یک فروند هواپیمای محلول پاش کشاورزی در پیرانشهر زمین گیر شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۵  /   /  کد خبر: 14531
یک فروند هواپیمای محلول پاش کشاورزی در پیرانشهر زمین گیر شد

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی گفت: ساعت ٦:٤٥ امروز یک فروند هواپیمای محلول پاش کشاورزی در حال برخاستن از فرودگاه اضطراری این شهرستان دچار سانحه شد.محمدصادق امیرعشایری  علت حادثه را خارج شدن هواپیما از باند پرواز عنوان کرد و افزود: این حادثه قبل از جداشدن هواپیما از زمین اتفاق افتاده و صدمه ای به خلبان این هواپیما وارد نشده است.
۲ فروند هواپیمای کشاورزی متعلق به منابع طبیعی در سه سال گذشته به منظور مبارزه با افت جوانه خوار بلوط، جنگل های منطقه پیرانشهر و سردشت را محلول پاشی کرده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری پیرانشهر چند روز پیش از محلول پاشی جنگل های پیرانشهر و سردشت با استفاده از این هواپیماها به مدت یک ماه / تا ۱۰ خرداد/ خبر داده و به دامداران از بابت چرای دام هایشان در اطراف این جنگل ها هشدار داده بود.
شهرستان های پیرانشهر و سردشت با حدود ۱۰۰ هزار هکتار جنگل انبوه بلوط به عنوان سرآغاز ناحیه رویشی زاگرس از اهمیت ویژه ای در بخش منابع طبیعی برخوردار است.
محلول پاشی جنگل های کشور برای نخستین بار در سال ۹۴ شمسی از همین جنگل های پیرانشهر و سردشت آغاز شده و یکی از طرح های اولویت دار برای صیانت از جنگل ها، پیشگیری و کنترل آفت ها و بیماری های درختان جنگلی است.
در حال حاضر آفتی به نام جوانه خوار بلوط با اسم علمی /tortrix viridana/ اصلی ترین تهدید برای سلامت و شادابی جنگل های این منطقه است.
این آفت حشره ای است که زمستان گذرانی آن به صورت تخم بوده و همزمان با شکفتن جوانه های درختان بلوط، شروع به تغذیه از جوانه این درختان می کند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها