جدیدترین اخبار
۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۸ کد خبر :143061

زمزمه اختلاف بین دولت روحانی و اصلاح طلبان مجلس

این روزها صدای اعتراض به عملکرد عارف و فراکسیون امید، شنیده می‌شود.
فراکسیون امید که این روزها ناامیدی از آن بیش‌تر دیده و شنیده می‌شود، انتقادهای بسیاری را به خود دیده است. دلیل این نارضایتی ها را برخی در مشی و رفتار غیر متجانس و واگرای اعضای آن می دانند و شماری دیگر، معتقدند محمدرضا عارف مشکل اصلی است و ضعف مدیریت وی باعث شده تا این از هم پاشیدگی رخ دهد. در این خصوص به سراغ محمدجواد فتحی از اعضای فراکسیون امید رفتیم و از او درباره اختلافات موجود میان این فراکسیون با دولت و چگونگی عملکرد عارف پرسیده‌ایم.

محمدجواد فتحی نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با نامه نیوز، در خصوص زمزمه های اختلافاتی این روزها میان فراکسیون امید و دولت دوازدهم می‌گوید: در جدیت این اختلافات تردید است و به‌نظرم درخصوص توافق محکم تر بین فراکسیون امید با دولت سهل‌انگاری صورت گرفته است نه اینکه بگوییم اختلافی عمیق وجود دارد. درهرحال فراکسیون امید خودش را نماینده مردم می‌داند و پی‌گیر حقوق آنها است. جریان اصلاح‌طلبی فی‌نفسه به‌دنبال استیفای حقوق مردم و حفظ آزادی‌های فردی و حقوق شهروندی است و هرجایی که سهل‌انگاری یا عدم حمایت در این زمینه‌ها، از دولت دیده می‌شود، قاعدتاً از جانب جریان اصلاح‌طلبی عکس‌العمل‌هایی نشان داده می‌شود. این هم مطالبه مردم از جریان اصلاح‌طلبی است و عمل به آن برای فراکسیون امید، یک تکلیف و یک وظیفه است.

وی در خصوص اینکه این نارضایتی چه میزان بر انتخابات آینده تأثیرگذار خواهدبود، گفت: دو مسئله مطرح است؛ به‌نظرم به‌واسطه عدم اطلاع و اشراف دقیق جریان اصلاح‌طلبی و به تبع آن جامعه، از وضعیت موجود فراکسیون امید باشد که احیاناً دل‌سردی‌هایی به‌وجود آمده است. باید با واقعیت موجود آشنا بشویم و بعد از آن باید دید در حیطه‌ای که برای فراکسیون امید، امکان انجام وظایف وجود دارد، چه میزان سهل‌انگاری رخ داده و آن را مطالبه کنیم؛ چراکه نباید بیش‌تر از آن «تکلیف مالایطاق» است و آن‌چه را که از مجموعه حاکمیت مطالبه داریم، بخواهیم از فراکسیون امید که جزیی از حاکمیت است، مطالبه کنیم. بالاخره در بسیاری از موارد تحدید حدود اختیارات شده است و بسیاری از توقعات از حیطه وظایف و اقتدار فراکسیون امید خارج است.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه افزود: مسئله دوم هم این است که مردم دنبال یک رفاه، آرامش و آسایش عمومی هستند و خودشان را با بسیاری از ملل متمدن دنیا مقایسه می‌کنند و می‌گویند ما چیزی از آنها کم نداریم، چرا داریم فاصله عمیق با آنها پیدا می‌کنیم. تصورم بر این است که اگر مجموعه حاکمیت، فکری به‌حال این بحران‌ها نکند و در وضعیت زندگی مردم بهبودی حاصل نشود، قطعاً متضرر می‌شود و به‌دنبال آن ما اصلاح‌طلبان هم متضرر می‌شویم و رأی و دیدگاه مردم را از دست می‌دهیم. آن‌چه که مهم است برای جریان اصلاح‌طلبی، مردم نسبت به صداقت این جریان تشکیک نکنند. بایستی صادقانه عمل کنیم و این صداقت را به مردم هم نشان دهیم تا بدانند که در حد توان برای‌شان کار کرده‌ایم.

این عضو فراکسیون امید مجلس، در خصوص مدیریت عارف بر فراکسیون امید و چگونگی هدایت اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید: «الاسماء تنزل من السماء» آقای عارف یک شخصیت سیاسی اخلاقمدار است و طی این مدتی که در مجلس همکار ایشان بوده‌ایم، از ارزش‌های انسانی و از آن‌چه که مربوط به کرامت انسانی است، حاضر نیست عدول کند. در حالی که مواردی از عدول از این ارزش‌ها را در جریان رقیب مشاهده می‌کنیم. تصورم این است که اگر ضعفی مشاهده می‌شود، ناشی از عملکرد غیراخلاقی و غیرارزشی – به‌معنای ارزش‌های اصیل انسانی – از جانب جریان‌های مقابل و رقیب است. قاعدتاً ما در این حالت مظلوم واقع می‌شویم و آقای دکتر عارف هم مورد هجمه قرار می‌گیرند.

فتحی با تأکید بر عدم ضعف مدیریت عارف بر فراکسیون امید، گفت: هنگامی که در یک موضوع خاص، با جریان مقابل به یک نتیجه و تفاهم مشترک می‌رسید اما در روزی که باید بدان عمل شود؛ آنها به این توافق عمل نمی‌کنند، ضعف مدیریت آقای عارف یا ناتوانی فراکسیون امید نیست؛ جامعه باید آن جریان عهدشکن را زیر سوال ببرد. آقای عارف ضمن اینکه بسیار فعالانه عمل می‌کنند اما در برخی موارد با واقعیت‌های حاکمیتی نظام خود را مواجه می‌بیند و در برخی موارد دیگر با بدعهدی‌هایی که جریانات رقیب در مجلس دارند، مواجه می‌شوند. ضمن این‌که نبایستی این نکته را فراموش کرد که اعضای فراکسیون امید بعضاً با توجه به مطالبات منطقه‌ای و خواسته‌های حوزه‌های انتخابیه که از هر نماینده دارند، ناچارند نرمش‌هایی را داشته باشند و در مواردی با رأی و نظر فراکسیون امید همراهی نکنند.

Ad

Ad

روی خط خبر

يافت نشد

متاسفانه مطلب مورد نظر شما وجود ندارد لطفا در سايت جستجو کنيد
Ad