جدیدترین اخبار
۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸ سیاسی کد خبر :139570

اهداف ترامپ در سفر به شرق آسیا

«ایلات متحده با کسری تراز بازرگانی با اغلب کشورهای جنوب شرق آسیا و شرق آسیا مواجه است در درجه اول با چین. ترامپ قول داده است که این وضعیت را تغییر دهد و از کسری تراز بازرگانی بکاهد و کشورهای منطقه را وادار کند هم در آمریکا بیشتر سرمایه گذاری کنند و هم بازار خود را در برابر کالاهای آمریکایی باز کنند.»

دونالد ترامپ در سفری که طولانی‌ترین سفر خارجی یک رئیس‌جمهور آمریکا به آسیا در ربع قرن گذشته خوانده شده، واشنگتن را به مقصد توکیو ترک کرده و بنا دارد بعد از ژاپن به کره جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین برود.

به گزارش فرارو سفر ترامپ به ژاپن و کره‌جنوبی در حالی آغاز شده که تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در چند ماه گذشته به اوج خود رسیده و باعث نگرانی بسیاری از رهبران جهان شده که از وقوع یک جنگ اتمی در هراسند.

بر همین اساس، انتظار می‌رود ترامپ در خلال دیدارش از ژاپن و کره‌جنوبی، بر حمایت آمریکا از این دو کشور در برابر تهدیدهای کره‌شمالی، تاکیدی مضاعف کند.

در همین حال، کرملین نیز روز جمعه اعلام کرده است، مذاکراتی برای دیدار ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه با دونالد ترامپ درحاشیه نشست اقتصادی آسیا انجام شده است. دستیاران رییس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به این گزارش ها گفته اند که ممکن است چنین نشستی برگزار شود.

دونالد ترامپ نیز روز پنجشنبه در گفت وگو با شبکه فاکس نیوز گفته بود: ما شاید با پوتین دیدار کنیم. پوتین مهم است برای این که می تواند به ما در خصوص بحران کره شمالی کمک کند . آنها می توانند به ما در سوریه کمک کنند. ما می بایست در مورد اوکراین گفت گو کنیم.

رییس جمهور امریکا در شرق به دنبال چیست؟
امیر علی ابوالفتح کارشناس مسائل سیاست خارجی و تحلیلگر امور مریکا درباره سفر ترامپ به شرق آسیا به فرارو گفت: «سفر ترامپ در حقیقت دو هدف اصلی را پیگیری می کند. اول بحث سیاسی – امنیتی با محوریت کره شمالی از طریق مذاکره مستقیم با کشورهای منطقه به خصوص ژاپن، کره جنوبی و چین برای افزایش فشار ها بر پیونگ یانگ، با این هدف که کره شمالی در برنامه های اتمی و موشکی خود تجدید نظر کند. »

او افزود: «در این مقوله، مذاکراتی که دونالد ترامپ با رهبران چین در پکن خواهد داشت از اهمیت ویژه ای برخوداراست مقامات آمریکایی امیدوارند بتوانند چینی ها را ترغیب کنند که اقدامات عملی در جهت افزایش فشارها علیه کره شمالی بردارند به گونه ای که این کشور در نهایت قانع شود و یا مجبور شود فعالیت اتمی خود را کاهش دهد. اما اینکه به این هدف برسد یا نه تردید در آن وجود دارد.»

ابوالفتح دومین محور مهم در این سفر را مباحث تجاری دانست و اظهار کرد: «ایلات متحده با کسری تراز بازرگانی با اغلب کشورهای جنوب شرق آسیا و شرق آسیا مواجه است در درجه اول با چین. ترامپ قول داده است که این وضعیت را تغییر دهد و از کسری تراز بازرگانی بکاهد و کشورهای منطقه را وادار کند هم در آمریکا بیشتر سرمایه گذاری کنند و هم بازار خود را در برابر کالاهای آمریکایی باز کنند.»

به گفته این تحلیلگر مسائل آمریکا “این موضوع در دو اجلاس منطقه ای که قرار است برگزاری شود اولی اجلاس اپک در ویتنام و دومی در اجلاس آ س آن در فیلیپین، مورد توجه قرار می گیرد. ”

او افزود: «با این حال کشورهای منطقه شرق آسیا از سیاست های یک جانبه گرایی تجاری دولت ترامپ به شدت نگران هستند و معتقدند که این استراتژی و راهکار در نهایت منافع تجاری و اقتصادی کشورهای منطقه را به خطر می اندازد.»

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به اعلام امادگی ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی درباره تلاش های ترامپ برای مقابله با کره شمالی در این سفر گفت: «اظهار نظر آقای ترامپ که گفته آماده مذاکره با کیم جونگ اون است، حرف جدیدی نیست پیش از این هم او این موضوع را مطرح کرده بود. اما رفتار ترامپ هیچ امکانی را برای مذاکره ایجاد نمی کند. او از ادبیات تحقیر آمیز درباره رهبر کره شمالی استفاده می کند و او را “مرد کوچک موشکی” خطاب می کند و از طرف دیگر اقدامات تحریک آمیز دیگری همچون پرواز هواپیما های آمریکا در منطقه و مانورهای نظامی با کره جنوبی در کنار تلاش برای تحریم بسیار سنگین کره شمالی در شورای امنیت، مانع بزرگی برای گفت و گوی مستقیم است. به نظر نمی رسد که پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با اون مورد توجه مقامات پیونگ یانگ قرار گیرد.»

ابوالفتح افزود: «اما در پاسخ اینکه آمریکا چه راهکاری را در این سفر در قابل کره شمالی دنبال می کند؟ باید گفت بیشترین امید آنها به چین است. آمریکا به دنبال این است که چین را وادار کند مناسبات اقتصادی خود را با کره شمالی قطع کند. حدود ۸۰ درصد مبادلات کره شمالی با چین است. آمریکا امیدوار است این کشور به لحاظ عملی اقدامی انجام دهد که کره شمالی در تنگنای بیشتری قرار گیرد تا با این فشارها مقامات کره شمالی وادار به تجدید نظر در برنامه های خود شوند. اما سیاست چین نشان داده است به دنبال مدیریت بحران و کاهش تنش است و همچنان به همکاری های اقتصادی خود با کره مشالی به صورت پنهانی و غیرمستقیم ادامه می دهد.»

این کارشناس مسائل بین الملل درباره رویکرد احتمالی ترامپ به تحولات جدید در چین و تثبیت رییس جمهور شی جینگ پینگ چه خواهد بود؟ گفت: «چین دو حرکت انجام داده است. اول تلاش برای رسیدن به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان. برخی ها معتقدند ممکن است تا ۱۰ سال آینده چین از ایلات متحد آمریکا پیشی بگیرد و به اصلی ترین قدرت اقتصادی جهان بدل شود. این یک نگرانی است به هر حال بازارهای آمریکا در برابر تهاجم تجاری چین آسیب پذیر است. چین حدود ۴۰۰میلیارد دلار مازاد تجاری با ایالات متحده آمریکا دارد و بزرگترین دارنده اوراق قرضه آمریکا است، بنابراین ایالات متحده به شکل قابل ملموسی وابسته به چین است. ترامپ در تلاش است که با اتخاذ سیاست هایی مثل شعار اول “امریکا” یا سیاست هایی حمایتی این وابستگی را کمتر کند. آمریکا به دنبال جلوگیری از ورود کالاهای ارزان چین به بازار خود است. دولت ترامپ همچنین مانع از آن شده است که شرکت های آمریکایی خط تولید خود یا دفاترشان را به چین یا کشورهای شرق آسیا منتقل کنند تا توان داخلی ایالات متحده حفظ شود.»

به گفته این تحلیلگر “اما شرایط با انتظارات دولت آمریکا مغایرت دارد. در آمریکا تجارت آزاد و جا به جایی آزادانه سرمایه به عنوان یک اصل پذیرفته شده که با فرامین دولتی همخوانی ندارد. گرچه ترامپ می تواند وضعیت را اندکی تغییر دهد، اما تحول بنیادین در این حوطه مقداری دور از انتظار به نظر می رسد.”

او بحث دیگر آمریکا با چین را مباحث امنیتی دانست و افزود: «چین نشان داده است به تدریج با گسترش فعالیت های بین المللی در عرصه اقتصادی، در عرصه امنیتی هم وارد میدان شده است. اظهارات شی جینگ پینگ در کنگره خلق چین که گفت آماده بر عهده گرفتن نقش رهبری در جهان است می تواند اصطکاکی با تمایلات آمریکا برای اینکه همچنان در جایگاه رهبری جهان باشد، ایجاد کند. نمونه ای از این مسئله این است که بعد از اعلام خروج آمریکا از پیمان محیط زیستی پاریس توسط ترامپ، چین اعلام کرد حاضر است رهبری جهان در مبارزه با آلودگی هوا را بر عهده بگیرد و اروپایی ها هم از آن حمایت کردند. این مسائل نشان می دهد چین به دنبال کسب جایگاه بزرگتری در مناسبات بین المللی و جهانی است. این می تواند با تصادم های فکری بین چین و ایالات متحده به ویژه در حوزه پاسفیک مواجه شوند. البته این به این معنی نیست که دو کشور وارد جنگ شوند اما رقابت های قرن بیست و یکمی مثل جنگ های سایبری و یا اقدامات خصمانه تجاری در آینده بین چین و امریکا ایجاد می شود. دونالد ترامپ امیداور است با ارعاب و تهدید نظامی علیه کره شمالی چینی ها را وادار کند در عرصه های اقتصادی امتیازاتی به واشنگتن دهند که در ۱۰ ماه اخیر این اتفاق رخ نداده است.»

