعی و هنری گوناگونی دارند، ارائه کند؛ باید موضوع موزه­ عکس را پیگیری کند و امیدوارم در زمان حیات ما این اتفاق بیفتد. این اتفاق گران‌بهاترین آرشیو تصویری ایران از لحاظ قدرت عکس‌های قاجار، دوران پهلوی­‌ها، انقلاب اسلامی و جنگ ایران، بعد از جنگ و دیجیتالی شدن خواهد بود و اگر عکاسان شب و روز برای راه ­اندازی موزه عکس فعالیت کنند سال‌های سال از نظر فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی با این موضوع در ارتباط و درگیر خواهند بود و موزه می‌تواند انگیزه­ های اقتصادی بالایی را برای دولت و ملت داشته باشد.

رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: من قبلا هم گفته‌ام که انگیزه­ اصلی‌ام برای پذیرفتن ریاست انجمن عکاسان ایران علاوه بر وظیفه‌ای که هیئت مدیره بر عهده‌­ام گذاشت، آرزویی بود که طی سال­‌ها به یک حسرت تبدیل شده است. اینکه چرا کشوری که با فاصله نزدیک با اختراع عکس و عکاسی در دنیا مرکز تصویر و عکاسی بوده است، هنوز موزه عکس ندارد. چرا در جهانی که امروز بیشترین تولیدات بشر عکس است و میلیاردها عکس در روز تولید می‌­شود یعنی بیش از هر انگیزه و تولید بشری، ما هنوز موزه عکس نداریم. این وضعیت و تولید میلیاردها عکس به یک پاسخگویی جمعی نیاز دارد که در کشور ما انجمن عکاسان ایران به عنوان یک تشکل عکاسی می‌تواند دنبال کند.

صمدیان درباره بودجه فرهنگی و فرهنگ تصویری اظهار کرد: ما در جهانی زندگی می­‌کنیم که چه بخواهیم و چه نخواهیم، فرهنگ غالب فرهنگ تصویری به شکل‌های گوناگون و متعدد است. در این فرهنگ تصویری باید یک شعور و عدالت بودجه‌ای هم برقرار باشد، در غیر این صورت باخته‌ایم. یعنی از پیش بازنده­ غیرعادلانه برخورد کردن با بودجه­‌هایی هستیم که بویژه در عرصه­ هنرهای تجسمی و تصویر برای کارهای در ظاهر فرهنگی صرف می­‌کنیم.

او در ادامه گفت: واقعیت این است که ما نهادهای گوناگونی داریم که هر کدام در جای خود محترم هستند اما تقسیم­ بندی بودجه غیرعادلانه، غیراخلاقی، غیراقتصادی، غیرفرهنگی و مغایر کشور مداری است. تا در تقسیم بودجه فرهنگی بویژه فرهنگ تصویری عدالت برقرار نباشد، موزه­ عکس و جشنواره­ درست تاثیرگذار و داشته­ منطقی برای حیات درست در جهانی که کشورها هر لحظه برای آن سرمایه­ گذاری میلیاردی می کنند، نخواهیم داشت.

صمدیان درباره جایگاه انجمن عکاسان ایران و نقش فرهنگی اجتماعی انجمن در طول یک دهه فعالیت گفت: انجمن عکاسان ایران در این ۱۰ سال و هشت سالی که جدی‌تر فعالیت کرده، چند اقدام مهم انجام داده است. یکی از مهمترین حرکت­‌هایی که انجمن انجام داد این بود که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با زبان فرهنگی گفت که طبق قانون و آیین­نامه­ خود این وزارتخانه حق برگزاری جشنواره­‌ها و بی­‌ینال‌های هنری را ندارید، باید ناظر و حمایت­ کننده فرهنگی و مالی باشید. غیر از این اشتباه و ضد دولت و ملت است.

او اظهار کرد: تنها انجمنی که توانست این موضوع را با وزارت ارشاد به توافق برسد انجمن عکاسان ایران بود که گفت باید بی‌­ینال به بخش تخصصی یعنی انجمن که از نظر حقانیت موقعیت حرفه­‌ای و مجموعه­‌های تشکیل دهنده­ آن قانونی ترین گروه است سپرده شود. وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پذیرفت و سیزدهمین بی­‌ینال عکس ایران در سال ۱۳۹۳ را انجمن برگزار کرد که متاسفانه بعد از آن هنوز برگزار نشده است اما اگر اتفاق بیفتد انجمن برگزار خواهد کرد.

این عکاس اضافه کرد: این به نفع وزارت ارشاد هم هست که کارهای اصلی خود را انجام دهد نه کارهایی که وظیفه ارشاد نیست. الان هم مشکل بی‌ینال‌های هنری که برگزار نمی‌شود همین موضوع است. در بخش دیگر انجمن عکاسان ایران توانست برای هفت انجمن تخصصی نه به عنوان تابع و زیر مجموعه­ انجمن عکاسان ایران، بلکه به عنوان شاخه‌های مختلف عکاسی ایران یک چتر حمایتی ایجاد کند و کمترین تنش­ها را هم داشته‌ایم.

صمدیان گفت: در بخش دیگر انجمن ۱۰ روز با عکاسان را بنیان گذاشت و برگزار کرد که پرکارترین فعالیت یک انجمن است که باید به حداقل خواسته‌های جامعه­ عکاسی ایران جواب دهد. مسایل متعدد و مختلف حوزه عکس و عکاسی در ۱۰ روز با عکاسان ارائه و بررسی می‌شود. در این برنامه سعی کردیم که همه­ جامعه­ عکاسی را درگیر کنیم و امیدواریم هر سال بهتر باشد.

رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان ایران اظهار کرد: طبیعتا هر کشوری بخواهد در این جهان درست نفس بکشد باید به فرهنگ تصویری این جهان متصل باشد و از مسیری عبور کند که دیگران عبور کردند، البته منظور تحت تاثیر قرار گرفتن یا تحت­ تاثیر قرار دادن نیست. فرهنگ تصویری جهان به جایی رسیده که ما برای گرفتن اخبار به تلویزیون احتیاج نداریم. با کم­ کاری و کار غیر ­قابل بخششی که تلویزیون ما در انعکاس سریع اخبار انجام می‌دهد ما سریع به گوشی خود پناه می‌بریم و حمله­ داعش به مجلس شورای اسلامی را از تلگرام پیگیری می‌کنیم.

او ادامه داد: در شرایطی که تلویزیون ایران تصویر واقعی ملت ایران را پاک کرده است و به جای آن تصویری قرار می‌دهد که مورد قبول نیست، افرادی در جامعه سراغ سریال‌های تلویزیونی خارج از کشور می­‌روند که هزاران فساد اخلاقی، خانوادگی، فرهنگی و اقتصادی برای جامعه می‌آورد. ملت با این واقعیت طرف است و ما باید فرهنگ تصویری را از طریق انجمن عکاسان ایران، سینمای مستند و داستانی و تلویزیون پیش ببریم. هنوز لحظه‌ای فرصت هست و تلویزیون اگر می­‌خواهد اقدامی کند تا فرزندان خود را نجات دهیم باید از شکل شعارزدگی و سیاست­‌زدگی در بیاید.

صمدیان درباره تعامل انجمن عکاسان ایران با انجمن‌های تخصصی عکاسی گفت: انجمن عکاسان ایران یک موقعیت خاص چتر حمایتی برای هفت انجمن تخصصی را دارد که هیچ انجمن دیگری چنین موقعیتی را ندارد و فقط خانه سینما هست که برای شاخه‌های مختلف سینما کانون‌هایی را دارد، ما لازم است که انجمن­‌های تخصصی را حمایت کنیم. اما انجمن‌های تخصصی نیز می‌بایست برنامه‌های خود مانند نمایشگاه سالانه را به صورت منظم برگزار کنند و برگزیدگان این سالانه ها در ۱۰ روز با عکاسان نمایش داده شود و ۱۰ روز با عکاسان فینال باشد. به عنوان مثال چرا هنوز پس از ۱۴ سال نمایشگاه عکس سالانه­ فتوژورنالیسم ایران برگزار نمی‌شود. کاری که سه نفر در هلند انجام دادند و بعد به «ورلد­ پرس­ فتو» تبدیل شد و سال‌های سال است به عنوان اسکار عکاسان مطبوعاتی دنیا مطرح است.

او اضافه کرد: البته مقصر فقط انجمن تخصصی نیست و نهادهای مسئول هم تقصیر دارند. معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انجمن صنفی عکاسان مطبوعات باید حمایت جدی مالی کند. ضرورت دارد این سالانه‌ها در همه حوزه های تخصصی و انجمن های تخصصی برگزار شود.

صمدیان با تاکید بر توجه به استان‌ها در حوزه عکاسی گفت: خوشبختانه امسال یکی از اعضای هیئت مدیره­ انجمن که روزی با پول تو جیبی خودش از شهرستان برای جلسات به تهران می­‌آمد و بر می‌گشت؛ ساعد نیک­ ذات؛ عکاس و مدیر فیلمبرداری صاحب­ نام سینما به عنوان دبیر ۱۰ روز با عکاسان انتخاب شد و به شکل جدی قرار شد که اتفاق شیرینی را در کنار دیگر برنامه‌های ۱۰ روز راه­ اندازی کنیم و به ترتیب در سال­ های مختلف به استان‌های عکس­ خیز کشور بپردازیم.

این عکاس بیان کرد:امسال نمایشگاهی از عکس‌های استان های خراسان و آذربایجان‌غربی نمایش داده می شود و در روزی که به نام این استان­‌ها در ۱۰ روز با عکاسان داریم، برنامه­‌هایی برای نمایش عکس این استان‌ها به صورت مالتی مدیا یا اسلایدشو و کارگاه­ برگزار می‌شود تا توانایی عکاسی این استان‌ها معرفی شود. البته در دوره­‌های قبل ۱۰ روز با عکاسان هم به استان­‌ها پرداخته شده و مثلا پروژه‌های عکاسان استان­ ها در بخش نگاه شخصی ارائه شده است اما از این دوره برای عکاسی استان­ها منسجم‌تر برنامه­‌ریزی شده است که این حرکت شور و جوششی را در استان‌ها ایجاد کرده است. با فعالیت جدی‌تر کمیته‌های انجمن نوع رابطه­ انجمن با استان‌ها از لحاظ سازمانی و جشنواره‌­ها و مسابقات استانی یا ملی نیز مشخص می‌­شود.

Ad

روی خط خبر

 • ۸۸ درصد اتوبوس‌های شرکت واحد معاینه فنی دارند
 • ۳ میلیون اتباع خارجی در کشور داریم/ شناسایی ۲٫۳ میلیون تن تاکنون
 • شهرداری زباله‌های بیمارستانی را به تفکیک جابه‌جا کند
 • آموزش ارتش چین برای حمله به آمریکا
 • عزت الله انتظامی درگذشت
 • فرود اضطراری چهار هواپیمای مسافربری با خبر احتمال بمب گذاری
 • بیشتر زباله‌گردها طرف قرارداد با پیمانکاران شهرداری تهران هستند
 • یک خبر بد در مورد تحریم های ایران
 • واکنش جالب «شجریان» به یک دختر بی‌حجاب/عکس
 • ادامه پیگیری‌هابرای شهیدقلمدادشدن شهدای آتش نشان/عدالت محوری درارائه خدمات به ایثارگران شهرداری
 • گالری‌ها؛ پناهگاهی برای فرار از دغدغه اجتماعی
 • وقتی سریال‌های تلویزیون مسخره می‌شود!
 • ضرورت اصلاح سیاست‌های کلی آب
 • افزایش حداکثر ۱۵ درصدی شهریه پیش دبستانی‌های مدارس دولتی/ عدم کاهش پیش دبستانی‌های مدارس
 • حمایت از دانشجویان نیازمند، رسالت دیرین بنیاد علوی
 • موضع العبادی در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران ناپخته بود
 • سفر محرمانه رئیس سازمان اطلاعات مصر به تل آویو
 • شرط ترکیه برای مذاکره با آمریکا
 • تعداد نظامیان آمریکایی در مرز روسیه ۲ برابر می شود
 • توقف همکاری راه آهن آلمان با ایران به دلیل تحریم آمریکا
 • پیکر یک نوستالژی دیگر بدرقه شد/ پروازت بی‌پروا
 • اهالی هورالعظیم در آتش و دود
 • نرخ ازدواج در آذربایجان غربی افزایش یافت
 • اجرای طرح دوچرخه‌های هوشمند در پایتخت
 • لاشه جنجالی، گرگ بود نه دایناسور
 • امضا قرارداد با ژاپن برای حفاظت از ساحل هرمزگان
 • ماکرون بر اهمیت ثبات اقتصادی ترکیه برای فرانسه تاکید کرد
 • رسانه‌های اسرائیلی بندهای توافق حماس و اسرائیل را منتشر کردند
 • تحصن در مرکز استان بصره عراق در اعتراض به کشته شدن یک معترض
 • انتخابات ریاست جمهوری پاکستان ۴ نوامبر برگزار می شود