جدیدترین اخبار
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۱ اقتصادی کد خبر :13725

تهران؛ شهری که باید آن را دید

رونق گردشگری در تهران، کمک زیادی به ایجاد فرصت های شغلی از یک سو و حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهر از سوی دیگر خواهد کرد

فصل بهار و به طور خاص اردیبهشت ماه، بهترین فصل برای سفر و گشت و گذار است. هوای مطبوع و معتدل این فصل، مردم را به سفر و ایرانگردی تشویق می‌کند و عده ای راه شیراز، برخی اصفهان و تعداد زیادی طبق معمول راه استان های شمالی و دریا را پیش می‌گیرند. با این حال کم هستند تعداد افرادی که فصل بهار را فرصتی مناسب برای تهرانگردی بدانند. این در‌حالی است که به گفته کارشناسان این روزها تهران دیدنی تر از کلانشهری مانند اصفهان شده و جاذبه های گردشگری آن حتی از شیراز بیشتر است. « امروز برای یک دور کامل تهرانگردی، ۳۵ روز زمان لازم است تا بتوانید به طور کامل زیبایی های شهر تهران را ببینید». این را «فرزاد هوشیار پارسیان»، رییس ستاد گردشگری تهران  مطرح می کند و با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۳۰۰ خانه ثبت میراث فرهنگی و بیش از دوهزار ابنیه واجد شرایط تاریخی در تهران وجود دارد، می گوید: «اکنون تهران از نظر تعداد مکان دیدنی و تفریحی از شهرهای پیشرومانند اصفهان و کرمان و شیراز نیز جلوتر است. فقط به طور انگشت شمار می‌توان از ۱۰۰ نقطه دیدنی نام برد.

 تهران ۴۵۰ سال است که تبدیل به شهر و ۲۵۰ سال است که تبدیل به پایتخت شده است، ضمن اینکه در سال های اخیر در کنار ابنیه تاریخی، قطب های گردشگری مدرن مانند دریاچه شهدای خلیج فارس و سافاری پارک این دریاچه، برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند جهان، اراضی عباس‌آباد، پل طبیعت، پارک آب و آتش، باغ پرندگان، و بسیاری از دیگر مکان های دیدنی و تفریحی مدرن نیز راه اندازی شده اند». هوشیار خاطر نشان‌کرد:« شهر تهران با هفت هزار سال تمدن، به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای گردش‌پذیر کشور محسوب می شود و می تواند زمینه ساز کسب درآمد پایدار برای کشور باشد. همچنین شهر تهران با وجود تنوع گردشگری و اماکن تاریخی و فرهنگی‌گوناگون، پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری کشور و مقصد اولیه گردشگران خارجی را دارد».

توسعه گردشگری در تهران

«تاسیس سازمان گردشگری شهر تهران، یکی از برنامه های خوبی است که شهرداری تهران در راستای توسعه گردشگری شهر روی لایحه آن کار می کند». هوشیار ضمن تاکید بر این اقدام، از پروژه احیای بافت تاریخی در منطقه ۱۲ نیز به عنوان یکی دیگر از برنامه های مناسب توسعه گردشگری نام برد و گفت: « احیای بافت تاریخی این منطقه تحت عنوان طرح انضباط شهری اجرا شد که بر مبنای آن، بازگشت هویت تاریخی در محدوده تهران قدیم، اولویت طرح بود. انجام مطالعات اجتماعی برای شناسایی آسیب های اجتماعی در این منطقه به صورت خانه به خانه و نقطه‌ای و بعد از آن دسته بندی این آسیب ها و کمبودهای ساختاری در قالب حوزه های مختلف اعم از اجتماعی، فرهنگی، حمل و نقل، عمرانی و شهرسازی، نخستین گام طرح انضباط شهری در منطقه ۱۲ بود». هوشیار با اشاره به اینکه با توجه به تاریخی بودن قلب تهران توسعه زیرساخت های گردشگری واجب است، گفت: « در مجموع برنامه‌های مطالعاتی صنعت جامع گردشگری تهران انجام شده و آماده ارائه به شورای شهر هست و به جز سازمان گردشگری، شهرداری تهران نیز به صورت مستقل و پایدار در حال برنامه ریزی است. سازمان های دیگر از جمله شرکت واحد، شرکت توسعه فرهنگی گردشگری و سازمان زیباسازی شهرداری نیز در زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت ها، برنامه های مدون قابل قبولی ارائه می دهند».

تور تهرانگردی، ۲۰هزار تومان

به گفته رییس ستاد گردشگری تهران، بیش از ۱۰تور در برنامه های بهار تهرانگردی وجود دارد که با توجه به بحث ترافیک،بیشتر در پایان هفته برگزار می شود. با این حال، اغلب با افزایش تعداد متقاضیان به بیش از ۱۰ نفر برای هر تور، در وسط هفته نیز تور برگزار خواهد شد. هوشیار، میانگین قیمت این تورها را ۲۰ هزار تومان دانست و گفت: «تورهای پیاده در قالب تورهای تاریخی از ارزان ترین تورها هستند که ۱۰ هزار تومان قیمت دارند. گران ترین تور نیز به تور یک روزه سه برج تعلق دارد که بازدید از برج های میلاد و آزادی و طغرل است و ۴۰ هزار تومان قیمت دارد. بر اساس آمارهای موجود، تورهای سه برج و تهران قدیم بیشتر از سایر تورهای تهرانگردی مورد استقبال شهروندان قرار گرفته و هم اکنون این دو تور در صدر مقاصد گردشگری پایتخت قرار دارند». وی افزود:«راهنمایان گردشگری با تجربه، جهت معرفی اماکن تاریخی و گردشگری برای تورها در نظر گرفته شده‌اند و علاوه بر معرفی ظرفیت های تاریخی شهر، توانمندی و خدمات رسانی در ۱۰ سال گذشته شهرداری و معرفی اماکن جدید گردشگری را به عنوان دستاوردهای مدیریت شهری به اطلاع مسافران می رسانند».

برگزاری ۱۲ هزار تور گردشگری در نوروز

استقبال مردم از تورها در نوروز ۹۶ عالی بود و بیش از ۳۵ هزار تماس از جانب متقاضیان، منجر به برگزاری بالغ بر ۱۲ هزارتور گردشگری در نوروز امسال شد. هوشیار با اذعان بر این نکته،بیان کرد که هم اکنون ۷۰۰ تور گردشگری در همین هفته در تهران برگزار خواهد شد و در همین لحظه نیز، دو تور تهرانگردی در حال فعالیت است. رییس ستاد گردشگری تهران با تاکید بر اینکه گردشگری در نوروز ۹۶ با افزایش ۲۰۰درصدی همراه بوده است، ادامه داد:« افزایش مخاطب بی نظیر بود و تنها برج میلاد بیش از یک میلیون نفر بازدید کننده داشت. اقامتگاه های شبانه تهران در ایام نوروز هر شب پر بوده است و جمعیت زیادی از خدمات و سرویس های ارائه شده توسط سازمان گردشگری و شهرداری استفاده کرده اند». به گفته وی، ۵۰ درصد ثبت نام کنندگان تورهای گردشگری تهران، ساکن خود شهر و ۵۰ درصد از سایر شهرستان ها بوده اند. رییس ستاد گردشگری تهران با اشاره به اینکه نوروز امسال برای اولین بار، تور تهرانگردی ویژه خانواده شهدا و خانواده های کم برخوردار برگزار شد، گفت: « در همین راستا ۵۳ محله فقیرنشین و کم برخوردار شناسایی شدند و به خانواده‌های این محلات خدمات ویژه از جمله شرکت در تورهای تهرانگردی به صورت رایگان ارائه شد».

اتوبوس کروک گردشگری در تهران

هوشیار همچنین با اشاره به فعالیت تنها اتوبوس دو طبقه گردشگری و اتوبوس های کروک یک طبقه گفت:«این مدل اتوبوس، خدمات گردشگری خاصی تحت عنوان HOP-ON، HOP-OFF ارائه می‌کنند که به معنای بپر بالا و بپر پایین است؛ بر همین اساس در این اتوبوس بروشورهایی در نظر گرفته شده که کاملا روش گردشگری با این اتوبوس را توضیح داده است». هوشیار افزود: « بلیت ها نیز به مدت ۲۴ ساعت یا ۷۲ ساعت اعتبار دارد که بلیت ۲۴ ساعته، ۷۰ هزار تومان و ۷۲ ساعته ۱۰۰ هزار تومان است». رییس ستاد گردشگری تهران با اشاره به اینکه این اتوبوس ها هنوز درگیر مشکل پلاک هستند، گفت:« ماه‌هاست که در این زمینه بحث های طولانی را دنبال کرده ایم و هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده ایم». هوشیار افزود: «گردشگری یک موضوع فرابخشی است و مشکلات آن متوجه یک ارگان، سازمان یا اداره خاص نیست بلکه از موضوعات زیادی تاثیر می پذیرد. برای مثال هم اکنون حمل و نقل ویژه گردشگری، یکی از مهم‌ترین موضوع هاست؛ یا هزینه اقامتگاه های شبانه توریستی و مهمان سراها. با این حال باید اذعان داشت که مهم ترین نکته این است که هنوز از تمام ظرفیت های گردشگری تهران بهره‌برداری نشده و از نظر موقعیت جغرافیایی نیز،شهرتهران با توجه به داشتن طبیعت متنوع در مناطق مختلفش، پتانسیل های بسیاری برای جذب انواع گردشگر را دارد. در حوزه راهبردی گردشگری هنوز بسترهای بسیاری جهت فعالیت وجود دارد و دستیابی به آن مستلزم تلاش و همکاری همه ارگان‌های دخیل در این حوزه است. به هر حال گردشگری در تمام کلانشهرها به عنوان یک ارزش افزوده اقتصادی و یک درآمد پایدارتلقی می‌شود». تهران، شهری دیدنی است که برخلاف آنکه همواره از ترافیک و آلودگی و … آن گفته می شود، نقاط دیدنی و گردشی بسیاری دارد که در صورت معرفی و اطلاع‌رسانی مناسب، فرصت بسیار مناسبی برای گردشگری های پایان هفته و سایر تعطیلات محسوب می شود. به طور قطع، رونق گردشگری در تهران کمک زیادی به ایجاد فرصت های شغلی از یک سو و حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهر از سوی دیگر خواهد کرد.

وبگردی

روی خط خبر

 • قانون نظام جامع رفاه، آرمان بلند عدالت اجتماعی
 • ایران منطقه را از نفوذ اسرائیلی‌ها حفظ کرد
 • مطهری: احتمالا سه‌شنبه طرح سوال از رئیس جمهور کلید بخورد
 • بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه
 • حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها به منطقه «ضاحیه الاسد»
 • اسامی نامزدهای جنبش امل در انتخابات ۲۰۱۸ پارلمانی لبنان اعلام شد
 • محسن رضایی به نتانیاهو: تل‌آویو را با خاک یکسان خواهیم کرد
 • کنایه های رئیس قوه قضاییه به احمدی نژادی ها؛ برخی در اعتراض به یک حکم، نظام و رهبری را زیر سوال می‌برند
 • گفت‌وگوی ایسنا با مسافر جامانده از پرواز یاسوج
 • سیف: بازار به تعادل رسید
 • لیلا حاتمی و علی مصفا در برلین
 • پورابراهیمی: خطرات بسته پیشنهادی دولت برای کنترل قیمت ارز
 • چطور یک نفر با ۱۵ روز تبلیغ در فضای مجازی تبدیل به خواننده می‌شود؟
 • مدل‌های پیشنهادی سردار نقدی برای «سربازی»
 • آزمایش موفق موشک “آرو ۳” در سرزمین‌های اشغالی
 • سیدمهدی طباطبایی: مسئولین کشور به گونه ای عمل نکنند که روزی مردم بگویند جمهوری اسلامی نباشد
 • روند افت قیمت نفت متوقف شده است
 • مسافران نوروزی بلیط سفر را از منابع معتبر خریداری نمایند
 • آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟
 • جانسون برای تحریم روسیه تحت فشار قرار دارد
 • افزایش ۹ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه
 • فرودگاه های اقلیم کردستان عراق به زودی بازگشایی می شوند
 • طرفداران موسیقی پاپ بخوانند/ “اشوان” کنسرت برگزار می کند
 • داعش ۷۵ درصد اردوگاه الیرموک در جنوب دمشق را تصرف کرد
 • اردوغان: اوباما بارها ما را فریب داد
 • آخوندی: شخصا در کابین هواپیما همه شرایط را بر فراز کوه دنا دیدم
 • صعود طلای جهانی به مرز ۱۳۵۰ دلار
 • تماس مشکوک با فرودگاه کرمان: در پرواز «کرمان – تهران» مواد منفجره وجود دارد
 • جهانگیری: شرایط اقتصادی اکنون به آن بدی که مردم فکر می کنند، نیست
 • آمریکا دنبال گرفتن تعهد برجامی از E۳ است