خرید تضمینی گندم به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۶  /   /  کد خبر: 12783
خرید تضمینی گندم به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از آغاز فصل برداشت تاکنون خرید تضمینی گندم به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید که به مرکزهای خرید تحویل داده شده است.«اسماعیل اسفندیارپور» امروز (سه شنبه) در حاشیه نخستین همایش ملی مرکز جهاد کشاورزی دهستان های کشور افزود: خرید گندم تا پایان اردیبهشت ماه پارسال یک میلیون و ۵۵۰ هزارتن بود و میزان خرید تا نوزدهم اردیبهشت ماه امسال نشان می دهد روندمشابه پارسال است.
براساس مصوبه شورای اقتصاد، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهاردرصد و افت غیرمفید ۲ درصد، ۱۳ هزار ریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم (ماکارونی) ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری می شود.
این مسوول اعلام کرد: کشاورزان مدیریت مطلوبی برای غلبه بر علف های هرز و سایر عوامل خسارت زا دارند و چون گندم را با کمترین افت تحویل می دهند، دولت هرکیلوگرم گندم را ۷۰ تا ۸۰ ریال گران تر خریداری می کند.
وی اضافه کرد: اکنون برداشت و خرید تضمینی گندم در استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج)، جنوب فارس، دشت عباس ایلام و کهگیلویه و بویراحمد ادامه دارد.
دور تازه خرید گندم از بیست و یکم اسفندماه گذشته از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شده و امسال در پنج میلیون و ۹۸۰ هزار هکتار از زمین های آبی و دیم کشور گندم کشت شده است.
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرد: امسال بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید و ۱۱ میلیون تن خریداری شود که بیش از نیاز مصرف داخلی است.
اسفندیارپور افزود: امسال نیز همانند پارسال به واردات گندم نیازی نداریم، بلکه باید شرایط را برای صادرات دستکم سه میلیون تن محصول گندم فراهم کنیم. البته تا پاییز امسال نیز ذخایر گندم داریم.
به گفته وی، امسال نیز همانند سال های گذشته مسوولیت خرید گندم با شرکت غله و بازرگانی دولتی ایران و پرداخت پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی است.
به دلیل سرمای اواخر اسفندماه گذشته، برداشت گندم امسال نسبت به سال های پیشین نزدیک ۱۰ روز به تاخیر افتاد. برداشت تا اواخر مهرماه ادامه پیدا می کند.
براساس آمارها گندم ایران با توجه به کیفیت آن، به مصارف صنعتی (کارخانه های ماکارونی و شیرینی سازی)و نانوایی ها می رسد و بخش عمده تولیدات گندم کیفی مربوط به استان های جنوب فارس، خوزستان، جنوب کرمان و دشت عباس استان ایلام است.
پارسال دولت توانست از ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن گندم تولیدی ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزارتن را به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری کند.
پارسال هرکیلوگرم گندم معمولی با نرخ ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم با نرخ ۱۳ هزار و ۶۸ ریال با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید خریداری می شد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها