جدیدترین اخبار
۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵ سیاسی کد خبر :134751

موسویان: سیاست‌های ترامپ نشان داد آمریکا، برای امضای خود احترامی قائل نیست

سید حسین موسویان، پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا و عضو سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای در کنفرانسی که ۷ عضو کنگره ، ترامپ را مقصر بحران جدید با ایران اعلام کردند، گفت که سیاست آمریکا در مورد ایران و خاورمیانه، در تل‌آویو تعیین می‌شود و نه در واشنگتن.
نشست سالیانه بنیاد پلاشرز درمورد سیاست هسته‌ای در جهان در هتل ویلارد واشنگتن برگزار شد. این موسسه در سال ١٩٨١ در کالیفرنیا توسط خیرین تشکیل شده و در ٣٥ سال گذشته در جهت نابودی سلاح‌های هسته‌ای در سطح کل جهان فعالیت داشته است.

به گزارش ایسنا، پلاشرز در دوران مذاکرات هسته ای از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۹۵ ، از دیپلماسی صلح آمیز برای حل بحران هسته ای ایران ، از جمله از تلاش‌های همه مراکز مطالعاتی و آکادمیک آمریکا و دولت اوباما درمذاکرات هسته ای با ایران حمایت کرد. اما اکنون که کاخ سفید سیاست ضدبرجامی و جنگ طلباته درپیش گرفته، این بنیاد به مقابله تمام عیار با کاخ سفید برخاسته است. این درحالی است که سازمان منافقین درتبلیغات خود بنیاد پلاشرز را مزدور حکومت ایران خوانده‌اند.
هفته قبل نشست جناح رادیکال آمریکا در موسسه هادسون در واشنگتن برگزار شد که «مک مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ و «استیو بنن» از جمله سخنرانانی بودند که ضد ایران و برجام سخنرانی کردند.
متقابلا در کنفرانس بنیاد پلاشرز، سناتورها دایان اشتاین، کریس هولن، ادمارکی، جف مرکلی و نمایندگان مجلس آمریکا:باربارا لی، تد لو و ادام اسمیت و همچنین ویلیام پری وزیر دفاع سابق آمریکا، در دفاع از برجام سخنرانی کردند. همه سخنرانان از حزب دمکرات بودند و نمایندگان جمهوریخواه کنگره در این نشست شرکت نکردند.
دراین نشست دو نشست کارشناسی در مورد برجام و بحران هسته ای کره شمالی برگزار شد. در نشست کارشناسی برجام، حسین موسویان، کالین کال مشاور رییس جمهور آمریکا در دوران اوباما و «جسیکا متیو» رییس سابق موسسه مطالعاتی کارنگی در پانل برجام صحبت کردند.
در پایان این کنفرانس، «کریستوفر فورد» مشاور ترامپ نیز سخنرانی داشت. وی از برگزارکنندگان خواسته بود که سخنرانی او ضبط و پخش نشود. او درطول سخنرانی خود، حتی یک جمله درمورد برجام حرفی نزد و به کلی گویی در مورد سیاست خلع سلاح آمریکا پرداخت.

موسویان در سخنان خود در نشست کارشناسی برجام با اشاره به اینکه رابطه با آمریکا و برجام، چالش برانگیزترین موضوعات سیاسی داخلی ایران بعد از انقلاب بوده است، تصریح نمود که همچون دموکرات و جمهوری‌خواه، ما هم در ایران دو جناح اصلی سیاسی داریم و هردو جناح توافق دارند که آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران است و قابل اعتماد نیست.
وی افزود : در عین حال یک تفکر معتقد است که می‌توان با آمریکا مذاکره و بر اساس احترام متقابل، منافع متقابل، عدم مداخله و نرمهای بین‌المللی حداقل در مورد برخی از موضوعات به توافق رسید.
دیپلمات سابق ایرانی ادامه داد : تفکر دیگر معتقد است که آمریکا قابل مذاکره نیست و به چهار دلیل نباید با اوتوافق کرد:
١- آمریکا احترامی برای مقررات و نرمهای بین‌المللی قائل نیست و گزینشی برخورد می‌کند و استاندارد دوگانه دارد.
٢- تا زمانی‌که هدف آمریکا تغییر رژیم است، اصولی مثل احترام یا منافع متقابل و عدم مداخله معنی ندارد.
٣- سیاست آمریکا در مورد ایران و خاورمیانه، در تل آویو تعیین می شود و نه در واشنگتن.
