جدیدترین اخبار
۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱ اقتصادی کد خبر :142756

افشای ردپای میلیونر روسی در توئیتر و فیس بوک

«یوری میلنر» صاحب کمپانی DST Globa که سهامی در کمپانی داماد ترامپ دارد در دو شبکه اجتماعی پرطرفدار توئیتر و فیس‌بوک نیز سرمایه‌گذاری بالایی انجام داده است؛ شبکه‌های اجتماعی که پیش از این معلوم شد در جریان انتخابات امریکا مورد سوء‌استفاده روسیه قرار گرفته و تأثیری مستقیم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور داشته‌اند.

به گزارش بازتاب به نقل از ایران، هر روز خبرهای تازه‌ای از حمله‌های سایبری و هک‌های متعدد در فضای مجازی منتشر می‌شود که البته دولت‌ها، سیاستمداران، ستاره‌های هالیوودی و… نیز از لرزه‌ها و پس‌لرزه‌های آن در امان نمانده‌اند. پیش از این، ادوارد اسنودن و جولیان آسانژ نیز با انتشار گاه و بیگاه اسنادی از سیاستمداران جهان در فضای مجازی، اقدام به افشاگری کردند ولی از ۱۸ ماه پیش با انتشار اسناد پاناما با حجم ۲٫۶ترابایت که به افشای فعالیت‌های مالی غیرقانونی سران و چهره‌های سرشناس دنیا و فرارمالیاتی آنها می‌پرداخت، فصل تازه‌ای در افشاگری‌ها رقم خورد. البته ماجرا به همینجا ختم نشد و این بار اسناد دیگری با نام پرونده اسناد بهشت(paradise papers) با حجم ۱٫۴ترابایت، به موشکافی درباره حساب ثروتمندان و قدرتمندان جهان پرداخت؛ پرونده‌ای تحقیقی که حاصل همکاری و تلاش گاردین و ۹۵همکار رسانه‌ای جهان در قالب کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی(ICIJ) است و درقالب ۱۳٫۴میلیون سند البته با استفاده از اطلاعات داخلی شرکت حقوقی «اپل بی» در جزایر برمودا، فاش شد که قدرتمندان جهان چگونه با استفاده از شرکت‌های جعلی و… ثروت خود را از مقام‌های دولتی و مالیاتی پنهان کرده‌ و با ایجاد حاشیه‌هایی امن برای آنها هیچ مالیاتی هم پرداخت نمی‌کنند. اما این پرونده وقتی برای امریکا از اهمیت بیشتری برخوردار شد که افشاگری‌ها نشان داد دو مؤسسه روسی که پیوند محکمی با ولادیمیر پوتین دارند و اتفاقاً ازسوی امریکا نیز مورد تحریم واقع شده‌اند، ازطریق«جرد کوشنر» داماد دونالد ترامپ که مشاور کاخ سفید نیز هست و «یوری میلنر» صاحب کمپانی، DST Global سرمایه‌گذاری‌های بالایی در توئیتر و فیس‌بوک انجام داده‌اند.

روسیه و شبکه‌های اجتماعی

آنچه اسناد بهشت(Paradise Papers) را از اسنادی همچون پاناما که پیش از این منتشر شده بود متمایز می‌کند، ردپای مستقیم کرملین در سیاست‌های امریکاست. در این اسناد مشخص شد «یوری میلنر» صاحب کمپانی DST Globa که سهامی در کمپانی داماد ترامپ دارد در دو شبکه اجتماعی پرطرفدار توئیتر و فیس‌بوک نیز سرمایه‌گذاری بالایی انجام داده است؛ شبکه‌های اجتماعی که پیش از این معلوم شد در جریان انتخابات امریکا مورد سوء‌استفاده روسیه قرار گرفته و تأثیری مستقیم در انتخابات ریاست جمهوری این کشور داشته‌اند. در این اسناد مشخص شده است که سرمایه‌گذاری‌های میلنر در دو شبکه اجتماعی توئیتر و فیس‌بوک، از طریق بانک VTB و همچنین یک بازوی مالی دولتی روسیه یعنی شرکت نفت و گاز با نام گازپروم(Gazprom) تأمین شده است که این یافته، نگرانی‌های زیادی درباره تأثیر روسیه در سیاست‌های امریکا و نقشی که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته این کشور از طریق همین دو شبکه اجتماعی داشته، ایجاد کرده است.

این اسناد نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۱ بانک VTBمبلغی بالغ بر ۱۹۱میلیون دلار در توئیتر سرمایه‌گذاری کرده و در همان زمان کمپانی نفتی گازپروم نیز به میلنر کمک کرده تا یک میلیارد دلار از سهام فیس‌بوک را خریداری کند. به بیان دیگر این سرمایه‌گذاری‌ها از طریق کسی انجام شده است که در سال ۲۰۱۵ در یک استارتاپ در نیویورک سرمایه‌گذاری کرده که البته، کوشنر(داماد ترامپ) و برادرش مالک آن بوده‌اند. میلنر اکنون در سیلیکون‌ولی، نفوذ زیادی دارد و طبق این اسناد، حدود ۷میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هم در بیش از ۳۰ کمپانی آنلاین از جمله Airbnb, Spotifyو نیز کمپانی‌های چینی علی بابا و JD.com داشته است. گفتنی است که بانک VTB ارتباط نزدیکی با کرملین دارد و تاکنون بیشترین یارانه دولتی را نسبت به سایر بانک‌های روسی دریافت کرده است. این بانک همچنین پیوند محکمی با آژانس امنیت روسیه دارد و گفته می‌شود که رئیس بانک یعنی «آندره کوستین»، زمانی مسئول عملیات اطلاعاتی خارجی در KGB بوده است هرچند این بانک هرگونه همکاری وی را با KGB رد کرده است. شرکت گازپروم که یکی دیگر از مواردی است که امریکا به آن حساس شده است نیز کاملاً دولتی بوده و به‌هرحال می‌توان ردپای کرملین را به وضوح در آن دید.

گفته می‌شود سرمایه‌گذاری در توئیتر و فیس‌بوک توسط میلنر از سال ۲۰۰۹ آغاز شده است. میلنر سال ۱۹۶۱ در مسکو متولد شد و به تحصیل در رشته فیزیک پرداخت و در سال ۱۹۹۰ به امریکا مهاجرت کرد تا در دانشگاه پنسیلوانیا به ادامه تحصیل بپردازد سپس دوباره به روسیه بازگشت. زوکربرگ که تحت تأثیر تلاش‌هایش قرار گرفته بود از وی خواست در فیس‌بوک سرمایه‌گذاری کند و به این ترتیب در سال ۲۰۰۹ نخستین سرمایه‌گذاری ۲۰۰میلیون دلاری انجام شد. زوکربرگ حتی در مراسم ازدواج میلنر در سال ۲۰۱۱نیز حضور یافت. میلنر از سال ۲۰۱۴ تاکنون به همراه خانواده‌اش در امریکا زندگی می‌کند. همچنین گفتنی است که ردپای «آلیشر عثمانوف» سرمایه دار روس و صاحب باشگاه فوتبال آرسنال نیز در این پرونده دیده می‌شود. وی از سرمایه‌گذاری ۲۰۰میلیون دلاری خود در DST Global، حدود یک میلیارد دلار سود کسب کرد و البته در سال ۲۰۱۳ سهام خود را فروخت.

مشاوره به رؤسای جمهوری

اما این اسناد نشان می‌دهد که میلنر از طریق حضور در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و فیس‌بوک، به کرملین کمک کرده تا در سیاست‌های امریکا دخالت کند بلکه گفته می‌شود در زمان ریاست جمهوری دیمیتری مدودف به‌عنوان مشاور دولت در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کرده و البته این کار را در زمان ولادیمیر پوتین نیز ادامه داده است. «الکساندر ورشبو» سفیر ایالات متحده در روسیه در زمان جورج دبلیو بوش و همچنین نماینده امریکا در ناتو در دوران بیل کلینتون نیز در این باره گفت: مؤسسات دولتی روسیه اغلب به‌عنوان ابزاری برای اجرای برنامه‌های وی به منظور رسیدن به اهداف سیاسی پوتین مورد استفاده قرار می‌گیرند و یافته‌های اسناد بهشت، نگرانی ما را بیشتر می‌کند چرا که دموکراسی امریکا هدف گرفته شده است.

پاسخ‌های متهمان

هر چند کسانی که در این پرونده، انگشت اتهام به سویشان نشانه رفت واکنش‌هایی نشان دادند ولی سخنگوی کوشنر از هرگونه اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است. البته میلنر درمقابل این اتهامات ساکت نمانده و گفته است که فعالیت وی از طریق مؤسسات VTB و گازپروم تنها جنبه تجاری داشته است و همه این کارها در زمانی انجام شده که روابط کاخ سفید و کرملین کاملاً خوب بوده و به سردی نگراییده بود پس در آن زمان، نیازی نبوده که به پرهیز از همکاری با آنها فکر کند و ازسوی دیگر این سرمایه‌گذاری‌ها بخش کوچکی از فعالیت‌های مالی وی در سطح جهان است. وی درباره همکاری‌اش با داماد ترامپ نیز گفت: با او فقط روابط تجاری سالم دارم و هرگز آن را به سیاست آغشته نکرده‌ام. وی تأکید کرد که تنها یک بار با کوشنر ملاقات داشته و هیچ علاقه‌ای هم به فعالیت‌های سیاسی ندارد. وی همچنین هرگونه ارتباط بین انتخابات امریکا و سرمایه‌گذاری‌هایش را رد کرد.

میلنر منکر اطلاع از ارتباط بانک VTB با سازمان امنیت روسیه شد و سخنگوی وی در یک ایمیل نوشت: یوری میلنر هرگز کارمند دولتی روسیه نبوده است و با مدودف و هیچ وزیر روسی حتی صحبت هم نکرده است. وی که در رسانه‌ها نوشته شده با مالک فیس‌بوک دوستی دیرینه دارد نیز نوشت وی هیچ صحبتی با زوکربرگ نداشته است و سیاست یکی از چیزهایی است که میلنر هرگز به آن توجهی نداشته‌ است.

اما فیس بوک و توئیتر هم ضمن اظهار بی‌اطلاعی از مؤسساتی که پشت سرمایه‌گذاری در این شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند، توضیحاتی ارائه دادند.«ونسا چان» سخنگوی فیس‌بوک گفت: سرمایه‌گذاری انجام شده توسط گازپروم در فیس‌بوک به ۵سال قبل درست زمانی که فیس‌بوک وارد بورس شد، بازمی‌گردد ولی به‌هرحال ما در این زمینه مطالعات بیشتری انجام می‌دهیم. سخنگوی توئیتر نیز از بازبینی همه سرمایه‌گذاری‌های این کمپانی پیش از ورود به بورس خبر داد .

به ‌هر حال شنیده شدن نام کوشنر به‌عنوان داماد ترامپ و مؤسسات وابسته به کرملین در این اسناد، موضوعی نیست که براحتی بتوان از کنار آنها گذشت و احتمالاً این ماجرا سر درازی دارد.

وبگردی

روی خط خبر

 • سفر بارزانی به تهران؛ بیم و امید کردها
 • روایت زیباکلام از بازی خطرناک علیه روحانی
 • اروپا چگونه برجام را حفظ می‌کند؟
 • ناجا از شهرداری تهران شکایت کرد: قرارداد میلیاردی با شهرداری سابق در زمان انتخابات غیرواقعی است
 • عماد افروغ: زنگ خطر جابجایی خادم و مخدوم در ایران به صدا در آمده!/ اعتماد میان قدرت سیاسی و مدنی، ضامن سلامت سیاسی کشور است
 • عراقچی: ایده برخی از اروپایی‌ها دادن امتیاز غیربرجامی به ترامپ برای نگه داشتن او در برجام است
 • ردیف بودجه موسسه آیت‌الله مصباح حذف نشده / ۲۶۰ میلیارد تومان بودجه نهادهای فرهنگی حذف شد که امیدوارم در صحن علنی بازگردد
 • کنسرت گروه محبوب “ماکان بند” در محلی متفاوت
 • چرا عربستان، ترکیه را خطرناکتر از ایران می‌داند؟
 • شلیک موشک بالستیک انصارالله به پادگان وابسته به مزدوران هادی در تعز
 • آقای بازیگر از فصل ۴ “شهرزاد” گفت
 • برنامه ریزی جدی برای نابرابری‌ها در روستاها و شهرهای کوچک
 • تیلاپیا مضر نیست/ به خاطر قزل‌آلا ممنوع کردیم
 • اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند
 • رئیس جمهور به چالش «رشیدپور» جواب می‌دهد؟
 • علی مطهری: انتشار فیلمی از جلسه خبرگان رهبری مسئله مهمی نبود/ اینکه مردم از مباحثات مجلس خبرگان آگاه شوند امر مثبتی است
 • رمزگشایی از شرط و شروط ترامپ برای «برنامه موشکی ایران» /کارشناس مسائل نظامی: موشک های ایران دفاعی است نه تهاجمی
 • هر ایرانی باید تنها یک دفترچه بیمه داشته باشد
 • وقتی مادری ار روی فقر مجبور می شود فرزند خود را به دیگری واگذار کند!
 • خداحافظی «لیسانسه‌ها» از تلویزیون
 • تأکید معاون شهردار تهران بر توسعه دوچرخه سواری در پایتخت
 • توضیحات پلیس درباره خبر آتش سوزی در شهرداری
 • ۱۵ سال طراحی نیسان در اروپا
 • کارمندان و کارگران کمپانی مرسدس بنز در سال۱۸۹۷
 • همان «پنج نفری» که توانایی بر هم زدن بازار ارز را دارند، رئیس بانک مرکزی کنید!
 • صادرات زعفران ۳۳ درصد بیشتر شد
 • دلیل ممنوعیت واردات تیلاپیا حمایت از تولید داخل اعلام شد
 • حذف کاغذ از فرایند مالیاتی
 • واکنش ایران به ادعاهای عادل الجبیر
 • برنامه ترکیه برای کاهش وابستگی به واردات