جدیدترین اخبار
۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵ سیاسی کد خبر :127876

همه منتقدان صدا و سیما

داستان رفتار سیاسی صدا و سیما انگار تمامی ندارد. انگار قرار بر این است هرکدام از مدیران صدا و سیما با عملکرد خود مردم را به تماشای بیشتر ماهواره تشویق کنند.

عزت الله ضرغامی دو سال پیش در مصاحبه‌ای گفت که ۴۰ درصد مردم کشور به ماهواره دسترسی دارند. او گفت این میزان در تهران ۶۰ درصد است. عدد و رقمی که ضرغامی اعلام کرده البته انگشت نشانه را به سوی خود او می‌گیرد. او ۱۰ سال در راس صدا و سیما قرار داشت و یک سال بعد از پایان ماموریت از گرایش مردم به شبکه‌های تلویزیونی ماهواره خبر داد. افراد زیادی هستند که می‌گویند باید علت را در خود صدا و سیما جست‌وجو کرد. کافی است وارد کوچه و خیابان‌های شهر شویم و از مردم سوال کنیم چقدر تلویزیون تماشا می کنید چرا سراغ ماهواره می‌روید؟ اغلب پاسخ‌ها را می‌توان در یک جمله کوتاه خلاصه کرد: صدا و سیما تنوع ندارد. حال آنکه تنوع برنامه‌های صدا و سیما فقط در فیلم و سریال نیست.

به گزارش فرارو فعالان سیاسی منتقد عملکرد صدا و سیما، برای این سازمان تعبیر «رسانه میلی» را به کار می‌برند. آنها ظاهرا معتقدند این رسانه حکومتی به بولتنی برای اصولگرایان تبدیل شده است. البته هنگامی که ضرغامی از صدا و سیما رفت و جای خود را به محمد سرافراز داد اوضاع نه تنها تغییر نکرد بلکه بعضی رسانه ها با تیتر سرافراز، ضرغامی را سرافراز کرد موضع خود را در برابر مدیریت جدید صدا و سیما نشان دادند. سرافراز نیز در مدت ۱۸ ماهه ای که در راس صدا و سیما قرار داشت متهم به مدیریت جناحی در رسانه ملی می‌شد. او حتی پایش به مجلس باز شد تا توضیح دهد که چرا در روند مذاکرات هسته ای تریبون صدا و سیما بیشتر در اختیار مخالفین قرار داشته است.

بعد از سرافراز عبدالعلی علی‌عسکری به جام جم رفت. او هم با وجود آنکه می‌گفت نقدها به صدا و سیما را بر روی چشمانش می‌گذارد، نتوانسته به فضای جناحی حاکم بر رسانه ملی پایان دهد. خبرهای همین چند روز به تنهایی این را منعکس می‌کند که صدا و سیمای علی‌عسکری هم قرار است در خدمت رسانه‌های اصولگرا باشد. شهردار، شورای شهر، نماینده مجلس یا فعال سیاسی فرقی نمی‌کند. هر کدام از این دسته می‌گویند به نوعی با بی‌مهری صدا و سیما رو به رو شده اند.

اواخر هفته گذشته بود که محمدعلی نجفی، شهردار تهران اولین کنفرانس خبری خود با خبرنگاران را برگزار کرد. او در این نشست خبری از ممنوع التصویری اش سخن گفت و اعلام کرد: «در روز پنج‌شنبه نشستی با فرماندهان نیروی انتظامی داشتم و حتی مصاحبه‌ای با شبکه‌های تلویزیونی انجام دادم. اما این مصاحبه پخش نشد و با وجود این مساله شایعه ممنوع‌التصویری‌ام را شنیده‌ام.» شهردار تهران با بیان اینکه «می‌خواستم از آقای علی‌عسکری بپرسم که اگر ممنوع‌التصویر هستم، فکری کنم»، افزود: «درباره ممنوع‌التصویری‌ام شنیده‌ام اما دقیقا نمی‌دانم این اتفاق افتاده است یا خیر.»

با این حال بخش هایی از نشست خبری شهردار پایتخت در برنامه «در شهر» شبکه تهران و خبر ۲۱ رسانه ملی منتشر شد. سعید کمانی، تهیه‌کننده برنامه «در شهر» در این باره گفته:‌ برای پخش نشست خبری شهردار تهران هیچ محدودیتی وجود نداشت و هیچ صحبتی درباره ممنوع‌التصویری ایشان از سمت شبکه به ما اعلام نشد.

ضابطه ممنوع التصویری مشخص شود
علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس روز گذشته از صدا و سیما خواست ضابطه ممنوع التصویری را مشخص کند. این نماینده مجلس به ایسنا گفته: رویکرد صداوسیما در خصوص عملکرد شهرداری تهران و همچنین نمایندگان تهران به نوعی رویکرد تبعیض آمیز است که این رویکرد از طرف صدا و سیما قابل قبول نیست چرا که پوشش عملکرد شهرداری در دوره آقای نجفی و قبل از آن به صورت محسوسی متفاوت است و بسیاری از اتفاقات دو ماه گذشته شهرداری و شورای شهر به مردم منعکس نشده است. رحیمی یادآور شد: از سازمان صدا و سیما، انتظار برخورد تبعیض آمیز،‌ جناحی و سیاسی وجود ندارد، بلکه انتظار می‌رود جامعیت، فراگیری و بی طرفی در این رسانه رعایت شود و کارکنان آن ملتزم به نگاه ملی باشند.

نمایندگان تهران سانسور می‌شوند
رحیمی همچنین می گوید: صدا و سیما به وظایف مسلم خود در قبال اطلاع رسانی در خصوص عملکرد نمایندگان تهران عمل نکرده و ۱۵ ماه است که یک دقیقه برنامه اختصاصی هم برای نمایندگان تهران پیش بینی نشده در حالی که در شبکه‌های استانی، نمایندگان استان‌ها گزارش عملکرد خود را به مردم ارائه می کنند. البته اخیرا صداوسیما با مجمع نمایندگان تهران یک جلسه داشته اند که بیشتر نگاه به آینده بوده و انتظار حمایت بودجه ای از مجلس و نمایندگان مطرح شد.

مقصر تماشای بی بی سی کیست؟
نماینده اصلاح طلب مجلس به جلسه دو هفته پیش تعدادی از نمایندگان تهرانی با مسئولان صدا و سیما اشاره می کند که در آن عملکرد رسانه‌ ملی را مورد انتقاد قرار دادند. نمایندگان می‌گفتند صدا و سیما شبکه‌های استانی را در اختیار نمایندگان شهرهای استانی قرار می‌دهد اما نمایندگان تهران جایی در شبکه استان خود ندارند. این انتقاد در حالی است که در انتخابات هفت اسفند تهرانی‌ها هر ۳۰ نماینده خود را از بین اصلاح‌طلبان انتخاب کردند. محمود صادقی و پروانه مافی در این جلسه صدا و سیما را به صراحت نقد کردند.

صادقی به مدیران جام جم گفت: به اعتقاد این نماینده مقصر تماشای برنامه های بی بی سی از سوی مردم مدیران سازمان صداوسیما هستند که با برنامه سازی‌های یک سویه موجب رجوع مردم به این شبکه می‌شوند. به صراحت می گویم روز به روز عرصه آزادی بیان در صداوسیما محدودتر شده و رفتار این سازمان جناحی‌تر شده است.

حقوق دریافتی‌تان حلال نیست
پروانه مافی، نماینده دیگر پایتخت نشینان هم صراحتا به مسئولان این سازمان گفت که اگر متدین هستید و قوانین صریح قانون اساسی را اجرا نمی کنید به صراحت می گویم که حقوق دریافتی‌تان حلال نیست.

مسئولان صدا و سیما اما در این نشست گفتند که صدا و سیمایی که علی‌عسکری مدیریت آن را برعهده دارد فراجناحی‌ترین دوران خود را به نمایش گذاشته است. همچنین آنها گفتند که در این مدت پخش زنده جلسات شورای شهر تهران در دستور کار صدا و سیما بوده است.

اما یک روز بعد از این سخنان محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم در صحن شورا گلایه‌های خود از رسانه ملی را بر زبان آورد. او با اشاره به رویکرد حمایتی صداوسیما از مجموعه مدیریت شهری در ۱۴ سال گذشته، از جهت گیری تخریبی برنامه های صداوسیما بخصوص بخشهای خبری در مورد شورای پنجم انتقاد کرد و خواستار ایجاد فرصت پاسخگویی به افکار عمومی برای مسئولان در رسانه ملی شد.

محسن هاشمی گفت: نباید اینکه نتیجه انتخاب مردم در شورای شهر با سلیقه برخی مسئولان صداوسیما، همسان نیست موجب تخریب مدیریت شهری توسط رسانه ملی شود و ادامه این رویکرد موجب تضعیف بیشتر اعتماد مردم وافکار عمومی به صداوسیما خواهد بود.

سانسور هاشمی ادامه دارد
خبر دیگری که در مدت اخیر در نوع خود جالب توجه بود، سانسور آیت الله هاشمی رفسنجانی حتی بعد از درگذشت او بود. روز یکشنبه همایش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و دفاع مقدس در تهران با حضور شخصیت هایی مثل ناطق نوری یا محمدجواد ظریف برگزار شد جایی در رسانه ملی نداشت. روزنامه جمهوری اسلامی با بیان سانسور این همایش در صدا و سیما نوشت: قابل تامل‌تر اینکه در هفته دفاع مقدس امسال نیز تلویزیون از نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جنگ مطلبی منتشر نکرد. رسانه ملی چند سالی بود که در اواخر عمر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که فرمانده جنگ بود، هیچ مطلبی در ایام دفاع مقدس از ایشان منتشر نمی‌کرد ولی عجیب این است که حتی بعد از رحلت ایشان نیز این سانسور ادامه دارد.

هفت اصلاح طلب جاسوسند؟
همچنین یکی دیگر از حواشی درباره صدا و سیما آنجا بود که رسانه ملی هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب را جاسوس خواند. آذر منصوری، محمدرضا خاتمی، علی شکوری راد، محسن صفایی فراهانی، محمد نعیمی پور، حمیدرضا جلایی‌پور و حسین کاشفی اخیرا به خاطر اتهاماتی مثل اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شدند که محکومیت نعیمی‌پور به دو سال و محکومیت شش نفر دیگر به یک سال حبس تعزیری بخشی از حکم دادگاه آنها را تشکیل داد.

اما صدا و سیما این خبر را به گونه ای دیگر منعکس کرد. خبر ۲۰ و ۳۰ از دستگیری جاسوسان دوتابعیتی خبر داده بود و در ادامه گفت که قوه قضاییه چند فعال سیاسی که با سرویس جاسوسی ارتباط داشته‌اند را بازداشت کرده است. همراه با اعلام این خبر عکس هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب به نمایش گذاشته شد. این باعث شده این هفت نفر از صدا و سیما شکایت کند. آذر منصوری عضو حزب اتحاد ملت به روزنامه اعتماد گفته: «حتما شکایت می‌کنیم. بنا بود وکلا این هفته شکایت را ارایه کنند زیرا آنچه در برنامه مطرح شد اساسا کذب است و هیچ یک از این هفت نفر تاکنون به اتهام جاسوسی بازداشت نشده‌اند.»

اندیشه ورزی با حضور اصولگرایان
زمانی که سرافراز رئیس صدا و سیما بود باید به بعضی نمایندگان مجلس که از او می‌پرسیدند «معاون جلیلی در صدا و سیما چه کار می کند؟» پاسخ می‌داد. درباره علی عسکری هم از اینگونه سوالات وجود دارد. ماه گذشته بود که فهرستی از مسئولان صدا و سیما با عنوان شورای اندیشه ورزی شبکه های صداوسیما اعلام شد. در فهرست اعلام شده هیچ چهره اصلاح‌طلبی دیده نمی‌شد. بلکه در مقابل بعضی از افراد معرفی شده از اصولگرایانی بودند که به تندرو مشهور شده اند که ظاهرا همین میتواند یکی از دلایل استفاده منتقدین از تعبیر رسانه میلی باشد.

حجت الاسلام محمد رضا زائری (از فعالان فرهنگی اصولگرا) علی اکبر ولایتی (چهره شاخص اصولگرایان)، حسن رجبی دوانی (فعال سیاسی اصولگرا و او برادر فاطمه رجبی (نویسنده کتاب هزاره سوم و همسر غلام حسن الهام سخنگوی دولت احمدی نژاد)، علیرضا نادعلی (از مدیران سازمان بسیج شهرداری تهران)، جعفر عبدالملکی (از مدیران اصولگرای جام جم)، سارا سلیمی نمین (دختر عباس سلیمی، مورخ و فعال سیاسی اصولگرا)، حمیدرضا مقدم فر (مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران)، حجت الله عبدالملکی (از فعالان سیاسی نزدیک به جبهه پایداری)، مهرداد بذرپاش صاحب امتیاز روزنامه وطن امروز)، حسن اسلامی مهر (با سابقه عضویت در شورای سردبیری خبرگزاری فارس)، فواد ایزدی (از نزدیکان جبهه پایداری)، نادرطالب زاده (فعال فرهنگی سرشناس اصولگرا)، حمیدرضا آیت اللهی (رییس پژوهشگاه علوم انسانی در زمان احمدی نژاد) امیر خوراکیان (رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دوره قالیباف) و فریدالدین حداد عادل (پسر غلامعلی حداد عادل) بخشی از اعضای شوراهای اندیشه ورزی شبکه های صدا و سیما هستند.

سوالاتی که علی عسکری باید پاسخ دهد
عزت الله ضرغامی پس از پایان ماموریتش در صدا و سیما گفته بود ۶۰ درصد تهرانی‌ها و ۴۰ درصد مردم کل کشور به ماهواره دسترسی دارند. علی‌عسکری رئیس کنونی صدا و سیما هم اخیرا نظام اسلامی را رقیب لیبرال دموکراسی غربی دانسته است. این سوال مطرح می شود که صدا و سیمایی که در اختیار او قرار دارد چقدر قابل رقابت با شبکه های تلویزیونی لیبرال دموکراسی است؟ همچنین این سوال پیش روی علی‌عسگری قرار دارد که مایل است در پایان مسئولیتش آمار دسترسی به ماهواره کاهش پیدا کند یا آنکه بیشتر دوست دارد از صدا و سیما به عنوان بولتن اصولگرایان استفاده کند؟

روی خط خبر

 • فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد
 • همت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلول
 • آمریکا: اگر کسانی نتوانند یک شبه واردات نفتی از ایران را قطع کنند، معافیت هایی را بررسی خواهیم کرد
 • حداکثر فاصله زمانی قابل قبول بین پروفرما و ثبت سفارش یک ماه است
 • JMMC حق هیچگونه تفسیری از تصمیم‌های اوپک را ندارد
 • جابری انصاری با میشل عون دیدار کرد
 • ایران میزبان مسابقات بین‌المللی «غواصی نظامی» خواهد بود
 • همه‌پرسی دومی درباره «برگزیت» درکار نیست
 • تمجید «یونکر» از گسترش روابط چین و اتحادیه اروپا
 • وزیر صهیونیست خواستار کشتار کودکان غزه شد
 • مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد
 • افغان‌ها واقعاً در حال ترک ایران هستند؟
 • هنجارشکنی، آبشار مارگون را یک روز تعطیل کرد
 • پخش پشت صحنه برنامه دیدنی فردوسی‌پور
 • درخشنده‌ترین فیلم‌ های “پوران‌ درخشنده”
 • اعلام آمادگی بنیاد مستضعفان برای حفظ باغات تهران
 • گزارش رسانه‌های آمریکایی از «اسناد سرقت شده هسته‌ای ایران» توسط جاسوسان اسرائیل
 • دستاورد پخش بازی فینال جام جهانی برای سینما چقدر بود؟
 • محمد علیزاده بازیگر شد
 • ارائه خدمات پیشگیری و درمان اعتیاد به ۲۱۰ هزار تن در سال گذشته
 • پرداخت اولین قسط پاداش پایان خدمت فرهنگیان با حقوق تیرماه/ پرداخت پاداش‌ها تا پایان تابستان
 • کتاب‌خوانی ۱۲۱ هزار و ۴۳۰ مسافر مترو در سه ماه اول سال ۹۷
 • ممنوعیت فروش نوشابه های الکلی در ترکمنستان
 • فرانسه: هدف کشورهای اروپایی، اطمینان از ادامه صادرات نفت ایران است
 • واکنش قاسمی به شایعه انتقال پیام ایران به ترامپ از طریق پوتین: چنین چیزی وجود ندارد؛ پیغامی برای ترامپ نداریم و بحثی هم در این باره با روسیه نداشته‌ایم
 • هنوز انتخابات‌ شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» در کنگره‌ تایید نشده‌
 • چشم‌انداز اقدامات ترامپ، شروع جنگ با تهران است؛ آیا این دلیل، برای ایستادن مقابل او کافی نیست؟
 • اظهارات عجیب یک نماینده: ممنون روسیه هستیم که به ما کالا می‌دهد تا از گرسنگی نمیریم
 • تصاویر اجساد تروریست‌های معدوم در ندوشه کرمانشاه منتشر شد
 • ادعای بولتون: تا زمانی که ایران در خاورمیانه فعالیت دارد، در سوریه می‌مانیم