٤- قش بعدی در سیاست‌های آمریکا راجع به ایران و خاورمیانه را دلارهای نفتی شیوخ عرب دارد که در واشنگتن هزینه لابی‌ها می‌کنند.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد که سیاست‌های ترامپ نشان داد که آمریکا، برای امضاء خود هیچ احترامی قائل نیست. برجام را مذاکره و امضا کرده و حالا زیرش می‌زند؛ احترامی برای آژانس بین المللی انرژی اتمی قائل نیست چون آژانس انجام تعهدات برجامی ایران را تایید کرده و ترامپ محترم نمی شمارد؛ احترامی برای مصوبات شورای امنیت سازمان ملل قائل نیست چون برجام مصوبه این شوراست و ترامپ آن را نقض می کند و اینکه متن سیاست اعلامی ترامپ در مورد ایران، دیکته شده تل آویو و ریاض است.

وی در این مورد توضیح داد : نتانیاهو در سخنرانی سازمان ملل در شهریور گفت که ‘برجام را لغو کنید و اگر نمی توانید تغییر دهید’. او سه مورد ‘دائمی کردن محدودیتهای فعلی’، ‘منع سانتریفیوژهای پیشرفته’ و ‘فعالیت های موشکی ایران’ را مطرح کرد. یک ماه بعد هم ترامپ دقیقا همین موارد را مطرح و به کنگره ارجاع داد.
موسویان در ادامه ابراز داشت :«عادل الجبیر» وزیرخارجه عربستان دو مقاله یکی در تاریخ های ١٩ ژانویه ٢٠١٦ در نیویورک تایمز و دیگری در ١٩ سپتامبر ٢٠١٦ در وال استریت ژورنال علیه ایران نوشته است. «مایکل اورن» معاون وزیر خارجه اسراییل هم مقاله ای مورخ ٦ اکتبر ٢٠١۷ در نیویورک تایمزعلیه ایران نوشته است. شما سخنرانی ترامپ در مورد سیاست جدید کاخ سفید در مورد ایران را با متن این سه مقاله مقایسه کنید خواهید دید که مطالب ترامپ کپی برداری محض از این سه مقاله است. لذا جایی که سیاستهای آمریکا را ریاض و تل آویو می نویسند، چطور می شود با آمریکا در مورد سایر موضوعات مذاکره کرد.
عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای ایران در این رابطه اشاره داشت که با توجه به رفتار آمریکا درمورد برجام، اکنون هر دوجناح بزرگ سیاسی ایران، اجماع دارند که مذاکره و توافق با آمریکا بی فایده است.
وی از سویی با تاکید بر این امر که ایران با احدی درمورد قدرت دفاعی خود مذاکره نخواهد کرد تصریح کرد: ایران در منطقه ای زندگی می کند که ٨٠ درصد از بحران‌های جهان آن جاست. بحران و ناامنی در سرتاسر مرزهای ما وجود دارد. ایران یکبار مورد تجاوز صدام قرار گرفته که آمریکا و اعراب و سایر کشورها از تجاوز حمایت کرده اند.
موسویان ادامه داد : ایران مورد حمله سلاحهای شیمیایی عراق قرار گرفته که ۴ آمریکا در آن دخیل بوده است. صدها هزار ایرانی کشته و زخمی شده اند. آمریکا سیاست تغییر رژیم را روی میز دارد. تروریسم تکفیری اطراف مرزهای ایران را فراگرفته است. آمریکا صدها میلیارد دلار اسلحه پیشرفته به همسایگان دشمن ایران صادر می کند. اینها واقعیاتی است که ایران در مورد قدرت دفاعی و موشکی خود هیچگاه مذاکره و معامله نخواهد کرد.
در این جلسه «رابرت اینهورن» مذاکره کننده سابق هسته‌ای با ایران از موسویان پرسید که آیا ایران فرمول’ بیشتر برای بیشتر’ را خواهد پذیرفت؟ یعنی محدودیت‌های فعلی برنامه هسته ای خود را طولانی تر و بیشتر کند و در مقابل امتیازات بیشتر بگیرد.
موسویان درپاسخ گفت: خیر! ایران بالاترین سطح شفافیت و بازرسی در بین کلیه اعضاء معاهده ان پی تی را پذیرفته است. محدودیتهایی که ایران به مدت ٨ تا ٢٥ سال و صرفا برای اعتماد سازی پذیرفته، همه فراتر از معاهده ان پی تی است و هیچ کشور دیگری هم نپذیرفته است. لذا ایران ‘بیشترین ها’ را اکنون پذیرفته است. آنچه که ترامپ می گوید، دائمی کردن محدودیتهای موقتی است. یعنی ایران به عنوان تنها عضو ان پی تی برای همیشه مورد تبعیض قرار گیرد. ایران هیچگاه زیر بار نخواهد رفت.
این پژوهشگر ابراز داشت: ایران همیشه با همه کشورها از جمله اروپا و روسیه و چین در مورد مسایل منطقه گفت‌وگو کرده و الان هم می کند. منتهی با آمریکا، خیر! مقام معظم رهبری ایران فرمودند که برجام ملاک خواهد بود. اگر آمریکا صادقاته اجرا کند، آنگاه ممکن است ایران گفت‌وگو راجع به سایر مسایل را بررسی کند. لذا آمریکا اول باید صداقت خود را با اجرای کامل و دقیق برجام نشان دهد.
دیگر سخنرانان این کنفرانس هم ترامپ را شدیداً محکوم کرده و وی را مقصر بحران جدید با ایران اعلام کردند.

اهم سخنان آنها به این شرح است:
جو سیریسیونی رییس پلاشرز:
باد جنگ وزیدن گرفته، سیاست توئیت جایگزین سیاست گفتگو شده است . اگر وارد جنگ با ایران یا کره شویم، عواقب وحشتناکی برای آمریکا و جهان خواهد داشت. ترامپ باعث ایجاد بحران در روابط با ایران شده و مقصر است. ایران مسئولانه به تعهداتش در برجام عمل کرده است.ما با ایران و کره مسئله داریم اما این ترامپ است که بنزین به آتش می ریزد. پلاشرز یک موسسه مردمی و عمومی است که از سال ١٩٨١ برای نابودی سلاحهای هسته ای در جهان تلاش کرده است. بودجه ما از مردم تامین می شود و لذا از حضار می خواهیم که با ادامه کمکهای مالی، نیازهای این موسسه را تامین کنند.

باربارا لی نماینده مجلس گفت : ترامپ خطرناک است. سیاستهای او ضد منافع ملی آمریکاست. او افزایش بودجه ده میلیاردی برای توسعه سلاحهای هسته ای را در دستور کار قرار داده که ضد صلح است. ما باید برای نابودی کل سلاحهای هسته ای در جهان بسیج شویم و این تلاش نباید محدود به ایران و کره شمالی شود. ترامپ سیاست جنگ طلبی در پیش گرفته است. من با ارائه لایحه ای، دنبال سلب اختیار از ترامپ برای دستور حمله پیشگیرانه هسته ای هستم که در کمیته اولیه هم تصویب شده است. تصمیم او برای عدم تایید اجرای برجام و انداختن توپ در زمین کنگره اقدام غیرمنطقی بود. من از ابتدا دنبال گفتگو با ایران و حامی اوباما درسیاست تعامل با ایران بودیم. هرتغییری در متن برجام، نقض برجام است و باعث انزوای آمریکا می شود. هیچ ماموریتی مهمتر از نابودی کل سلاحهای هسته ای در کل جهان نیست.
سناتور داین فاین اشتاین تصریح کرد: جهان به سمت تسلیحات هسته ای پیش می رود. برجام یک توافق جهانی است که ترامپ تایید نکرد در حالیکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نهادهای امنیتی ما تایید کرده اند که ایران به تعهداتش عمل کرده است.اگر آمریکا نمی تواند عضو توافق جهانی برجام بماند، چگونه کره شمالی به ما اعتماد خواهد کرد؟ راه حل با کره و ایران، دیپلماسی است. ترامپ باید توهین به رهبران این کشورها را متوقف کند.انزوای کشورها خاصیتی ندارد. من در کنگره از برجام حمایت خواهم کرد. من ١٥ سال است آقای ظریف را می شناسم. سعی کرده ام سالی دوبار او را ملاقات کنم. او صادق است. اما مذاکره با ایران ساده نیست. با این وجود برجام به نتیجه رسید. اگر ٦٠ رای در کنگره برای خروج از برجام داده شود، یعنی آمریکا قابل اعتماد نیست. سیاستهای هسته ای ترامپ خطرناک است. لطفا کمک کنید و با کنگره و افکار عمومی صحبت کنید تا کل سلاحهای هسته‌ای در جهان نابود شود.
سناتور اد مارکی گفت : از پلاشرز به خاطر تلاشهایش علیه سلاحهای هسته ای در جهان تشکر می کنم. هیچ صدایی در واشنگتن علیه بمب هسته ای بلندتر از این‌ها نخواهید شنید. پلاشرز درلوایح کنگر در مورد محدود کردن سلاحهای هسته ای آمریکا نقش ایفاء کرده است. بمب هسته ای دو بار در جهان توسط ما استفاده شده و صدها هزار نفر را ازبین برده است. ذخائر هسته ای موجود آمریکا می تواند کل کره زمین و بشر را از بین ببرد. هیچ رییس جمهوری نباید اختیار حمله پیشگیران هسته ای داشته باشد. ما احتیاج به تهدید دیگران نداریم. من با چند تن از دوستان در کنگره، لایحه ای پیشنهاد کردیم که مانع اقدام یکطرفه رییس جمهوری آمریکا در استفاده از سلاح هسته ای بدون موافقت کنگره شود. اگر ما مورد حمله قرار گیریم جواب می دهیم. ترامپ سخنان تهدید آمیز در سازمان ملل علیه کشورها داشت که محکوم است و سخنان ضد ایرانی و ضد برجامی او قابل قبول نیست. من از شما می خواهم به پلاشرز کمک کنید تا بتوانیم سلاحهای هسته ای را از روی کره زمین حذف کنیم و تهدید علیه جان بشریت را از بین ببریم.
تد لو نماینده مجلس: رییس جمهوری آمریکا به تنهایی اختیار و قدرت حمله هسته ای دارد که می تواند ظرف کمتر از یکساعت صدها هزار نفر را بکشد. ما لایحه ای تهیه کرده ایم که تا کنون ٦٥ عضو امضا کرده اند. جنگ آمریکا با کره شمالی می تواند موجب کشته شدن ٢٠ میلیون نفر شود. ما ١٦ سال است در افغانستان هستیم و هنوز نتوانسته ایم جنگ را ببریم. لذا نیاز به جنگ دیگر نداریم.
ادام اسمیت نماینده مجلس درادامه گفت: وضع فعلی خطرناکتر از دوران جنگ سرد است. پنج قدرت جهانی هسته ای شورای امنیت در مورد نحوه پیشگیری از جنگ هسته ای باهم حرف نمی زنند. هرچه سلاحهای هسته ای کمتر شود، امنیت جهانی بیشتر تقویت می شود. چین تعداد کمی بمب هسته ای دارد چرا آمریکا باید ١٠٠٠٠ داشته باشد؟ باید برای محو و عدم استفاده از بمب هسته ای وارد گفت‌وگو با سایر کشورها شویم.
سناتور جف مرکلی هم گفت: دولت ترامپ افراد لایق برای گفت‌وگو درمورد بحرانهایی همچون کره شمالی در اختیار ندارد. هیچ مذاکره کننده لایقی هم حاضر نیست با دولت ترامپ کار کند چون ترامپ قابل اعتماد نیست. برجام را تایید نکرد. آمریکا را در جهان منزوی کرد و کسی دیگر به ما در مورد حل بحران کره شمالی اعتماد نمی کند. ترامپ برجام را به خطر انداخته است. ما نباید دچار اشتباه شویم. ایران به تعهداتش عمل کرده و لذا ما نباید تحریمهای هسته ای را برگردانیم. برجام یک توافق بین المللی است و نقض آن توسط آمریکا غیرقابل توجیه است. ترامپ قادر به مذاکره مجدد برای معامله ای بهتر نخواهد بود. همه با هم برای حفظ برجام متحد شویم.
ویلیام پری وزیر پیشین دفاع اعلام کرد در ٩٠ سالگی و با چند بچه و نوه، نمی خواهم نسل من قربانی سلاحهای هسته‌ای شوند. هدف بمب هسته ای کره، بازدارندگی حمله نظامی آمریکاست و تنها درصورت حمله آمریکا، آنها از بمب هسته ای خود استفاده خواهند کرد و آنگاه سئول و توکیو محو خواهند شد. گزینه نظامی غلط است، تهدید هم غلط است.
بدترین بخش دیپلماسی ترامپ، تهدیدات و بلوفهای توخالی است. من سال ١٩٩٩ با رهبر کره شمالی و سایر مقامات کره شمالی ٤ روز مذاکره داشتم. مسئله اول کره شمالی ، تضمین امنیت است، مسئله دوم، احترام بین المللی و برقراری روابط دیپلماتیک با آمریکا است و سوم مسایل اقتصادی است.من با مطالبی که در پانل برجام گفته شد کاملا موافقم و هیچ چیزی برای اضافه کردن ندارم.
سناتورکریس فان هولن گفت : اگر ما از برجام خارج شویم، نه ایران بلکه آمریکا را منزوی کرده ایم. درست است که فعالیتهای منطقه ای ایران ضد منافع ملی آمریکاست، اما ایران با بمب هسته ای بدترین ضربه به منافع ملی آمریکا خواهد بود. خروج از برجام، اعتماد متحدین اروپایی ما را از بین خواهد برد و دیگر آنها با ما درمورد سایر موارد مثل کره شمالی کار نخواهند کرد. ترامپ وارد بازی خطرناکی شده که وارد زبان جنگ با کره شمالی شده است. زمان آن است که تحریمهای هسته‌ای که علیه ایران کردیم راعلیه کره شمالی اعمال کنیم. از پلاشرز به خاطر تلاشهای ضد بمب هسته ای و روشنگری افکار عمومی آمریکا تشکر می کنم.
سوزان دماجیو مدیر موسسه نیو آمریکا تصریح کرد : با مذاکره کننده هسته ای کره شمالی مذاکره کردم. گفت اشتباه عراق و لیبی را مرتکب نخواهیم شد . سلاح هسته ای را از دست نخواهیم داد تا آمریکا به ما حمله کند. او گفت به توسعه سلاحهای هسته ای ادامه خواهیم داد تا به بالانس با آمریکا برسیم.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • سمینار استاندارد سیم بکسل آسانسور برگزار شد
 • سخنان تمسخر آمیز سناتور آمریکایی در مورد ژن و تبار ایرانی!
 • پورابراهیمی: اختصاص ۸ میلیارد دلار ارز دولتی برای کالاهای اساسی
 • سفیر پاکستان در تهران به وزارت خارجه احضار شد
 • ریابکوف با نماینده آمریکا در امور کره شمالی دیدار کرد
 • سفیر عربستان در آمریکا دیگر به واشنگتن باز نمی‌گردد
 • تیراندازی در نزدیکی سفارت رژیم‌صهیونیستی در آنکارا
 • سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد
 • اطلاعیه پلیس تهران در خصوص حضور زنان در استادیوم آزادی
 • غیبت عجیب جهانگیری در جلسه رییس جمهور با اقتصاددانان!
 • گزارش واشنگتن تایمز از فهرست آقازاده‌های ایران در آمریکا
 • غافلگیری ویژه ترامپ برای نقاش آمریکایی
 • درخواست لغو مصونیت سعودی‌ها در استانبول
 • هاشمی‌طبا: ظهور احمدی‌نژاد جدید بعید نیست
 • چقدر قدرت خرید مردم نسبت به ابتدای سال کاهش یافته است؟
 • روزنامه‌نگار ناپدید شده، چگونه از خطوط قرمزولیعهد سعودی عبور کرد؟
 • باید با توسعه همکاری‌ها، فشار دولت آمریکا را به فرصت تبدیل کنیم
 • سفرای جدید ایران در ۵ کشور تعیین شدند
 • عربستان اقراری در خصوص خاشقجی نداشته
 • باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم
 • تشکر پمپنو از ملک سلمان به خاطر شفافیت تحقیق درباره خاشقجی!
 • سخنان رئیس مجلس کویت صهیونیستها را از سالن فراری داد
 • قتل خاشقجی و داستان تلخ لیبرال دموکراسی
 • اردوغان: تفتیش کنسولگری عربستان ادامه خواهد داشت
 • فلاحت پیشه: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران بستگی به بسته پیشنهادی اروپا دارد
 • صرف سالانه ۱۰۰۰میلیارد تومان اعتبار بابت تحصیل دانش آموزان خارجی
 • خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ صادرکنندگان بدون استثنا به نیما می‌آیند
 • سکوت «تهمینه میلانی» شکست/پاسخ به حواشی و اتهامات
 • دعوای تهیه‌کنندگان با پرداخت‌کنندگان دستمزدهای کلان بازیگران: بازار را خراب می‌کنید
 • برای حفظ آبرو و تحقق شعارهای رنگارنگ انتخاباتی‌تان،«قالیباف» را شهردار کنید!
 • Ad