دستاورد فلایت‌چک؛ بیش از ۱٫۷۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در۹ ماه

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲  /   /  کد خبر: 14527
دستاورد فلایت‌چک؛ بیش از ۱٫۷۵ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در۹ ماه

همه فرودگاه‌های ایران در ۹ ماه گذشته با هواپیمای فلایت‌چک شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بررسی پروازی شدند تا درسالی که به «اقتصاد مقاومتی» نامگذاری شده٬ یک میلیون و ۷۵۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی حاصل شود. شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، این اقدام با تکیه برتوان ایرانی و اقدام هوشمندانه در خرید هواپیمای فلایت‌چک انجام شد.
هواپیمای فلایت‌چک شرکت فرودگاه‌ها حدود مرداد ماه ۱۳۹۵ برای نخستین‌بار ماموریت خود را در فرودگاه‌های کشور آغاز کرد و در این مدت دستگاه‌های کمک ناوبری ۵۸ فرودگاه و ایستگاه هوایی را وارسی پروازی کرد.
برپایه این گزارش،اکنون هواپیمای KING AIR 350i دستکم یک بار به همه فرودگاه‌های ایران سرزده است.
هواپیمای فلایت‌چک در این ۹ ماه موفق به وارسی پروازی ۳۲ دستگاه ILS/DME، ۵۳ دستگاه VOR/DME، ۳۰ دستگاه NDB، ۵۹ یونیت چراغ PAPI و ۲۲ طرح و مسیر پروازی شده است.
در حقیقت وارسی پروازی ۱۷۶ سیستم ناوبری هوایی، ۵۹ سیستم ناوبری بصری و ۲۲ طرح و مسیر پروازی در ۴۵۰ ساعت پرواز انجام شد که نتیجه آن علاوه بر افزایش ضریب ایمنی پروازها، بهره‌مندی از توان متخصصان ایرانی و صرفه‌جویی ارزی بود.
برپایه گزارش شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، با هواپیمای فلایت‌چک یک میلیون و ۷۵۰ هزار دلار برابر با ۷۰ میلیارد ریال صرفه‌جویی ارزی محقق شد.
پیش از این٬ هواپیمای فالکن ۲۰۰۰ متعلق به سازمان هواپیمایی کشوری٬ وارسی پروازی را در فرودگاه برعهده داشت که هزینه پرواز آن حدود ۶ تا هشت هزار دلار در ساعت بود، در حالی که هزینه پرواز هواپیمای KING AIR 350i یک هزار دلار در ساعت است؛ به عبارتی یک ششم تا یک هشتم میزان قبلی صرفه‌جویی حاصل شده است.
سقوط هواپیمای فالکن ۲۰۰۰ سازمان هواپیمایی کشوری در سال ۱۳۹۲ و خلاء این هواپیما برای وارسی دستگاه‌ها٬ ایران را مجبور کرد برای به روزرسانی دستگاه‌های کمک ناوبری فرودگاه‌هایش به اجاره ساعتی هواپیمای فلایت‌چک از کشورهای پاکستان، قزاقستان و مغولستان روی آورد که البته این اقدام با پاره ای از ملاحظات امنیتی همراه بود، اما در نهایت مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران علاوه بر خریداری هواپیمای KING AIR 350i ٬ مجوز وارسی پروازی تجهیزات و فرودگاه‌ها را از سازمان هواپیمایی اخذ کرد تا همه مراحل عملیات فلایت‌چک بطور کامل بومی شود.
اکنون به‌روزرسانی همه دستگاه‌های کمک ناوبری فرودگاه‌های ایران با تلاش و همت ۶ خلبان آموزش‌دیده، ۹ متخصص فنی و ۶ مهندس متخصص وارسی پروازی مرکز آموزش فنون و خدمات هوایی انجام می‌شود.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها