جدیدترین اخبار
۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸ فرهنگی و هنری کد خبر :151331

نقش و حضور چهره‌ ها در کنار زلزله‌ زدگان

طی چند روز اخیر که مردم ایران در ماتمِ زلزله‌ی کرمانشاه هستند نمونه‌های بسیاری از کمک‌های چهره‌های شاخص را شاهدیم.ازدعوت به ارسال وسایل مورد نیازاولیه ،جمع آوری کمک‌های مردمی و معرفی شماره حساب تا حضورمستقیم در مناطق آسیب دیده.این شور بی‌حد و حساب به راستی حیرت انگیز است.

در مقیاسی وسیعتردنیاهم نمونه‌های زیادی از حضور چهره‌هایِ مشهور در کنار مردمِ مصیبت دیده و بلاکشیده در بحران‌های مختلف چون سیل،طوفان و زلزله به خاطر دارد.در این جا مروری خواهیم داشت بر بخشی از حضور شخصیت‌های سرشناس در کنار مردمی که روزهای سختی را به دلیل مصیبت پشت سر گذاشته‌اند و در پایان سعی می‌کنیم به این سوال جواب بدهیم که در هنگام بلایا موثرترین راه های کمک رسانی کدام است؟

تا سال های ۱۹۶۰ مردم دنیا تصویری گنگ ، دور و محو از مصیبت در جاهای دیگر دنیا داشتند؛مردم تنها اخبار اتفاقات نزدیک به خود آن هم چند وقت بعد را می‌شنیدند .اما فاجعه‌ی قحطی بیافرا(آفریقا) که به مدد تلویزیون و به شکلی زنده رسانه‌ای شد واکنشی جهانی به دنبال داشت.بسیاری از مردمِ دنیا که تا دیروز نمی‌دانستند بیافرا کجاست جوری واکنش نشان دادند که انگار شاهد آزار و رنجِ مستقیم عزیزان خود هستند.مصیت‌های بعدی در گوشه و کنار دنیا آمدند و رفتند اما این اصلِ نیازِ مخاطب به احساس حضور در فاجعه و نیز میل به دانستن سریع و آنیِ اخبارِ مصیبت‌ها تمامی نداشت.

حالا این مصیبت می‌خواست آتش‌فشان یا زلزله باشد یا فاجعه‌ای تروریستی و جنگی که توسط انسان‌ها پیش آمده بود یا خطایی تکنیکی در عملکرد دستگاه‌های نوظهور قرن بیستم مثل نیروگاه اتمی چرنوبیل. مردم در هر کجای دنیا اخبار این فجایع را دنبال می‌کردند و به رسانه‌هایی اقبال بیشتری نشان می‌دادند که خبرها را سریعتر و کاملتر و از نزدیکترین مکان به حادثه برای آن ها گزارش کند.در این اشتیاقِ تازه شکل گرفته شاهدحضور چهره‌های معروف در کنار مصیبت‌زدگان هم بودیم.

حضور این افرادِ شاخص در کنار شرایط سخت توجه بیشتر عموم را به همراه داشت. همراهی جکی چان در زلزله سی‌چوان چین در سال ۲۰۰۸ در افزایش کمک‌های مردمی و حضور مراکز و سازمان‌ها به این نقطه آسیب‌دیده از دنیا موثر بود. و یا حضور آنجلینا جولی در بحران انسانی کامبوج علاوه بر دوربین‌های خبرگزاری‌ها مسوولین سازمان ملل را نیز به تکاپو واداشت. علاوه بر حضور مستقیم در صحنه برخی از هنرمندان سعی کردند که به هنگام سختی‌ها با برگزاری برنامه‌هایی چون تله‌تان مخاطبانشان را به پرداخت کمک های مالی تشویق کنند.جرج کلونی به دنبال زلزله در هایی‌تی موفق شد ۶۶ ملیون دلار تحت عنوان یک کمپین جمع‌آوری کند.

افکار عمومی به چهره‌ها و رفتارشان نه تنها روی صحنه،پرده سینما یا زمین مسابقه توجه می‌کنند که هر حرف و حرکت و حضور اجتماعی آن‌ها را نیز دنبال می‌کنند.حالا این شخص می‌خواهد پرویز پرستویی،علی کریمی یا تتلو باشد. به علاوه از آن‌جا که رفتار و کنش‌های چهره‌ها بضاعت زیادی در تقلیدشدن از سوی مشتاقان دارد روانشناسان و جامعه شناسان با جدیت بیشتری این شور وعلاقمندی را که می‌تواند موج آفرین باشد دنبال می‌کنند.

در زلزله اخیراستان کرمانشاه اخبار کمک‌هایی که تاکنون منتشر شده شگفت انگیز بوده است. این حجم از یاری‌رسانی شاید حتی از بسیاری نمونه‌هایی که در دنیا دیده ایم هم حیرت‌انگیز تر باشد؛اما در حالی که مطالعه‌ها در همه جایِ دنیا بر مدیریت در بحران و بلایا تاکید دارند و اعتقاد دارند که حرکت‌های عمومی برای تاثیرگذاری بیشتر نیاز است که در قالبِ مدیریتی هوشمند ویک‌پارچه عمل کنند نمی‌دانیم که چرا در کشور ما و به هنگام مصیبت‌های ملی حرکت‌ها فردی می‌شود.مجمع الجزایری پراکنده می‌شویم با کارکردهایی بدون نظارت و غیر مرتبط با هم.

در این آشفته بازار هر فرد و گروهی داعیه‌ی متولی بودن در کمک رسانی پیدا می‌کند. به دنبال طوفان های اخیر آمریکا بهترین شیوه کمک رسانی پرداخت کمک‌های مالی به مراکز معتبر از پیش موجود معرفی شد. اما در کشور ما شیوه‌های کمک‌رسانی کمتر نقدی و از آن مهمتر جدا جدا است.در دنیا که موثرترین کمک‌های افرادِ سرشناس در قالب سازمان‌هایی چون صلیب سرخ و مراکز مردم نهادشناخته شده دیگر است، شیوه کمک های ما قدری متفاوت به نظر نمی‌رسد؟! انگار ما هلال‌احمر نداریم!یا ستاد بحران کشک است!

مطالعه‌ها نشان داده بیشترین و پرفایده‌ترین کمک‌ها آن‌هایی بوده که از طریق سازمان‌هایی که از قبل وجود داشته انجام شده است و نه ارگان‌هایی که یک شبه و خلق الساعه پیدا شده‌اند؛ اما در کشور ما افراد شاخصی را می‌بینیم که کمک های خود را به هر طریقی به جز مجاری شناخته شده‌ی رسمیِ قبلی واریز و پرداخت می‌کنند.گرچه این عادتِ تک‌روی به دلایلِ مختلف از جمله عدم اطمینانِ کافی به سازمان‌های از پیش موجود در کشور ما طبیعی است، ولی باید قبول کرد که این شیوه کارایی زیادی نخواهد داشت.

در حالی که منطق حکم می‌کند حمایت‌ها فراگیر و بر اساس نیازسنجی‌های واقعی باشد اما در این پراکندگیِ موجود هزینه‌‌کردها شکل و فرمی هدفمند نخواهند داشت.زمانی که چهره‌ای چون شکیرا” بنیاد پاهای برهنه” را در کشورش کلمبیا راه انداخت دیگر چهره‌ها سعی نکردند بگویند:” تو کار خودت را بکن ما هم راه خودمان را می‌رویم”.بلکه دیگران هم اگر قرار بود کمکی به بچه‌های نیازمندِ آمریکای جنوبی بکنند از طریق همین سازمان انجام می‌دادند و هر فرد و چهره‌ای یک شماره حساب معرفی نکرد.طبیعی است بنیاد و سازمانی که از قبل وجود دارد چون برآورد درستی از نیازها دارد بهتر می‌تواند برنامه ریزی داشته باشد.در این صورت دوباره کاری کم می شود.کمک‌ها بر اساس تقاضاهای واقعی ارایه خواهد شد.فعالیت‌های موازی و دست و پاگیر کمتر خواهد شد.از همه مهمتر اعتمادِ عمومی که سرلوحه هر بنیاد مدنی است خدشه دار نمی‌شود.

به دنبال هر مصیبتی هم چون زلزله مجموعه‌ای از واکنش های روانی شکل می‌گیرد.چندی نمی‌گذرد که مصیبت‌زدگان در می‌یابند که باید زندگی خود را دوباره آغاز کنند.اما فشار روانی طاقت فرسا تا مدت ها توان بلند شدن را از بسیاری از آن ها می‌گیرد.انگار زمان می‌برد تا دل و دماغ‌ها برگردند.امیدوارم همان‌طور که این اشتیاقِ ملی این روزها غوغا کرد به قول مرضیه برومند در روزها و ماه‌های آتی بی‌آن که به سرنوشت بم و رودبار دچار شود، ادامه داشته باشد.شاید آن موقع مردمِ جفاکشیده از تلخیِ روزگار نیازهای دیگری غیر از مایحتاج اولیه داشته باشند.

آن چه در آبان‌ماه ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه دیده می‌شود غرورآفرین است اما اگر در بهار ۱۳۹۷ هم چهره‌ی سرشناسی را دیدیم که مدام در راهروهای شورای شهر،فرمانداری،ارشاد و یا شهرداریِ سرپل ذهاب و کرمانشاه برای اخذ مجوز راه‌اندازی یک نهاد حمایتی یا موسسه هنری یا خیریه‌ای آموزشی در یک روستا بالا و پایین می‌رود و برغم شنیدن جواب‌هایِ سربالا باز کم نمی‌آورد باور می‌کینم که مشاهیرِ امروز ما فراتر از هیجاناتِ قهرمانانه‌ی امروز افق‌های دورتری را می‌بینند.

منبع:برترین ها

وبگردی

روی خط خبر

 • تكذيب عامليت به شهادت رسيدن ماموران نيروهاي انتظامي از سوي يک فعال حقوق دراویش
 • پاسداران، بعد از درگیری دراویش گنابادی با پلیس
 • اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۳ ساعت پس از سقوط هواپیما!
 • موسویان در یادداشتی در المانیتور:ترامپ مردم ایران را به قیام علیه حکومت دعوت کرده است
 • شکست میانجیگری نامتوازن آمریکا بین لبنان و رژیم صهیونیستی
 • سفیر ایتالیا در سازمان ملل:برجام، ستون مهم امنیت جهانی است
 • ارتش عراق ۳۶ تانک T-۹۰ از روسیه تحویل گرفت
 • «عبدالمنعم ابوالفتوح» در لیست تروریستها قرار گرفت
 • کمرنگ شدن رشد بازار اروپا منجر به سقوط سهام آسیایی شد
 • آشوبگران خیابان پاسداران از حلم نظام سوءاستفاده کرده‌اند
 • بزرگ‌ترین حمایت یک مدیر از برنامه‌ساز چیست؟
 • چرا مازندران از کیش عقب ماند؟
 • «دو کودک آماده فرمان کارگردان برای شروع بازی»
 • هشدار فرمانده سابق آمریکا نسبت به حمله “بینی خونین” علیه کره شمالی
 • پژمان بازغی و الهه حصاری به «ممنوعه» پیوستند
 • هند از آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک بالستیک خبر داد
 • هواپیما سیستم ELT داشت اما نمی‌دانیم چرا کار نکرد/ هواپیما ۶ سال زمین‌گیر بود
 • منافع قاچاقچیان تامین شد!
 • شورای شهر برنامه دستگاه‌های خدمات‌رسان دولتی را با بودجه شهرداری هماهنگ کند
 • بازگشت ۱۲۰۰ خانواده آواره عراقی به دیالی
 • کره جنوبی از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می کند
 • ترامپ خواهان بررسی پیشینه خریداران اسلحه در آمریکا شد
 • طرح بوکوحرام با ربودن دختران یک مدرسه ناکام ماند
 • شورای امنیت و نعل وارونه
 • یک نماینده مجلس: آقای آخوندی استعفا بدهید
 • چرا جوانان اوشین را الگوی خود معرفی می‌کنند؟
 • زیبایی خدادادی خانم بازیگر مشهور علت جدایی از همسرش +تصاویر
 • در تولید بنزین به استاندارد یورو ۵ رسیده‌ایم
 • امیر تتلو بعد از توهین به مردم ، ملت ایران را خس و خاشاک نامید + عکس
 • برای نخستین بار جشن شکرگزاری برنج برگزار می‌شود