جدیدترین اخبار
۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۰ سیاسی کد خبر :152702

سرانجام احمدی‌نژاد؟

مسئولان در این دامی که او پهن کرده است گرفتار نشوند و او را حصر نکنند. زیرا او از همان ابتدا هم به دنبال این است که این دادگاه عمومی را تبدیل به یک دادگاه شخص کند و مسئولان را به زمین بازی خود بگشاند.

با وجود اینکه این روزها همه مشغول رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشاه هستند و اخبارهای دیگر در سایه این رویداد قرار می‌گیرند اما رئیس دولت دهم و نزدیکانش موفق شدند دوباره توجه ها را به خود جلب کنند و این بار با بست نشینی در حرف حضرت عبدالعظیم، اعتراض خود را به برخی مسائل اعلام کردند. اما آنها قصد دارند تا کجا پیش بروند و بالاخره تصمیم نظام درباره آنها چیست؟

به گزارش فرارو؛ شاید احمدی نژاد گمان می‌کرد بعد از پایان دوران ریاست جمهوریش بار دیگر جریان‌های سیاسی با افرادی از داخل نظام به سراغش می‌آیند و برای بازگشت دوباره‌اش پیشنهاداتی مطرح می‌کنند. اما اینگونه نشد و به خاطر همین هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال جاری تلاش کرد با فضا سازی و انتشار فایل‌های صوتی و تصویری، شرایط را برای حضور در انتخابت فراهم کند.

او حتی تا جایی پیش رفت که با وجود اینکه رهبر انقلاب به صراحت اعلام کرده بودند در انتخابات شرکت نکند، تصمیم گرفت در این کارزار سیاسی حضور پیدا کند. اما عدم تائید صلاحیت وی بازی را تا حدود زیادی متحول کرد. او که تا آن لحظه یک چهره آرام و معقول از خود به نمایش گذاشته بود، روز به روز حالت تهاجمی‎تری به خود گرفت.

در همین گیر و دار ماجرای بازداشت بقایی مطرح شد و او که در دوران ریاست جمهوریش تاکید داشت نزدیکانش خط قرمز هستند، با همان حالت تهاجمی تلاش کرد شرایطی ایجاد کند که قوه قضائیه در وضعیتی قرار گیرد که مجبور به آزادی بقایی شود. هرچند تاثیرگذار نبود اما بالاخره بقایی آزاد شد و ماجرا وارد فاز جدیدی شد.

این ماجرا هم تا آنجایی پیش رفت که احمدی نژاد مدعی شد علی لاریجانی برای ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خیز برداشته است و او تنها مانع برای رسیدن رئیس مجلس به پاستور است و به همین دلیل سعی دارند او و نزدیکانش را از عرصه سیاسی حذف کنند.

بعد از این، ماجرای زنبیل بقایی خبرساز شد و دوباره موفق شدند توجه ها را به سمت خود جلب کنند.

بعد از ماجرای زنبیل موضوع بست نشینی به میان آمد و در همان روز نخست که ایران نگاهش به کرمانشاه بود خبری منتشر شد مبنی بر بست نشینی نزدیکان احمدی نژاد و عکس‌هایی در خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که نشان می‌دادند احمدی‌نژاد، برای بدرقه نزدیکانش به حرم شاه عبدالعظیم رفته است و آنها برای بست نشینی آماده می‌شوند. هرچند این بست‌نشینی طولانی نشد اما به هرحال توانست بار دیگر مانند موارد پیشین در اخبار و رسانه های حضور پیدا کند.

اقدامات احمدی نژاد به حصر خانگی ختم می‌شود
در همین خصوص حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا طی گفت‌وگو با فرارو عنوان کرد: «به عقیده من بازی که آقای احمدی نژاد به راه انداخته‌اند تا «حصرخانگی» ایشان پیش خواهد رفت. ایشان در تلاش هستند که با اقدامات این چنینی در سپهر سیاسی کشور ماندگار شوند اما نه تنها این نصیبشان نمی‌شود بلکه نتیجه خوبی هم برایشان در بر نخواهد داشت.»

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر سه نفر در حصر هستند، آیا افزایش تعداد محصورین هزینه زیادی برای نظام ندارد، گفت: «ما برای نظام جمهوری اسلامی هزینه‌های زیادی از جمله جنگ، شهدا، جانبازان و… کردیم. بنابراین ارزش نظام خیلی بالاتر از این است که حالا به خاطر اینکه سه نفر در حصر هستند، فرد یا افراد دیگری را وارد حصر خانگی نکنیم و اصولمان را زیر پا بگذارید. به نظر من این هزینه‌هایی است که ما برای اینکه انقلاب به انحراف نرود باید پرداخت کنیم.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار کرد: «به نظر من آقای احمدی نژاد و نزدیکانشان به دنبال این هستند که با اقدامات این‌چنینی شرایط را به گونه ای رقم بزنند که فردی در این میان وساطت کنند و پرونده قضائیه را حل و فصل کنند. اما من گمان نمی‌کنم که نظام زیر بار این مسئله برود. آنها می خواهند با زور ماجرا را حل کنند اما بعید است که نظام قبول کند به این قبیل رفتارها پاسخ مثبت یا باج بدهد.»

کنعانی مقدم در خصوص رویکرد قوه قضائیه با این افراد عنوان کرد: «به نظر می‌رسد قوه قضائیه تا امروز سعی داشته با آنها از موضع تساهل وارد شود. اما قطعا این قوه هم یک صبری دارد و اگر کاسه صبرش لبریز شود، دیگر اهمیتی ندارد که فرد مقابل رئیس جمهور سابق است یا یک فرد عادی.»

او در پاسخ به اینکه چرا تاکید دارد دیگر محمود احمدی نژاد و نزدیکانش به عرصه سیاسی باز نمی‌گردند، گفت: «بالاخره مردم ما، انسان‌های فهیم و باهوشی هستند و تجربه هایی که به دست آورده اند سنگین و پرهزینه بوده است. لذا حاضر نیستند افرادی که یک بار امتحان کرده اند را دوباره امتحان کنند. بنابراین من معتقدم که تاریخ مصرف احمدی‌نژادی‌ها به پایان رسیده است.»

مسئولان در دام احمدی نژاد نیفتند
همچنین صادق جوادی حصار تحلیل گر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با فرارو اظهار کرد: «برای اینکه بدانیم اقدامات احمدی نژاد و نزدیکانش تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد باید به بررسی علت یا علت‌های آن بپردازیم. وقتی علت پیدا شد آن زمان است که متوجه می‌شویم که آنها تا چه حد می توانند پایدار بمانند. مادامی که این علت‌ها پایدار باشند، این افراد به اقدامات خود ادامه می‌‍دهند.»

وی ادامه داد: «یکی از این علت‌ها شرایط مساعدی است که در جامعه برای رفتارهای پوپولیستی وجود دارد. رفتارهای این چنینی رفتارهایی است که مردم در مواجه با آنها بیشتر به دنبال معلول هستند تا علت. یعنی به عنوان مثال اگر فردی بیاید بگوید من شهر شما را آباد می‌کنم، مردم به اینکه چگونه می خواهد این کار را انجام دهد یا اصلا می تواند انجام دهد، کمتر توجه می‌کنند تا این موضوع که او چنین ادعایی کرده است. زیرا این خواسته مردم است.»

او اظهار کرد: «بنابراین یکی از دلایل که این قبیل اقدامات انجام می‌شود، سطحی نگری و رفتارهای عوام‌نگر است. حالا اگر این رویکرد در جامعه از بین برود، اقدامات و تفکرات آقای احمدی نژاد فرصتی برای جولان نخواهند داشت. اما اگر همچنان بخشی از جامعه بخواهد سطحی با قضایا مواجه شود، قطعا فضا برای امثال آقای احمدی نژاد فراهم خواهد بود و او هم به راه خود ادامه خواهند داد.»

وی تاکید کرد: «اگر در کشور پایبندی به منافع ملی، شفافیت، قانون‌گرایی و پایبندی به حقوق منتقدان فراهم بشود، قطعا امثال احمدی نژاد نمی تواند معرکه بگیرد.»

جوادی حصار گفت: «متاسفانه گیر ما در کشور این نیست که امثال احمدی نژاد چنین اقدامات و اظهار نظرهایی انجام می‌دهد. مشکل ما این است که آقای احمدی نژاد حرف‌هایی می‌زند که بخشی از مسائل که به نفعش هست را برجسته و از آن دفاع می‌کند و بخشی که برایش اهمیت و سودی ندارد را نادیده می‌گیرد. به عنوان مثال همین بازی که در خصوص لاریجانی‌ها آغاز کرده است و مدعی است که مخالف آنها است و جرم هم نیست.»

او افزود: «درست هم می‌گوید. مخالفت با لاریجانی ها جرم نیست، اما تهمت زدن جرم است. مخالفت با لاریجانی ها جرم نیست، اما رعایت نکردن حقوق دیگران جرم است. مخالفت با لاریجانی ها جرم نیست، اماسرکوب مخالف و منتقد جرم است. اما این همان اتفاقی است که در دولت آقای احمدی نژاد رخ داد. چطور آن زمان آقای احمدی نزاد نمی دانست که این کشور حقوق شهروندی دارد وباید حقوق منتقد را رعایت کند اما حالا به فکر حقوق منتقد و مخالف افتاده است؟»

وی تاکید کرد: «به نظر من اقدامی که حالا احمدی نژاد انجام می‌دهد این است که قصد دارد از آبی که بی‌تدبیری برخی مسئولین گل آلودش کرده‌اند، ماهی بگیرد و تصور می‌کند با این اظهار نظرهای تند و رادیکال می تواند تبدیل به اپوزسیونی شود که مخالفان را به خود جذب کند. اما باز هم اشتباه می کند. شاید حافظه تاریخی مردم ما کوتاه باشد اما اینگونه نیست که فراموش کنند ایشان چه سرمایه‌هایی را بر باد داد و با منتقدان چه کرد.»

جوادی حصار در واکنش به اینکه برخی معتقدند سرانجام احمدی نژاد به حصر خانگی ختم می‌شود گفت: «من امیدوارم که مسئولان در این دامی که او پهن کرده است گرفتار نشوند و او را حصر نکنند. زیرا او از همان ابتدا هم به دنبال این است که این دادگاه عمومی را تبدیل به یک دادگاه شخص کند و مسئولان را به زمین بازی خود بگشاند. او به خوبی می داند که اگر حصر خانگی برایش اتفاق بی‌افتد بر اعتبارش افزوده می‌شود. به همین دلیل در تلاش است مسئولان را در شرایطی قرار دهد که تصمیم بر حصر بگیرند.»

وبگردی

روی خط خبر

 • «کلاه قرمزی» با ۴ عروسک جدید می‌آید
 • توضیح سازمان مدیریت بحران درباره پخش یک خبر در صدا و سیما
 • تاکید بر لزوم مبارزه با پولشویی/علت استمرار قاچاق
 • هفت پرده از نمایش احمدی‌نژاد و یارانش در سال ۹۶
 • استمرار فعالیت ادارات سازمان بیمه سلامت در تعطیلات نوروز
 • کورکر: ترامپ احتمالا در ماه مِی خروج آمریکا از برجام را اعلام می کند
 • جهانگیری: تصمیم‌گیری درباره فیلتر تلگرام با شورای عالی فضای مجازی است / دولت معتقد است نباید محدودیت ایجاد شود
 • آمادگی ۱۰۰ درصدی تهران برای استقبال از بهار/ درختکاری در مسیر فرودگاه امام خمینی(ره)
 • سفیر مسکو تلویحا انگلیس را در ترور جاسوس سابق روس متهم کرد
 • انگستان زیر ذره بین FATF رفت/رد پای پولشویی و فاینانس تروریسم
 • ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌ها با عمان است
 • ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالا با دلار ابلاغ شد
 • ارزش ذاتی بیت‌کوین چقدر است؟
 • ویژه برنامه نوروزی «سوغات جنگل» روی آنتن شبکه ۲
 • این‌قدر سخت‌گیری نکنیم/ با پارازیت نمی‌توان سخنان مردم را نشنیده گرفت
 • خواننده آکادمی «من و تو» مجوز گرفت!
 • على دایى، حامى «پسرهاى پشت نقاب»
 • پذیرش ۲۸۵۰ کودک کار و خیابان توسط بهزیستی
 • رد پای تسهیلات تکلیفی در بدهی ۱۱۷ هزار میلیارد تومانی
 • کشف گور جمعی در غرب موصل
 • بررسی همه ادعاها درباره انگلیسی خواندن برخی مقامات و نهادها؛ واقعیت چیست؟!
 • هدیه نوروزی به سبک دیجی‌کالا برای مردم کرمانشاه
 • هفت کارشناس بین‌المللی خواستار لغو حکم اعدام ۱۵ متهم در عربستان شدند
 • چراغ سبز شورای شهر تهران به شهردار شدن محسن هاشمی رفسنجانی
 • بررسی ابعاد بحران بدهی چین
 • بدهی ملی آمریکا به ۲۱ تریلیون دلار رسید
 • لاشه یک قلاده توله پلنگ در الموت پیدا شد
 • امشب پخش گلچین یک سال گذشته “دورهمی”
 • کنسرت نوروزی خواننده محبوب پاپ
 • کمیته مرکزی انتخابات روسیه هدف حمله قرار گرفت