این تحلیلگر مسائل آمریکا درباره احتمال دیدار پوتین و ترامپ در این سفر و مباحثی که ممکن است میان این دو رهبر مطرح شود گفت: «اگر این دیدار انجام بگیرد بیشترین تمرکز روی آینده سیاسی منطقه غرب آسیاست. آنجایی منافع آمریکا و روسیه در دوران پس از داعش در مقابل یکدیگر قرار گرفته است. جایگاه کشورهای همسو با روسیه، ایران، عراق و سوریه تحت حاکمیت بشار اسد باید مشخص شود. ضمن اینکه ممکن است مباحث مربوط به تحریم ها از سوی روس ها مطرح شود.»

به گفته ابوالفتح “هر چند که در فضای به شدت روسی که در ایالات متحده آمریکا وجود دارد، دست رییس جمهور هم درمورد تحریم های روسیه بسته است. چرا که او متهم به تبانی با روس ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ است. به نظر می رسد اگر دیداری هم انجام شود شبیه دیداری خواهد بود که در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در آلمان برگزار شد، دیداری که خیلی پر حاشیه بود. دیدار در ویتنام هم با همین فضاسازی ها همراه خواهد بود چه بسا بیشتر، چرا که فضای ضد روسی در آمریکا بسیار بالا گرفته است حتی از تابستان هم این فضا تند تر است.”

وبگردی

روی خط خبر

 • حمله داعش به جاده بغداد – کرکوک
 • روسیه انبار سلاح‌های هسته‌ای در کالینینگراد را به روز رسانی کرد
 • اعتراض اسرائیل به برنامه سفر شاهزاده ویلیام به اراضی اشغالی و فلسطین
 • نماینده انگلیس در سازمان ملل: تضاد منافع در خاورمیانه به بی‌ثباتی انجامیده است
 • نیمی از ثروت جهان در دست میلیونرها
 • دی‌میستورا: نشست ژنو بسیار مهم است
 • هند برای ۳۰ قلم کالای آمریکایی تعرفه اعمال می‌کند
 • قیمت جهانی طلا افزایش یافت
 • توازن فولاد در ایران به هم خورده است
 • توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیرماه
 • تماس تلفنی رئیس جمهور ایران و امیر قطر
 • ادامه همکاری‌های هسته‌ای ایران و سوئیس
 • صدور روادید الکترونیک در قیمت ویزا هیچگونه تاثیری ندارد
 • ترمز دارایی‌های موهوم موسسات اعتباری کشیده شد
 • کسر مالیات از کارتخوان‌های فروشگاهی صحت ندارد
 • اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد
 • آغاز رزمایش کره جنوبی در دریای ژاپن
 • برخورد با عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر
 • تذکر به روحانی درباره صدور پروانه ویژه شکار
 • پیش فروش نوزادان توسط مادران کارتن خواب!
 • کدام کودکان در بزرگسالی از رسانه‌های اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند؟
 • وضعیت حقوق بازنشستگی در شرق اروپا
 • روحانی: پذیرفتنی نیست که افرادی از دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند و با سودجویی در بازار با قیمت بالا و اجحاف به مردم بفروشند
 • همکاری “شاهرخ خان” و آمیتاب باچان در یک فیلم جنایی پس از ۱۰ سال
 • ️ابطحی: افسوس خوردم که چرا خطبا برای پیروزی تیم ملی دعا نمی‌کنند؟
 • “میلیونرشو” با اجرای رضا گلزار بعد از جام جهانی روی آنتن می رود
 • بازیگر مهاجرت کرده به شبکه جم، برای “ستایش ۳” دردسرساز شد
 • انبارهای هلال احمر در سراسر کشور شارژ شد
 • پروژه قطار شهری کرج به کجا رسید؟
 • پاسخ ایران به ترامپ: نگاه ایران به دولت آمریکا بیش از گذشته تغییر کرده است