جدیدترین اخبار
۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱ سیاسی کد خبر :155920

بن بست سیاسی در برلین بار سنگینی بر دوش اروپای بحران زده

هرج و مرج و آشفتگی سیاسی در برلین بعد از شکست ائتلاف موسوم به جامائیکا در آلمان نه تنها اوضاع این کشور را بهم ریخته بلکه نگرانی‌ها و ناامنی‌های زیادی را در اروپا هم ایجاد کرده است.

شکست مذاکرات احزاب آلمانی برای تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا در آلمان شوک دیگری بود که به اروپای بحران زده وارد کرد و قاره سبز همچنان بی صبرانه منتظر است تا ببیند قدرتمندترین عضو خود که همواره به عنوان دژ پایداری در این اتحادیه مطرح بود کی از این بحران سیاسی خارج می شود.

روزنامه سوئیسی “نویه زوریخه سایتونگ” در مطلبی از نگرانی بالای اروپا درباره هرج و مرج سیاسی و ضعف رهبری در آلمان نوشته و تاکید کرد: اروپاییان خواستار هژمونی آلمان در اروپا نیستند اما از ضعف رهبری آلمان هم می ترسند.

به نوشته این روزنامه سوئیسی شکست مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا ( ائتلاف احزاب متحد مسیحی، لیبرال دموکرات ها و سبزها) در آلمان نه تنها در این کشور بلکه همچنین در اروپا نگرانی ها و ناامنی هایی را ایجاد کرده است. معمولا بروکسل عادت داشت که شاهد پیچیدگی های سیاسی از طرف کشورهایی مانند ایتالیا و نه از آلمان باشد. به ندرت انتظار می رفت که این دژ پایداری در اروپا ( آلمان) زمانی تا این حد ناآرام شود.

وزیر امور خارجه هلند در این اوضاع از خبر بد برای اروپا سخن می گوید. رئیس جمهور فرانسه نیز از خطرات واقعی برای اروپا در این اوضاع سخن به میان آورده است. یان کلود بونکر، رئیس کمیسیون اروپایی هم تلاش می کند تا این جو متشنج را تلطیف کند. سخنگوی کمیسیون اروپایی اخیرا در اظهار نظری گفته است که اروپا برای پیشبرد اصلاحات این اتحادیه معطل آلمان نمی ماند و پیشنهادات خود به منظور اصلاحات در منطقه یورو را بر اساس برنامه ریزی های قبلی در ۶ دسامبر ارائه می دهد.

واکنش ها نشان از رابطه دوجانبه اروپا با قدرت مرکزی آن آلمان دارد. اروپا خواهان هژمونی آلمان نبوده و از طرفی از ضعف رهبری در این کشورو یک سکون و توقف در اتحادیه اروپا ترس دارد.

به گزارش تسنیم،این روزنامه سوئیسی در ادامه این مطلب نوشت: البته در مقایسه با مسئله برگزیت، تاخیر در تشکیل دولت در آلمان یا احتمال برگزاری انتخابات مجدد در این کشور به هیچ عنوان یک مسئله موجودیتی برای این اتحادیه محسوب نمی شود. روزمره سیاسی و حتی گام های بعدی در مذاکرات برگزیت همچنین با یک دولت به شکل فعلی در آلمان هم قابل پیشبرد است.

اما در آنجایی که دو راهی هایی برای آینده اتحادیه اروپا شکل می گیرد اوضاع دشوار می شود. رئیس شورای اروپایی یک برنامه اصلاحی را ارائه داده است که بعد از انتخابات فرانسه و آلمان و تا زمان خروج انگلیس از این اتحادیه و انتخابات اروپا در اوایل سال ۲۰۱۹ در عرصه های مختلف سیاسی تصمیمات اساسی و مهمی را برنامه ریزی کرده است. اما حالا این تاخیرهای کوتاه مدت ممکن است نقشه راه به موقع برای اصلاح سیاست مهاجرت، چارچوب مالی اتحادیه اروپا و بخصوص اتحادیه ارزی را مختل کند.

حالا بعد از انتظار طولانی مدت برای روی کار آمدن یک رهبری کارآمد در پاریس همچنین آلمانی ها در اواسط دسامبر با ترمز دستی کشیده به سمت نشست برنامه ریزی شده یورو حرکت خواهند کرد.

در این اوضاع “وینفرید کرتشمن”، نخست وزیر ایالت “بادن وورتمبرگ” از حزب سبز آلمان نیز در دیداری در بروکسل در این باره ابراز نگرانی کرده است که اصلاحات مهم در همه زمینه ها به مدت طولانی به دلیل اینکه آلمان در شرایط فعلی نمی تواند به پیشنهادات اصلاحی کمیسیون اروپایی و فرانسه واکنش نشان دهد به تعویق بیفتد.

“دایره کرونبرگ”، یک مرکز تحقیقات لیبرال در آلمان نیز در این باره ابراز نگرانی کرده است که شکست ائتلاف جامائیکا در آلمان این کشور را همچنان در خواب و خیال نگه دارد؛ بر اساس ارزیابی این مرکز تحقیقاتی البته به منظور احیای دوباره روند ادغام و هماهنگی اروپا مبتنی بر انسجام و نظم بازار یک دولت کار آمد در آلمان ضروری است.

این روزنامه سوئیسی در ادامه نوشت: اگر اوضاع آلمان ماه ها به همین صورت ادامه پیدا کند دیگران سعی خواهند کرد این خلا را پر کنند.امانوئل، ماکرون که اصلاحات مد نظرش برای منطقه یورو در برلین با دیده شک و تردید دیده می شود در این اوضاع جان تازه ای گرفته است.

روزنامه “دی ولت” آلمان نیز چندی پیش از ترس و وحشت اروپا درباره اوضاع متزلزل آلمان بعد از شکست ائتلاف جامائیکا نوشته و تاکید کرد: اروپا سال ها به عنوان رهبر در اتحادیه اروپا به آلمان تکیه کرده است. حالا شکست ائتلاف موسوم به جامائیکا قاره سبز را گرفتار بحران عمیق تری می کند.

“گونترام ولف”، رئیس یک کارخانه فکر اروپا در بروکسل نیز در این باره گفته است که در بروکسل برای همه آشکار است که اصلاحات جدید تنها در یک دوره قابل پیش بینی و محدود می تواند در پیش گرفته شود. این پنجره زمانی بعد از تشکیل دولت جدید در آلمان گشوده شده و تقریبا پنج تا ۶ ماه قبل از انتخابات اروپایی که در ماه می یا ژوئن ۲۰۱۹ برگزار می شود بسته می شود.

به گفته ولف همچنین در تصمیم گیری های دیگر از جمله در راستای سیاست پناهندگان، بازسازی یک اتحادیه دفاعی و یا مذاکرات برگزیت بدون موضع گیری برلین اوضاع بسیار سخت تر می شود.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز در این باره اظهار داشته است که در دورانی که ما با مسائلی مانند برگزیت، دگرگونی آب و هوا، خطر ترور، چالش مهاجران مواجهیم و همچنین در دورانی که چند جانبه گرایی آمریکا کاهش می یابد و جامعه ارزشی اروپایی ضعیف می شود یک دولت قدرتمند آلمان برای موضع برتری اروپا در دنیا امری غیر قابل اجتناب است.

المار بروک، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا به بروکسل درباره تشکیل جشنواره جنبش های دشمن با اروپا هشدار داده است.

وی ناکارآمدی دولت آلمان و یا دقیق تر توانایی محدود دولت آلمان و همچنین برگزاری انتخابات مجدد در این کشور را جشنواره ای واقعی برای احزاب دشمن با اروپا دانسته است.

بروک همچنین از کاهش نفوذ بروکسل در سایه این بحران سیاسی در برلین سخن گفته و تاکید کرد که در این اوضاع تمام اتحادیه اروپا اعتبار و اعتماد خود را از دست می دهد.

همچنین رئیس سوسیال دموکرات ها در پارلمان اروپا در این باره که همه پروژه های بزرگ اروپایی در سایه هرج و مرج سیاسی در برلین به تاخیر می افتد ابراز تاسف کرده است.

بعد از شکست ائتلاف جامائیکا در آلمان این کشور همچنان تلاش می کند از این بحران سیاسی خارج شود و اروپا نیز با نگرانی به نتیجه مذاکرات و تلاش های رئیس جمهور این کشور برای رهایی از این اوضاع نگریسته است. اینکه آلمان تا چه مدت در این اوضاع باقی می ماند مشخص نیست. آنچه واضح و آشکار است این است که اروپا در اوضاعی که گرفتار بحران های مالی در بسیاری کشورهای خود و صعود پوپولیسم و بحران ترور و مهاجرت و بسیاری مسائل و مشکلات دیگر است به آلمان به عنوان یک مهره پایدار و تزلزل ناپذیر نیاز دارد.

Ad

روی خط خبر

 • حمایت از دانشجویان نیازمند، رسالت دیرین بنیاد علوی
 • موضع العبادی در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران ناپخته بود
 • سفر محرمانه رئیس سازمان اطلاعات مصر به تل آویو
 • شرط ترکیه برای مذاکره با آمریکا
 • تعداد نظامیان آمریکایی در مرز روسیه ۲ برابر می شود
 • توقف همکاری راه آهن آلمان با ایران به دلیل تحریم آمریکا
 • پیکر یک نوستالژی دیگر بدرقه شد/ پروازت بی‌پروا
 • اهالی هورالعظیم در آتش و دود
 • نرخ ازدواج در آذربایجان غربی افزایش یافت
 • اجرای طرح دوچرخه‌های هوشمند در پایتخت
 • لاشه جنجالی، گرگ بود نه دایناسور
 • امضا قرارداد با ژاپن برای حفاظت از ساحل هرمزگان
 • ماکرون بر اهمیت ثبات اقتصادی ترکیه برای فرانسه تاکید کرد
 • رسانه‌های اسرائیلی بندهای توافق حماس و اسرائیل را منتشر کردند
 • تحصن در مرکز استان بصره عراق در اعتراض به کشته شدن یک معترض
 • انتخابات ریاست جمهوری پاکستان ۴ نوامبر برگزار می شود
 • اختصاص۲۳۰ میلیارد تومان به «بیمه زنان سرپرست خانوار» در بودجه ۹۷
 • حمایت اقتصادی عربستان، امارات و کویت از بحرین
 • تحقق ۲۰ درصد اشتغال کشور توسط کمیته امداد
 • قاضی دادگاه مشایی مشخص شد
 • تغییر اقلیم، محیط زیست کشور را تهدید می‌کند/ سازمانهای مردم نهاد فتیله‌ها را بالا بکشند
 • بازگشت «بهنوش بختیاری» به تلویزیون
 • تحریم نفتی ایران به این ۵ دلیل با مقاومت کشور‌های واردکننده نفت روبرو می‌شود
 • دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی علنی برگزار می‌شود
 • جزئیات کودک آزاری در روستای مرند از زبان مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی
 • جزئیات ایراد قانون منع بکارگیری بازنشستگان از سوی کدخدایی
 • فواد معصوم: العبادی تابع تصمیمات آمریکا نیست
 • وقوع ۲ زلزله نسبتاً شدید در مرز سمنان و گلستان
 • بی‌سابقه بودن سرعت وزش بادهای زابل در ۳۳ سال اخیر
 • ورود کمیسیون اصل ۹۰ به پرونده احتکار‌ کالا‌