جدیدترین اخبار
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۲ اجتماعی کد خبر :11954

جانم فدای سلفی !

در ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان،‌ آمار مرگ با سلفی رو به افزایش است به طوری که در طول سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ مواردی از مرگ و میر ناشی از گرفتن سلفی ثبت شده و متاسفانه در ۲ ماهه سال ۹۶ نیز حداقل چند نفر جان خود را در راه تجربه این نوع از عکاسی از دست داده اند.

تقریبا از اواخر سال ۱۳۹۲ بازار سلفی گرفتن در ایران داغ شد و جوانان با داشتن گوشی های هوشمند و پیشرفته با هدف جذب مخاطب بیشتر در دنیای مجازی و گرفتت لایک های بیشتر،‌ دست به ثبت عکس های سلفی یا «خودگرفت» زدند.

در طول این سال ها حداقل ۱۷-۱۸ نفر جان خود را به دلیل تجربه این نوع عکاسی از دست داده اند و در این میان نوجوانان و جوانان کشورمان جان خود را فدای گرفتن سلفی کرده اند.

ماجرای سلفی گرفتن به خودی خود اصلا بد نیست زیرا معمولا عده ای از جوانان در رستوران،‌ جنگل،‌ساحل و … دور هم جمع شده و عکس سلفی می گیرند اما فاجعه از آنجا پررنگ می شود که عده ای برای گرفتن لایک بیشتر و خوشایند مخاطبان و فالوئرهای خود در دنیای مجازی،‌اقدام به گرفتن سلفی در موقعیت های خاص و خطرناک کرده و جان و سلامت خود و دیگران را به خطر می اندازند.

البته این ماجرا تنها مختص ایران نیست و در سرتاسر دنیا افرادی وجود دارند که پا را از دایره احتیاط فراتر گذاشته و با قرر دادن خود در موقعیت های خطرناک به استقبال مرگ و حادثه می روند که می توان به گرفتن سلفی در لبه بلندترین برج‌های جهان قفس شیر،‌ پرتگاه ها و … اشاره کرد.

در ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان،‌ آمار مرگ با سلفی رو به افزایش است به طوری که در طول سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ مواردی از مرگ و میر ناشی از گرفتن سلفی ثبت شده و متاسفانه در ۲ ماهه سال ۹۶ نیز حداقل چند نفر جان خود را در راه تجربه این نوع از عکاسی از دست داده اند.

*نخستین مرگ ناشی از سلفی گرفتن

نخستین حادثه سلفی در ایران زمانی اتفاق افتاد که ۲۴ نفر از دانشجویان اردبیلی پس از پایان امتحانات دی سال ۹۳ تصمیم گرفتند برای خداحافظی به دریاچه شورابیل بروند و دسته‌جمعی روی دریاچه یخ‌زده ،‌ عکس سلفی بگیرند.

متاسفانه ضخامت یخ دریاچه کم بود و به دلیل فشار ناشی از وزن دانشجویان،‌یخ دریاچه شکست و ۱۸ دانشجو به زیر آب رفتند که با کمک مردم حاضر ۱۶ نفر از آنها  از آب بیرون کشیده شدند متاسفانه ۲ دختر دانشجو به علت آشنا ‌نبودن با فنون شنا غرق شدند و به اعماق دریاچه رفتند و جسد آنها در عمق سه متری دریاچه پیدا شد.

* سلفی مرگبار در آبشار «ساری‌سو»

دومین حادثه در اردیبهشت ۱۳۹۴ اتفاق افتاد و دختر  ۱۹ساله‌ گردشگری که به آبشار رودخانه «ساری سو» در ماکو سفر کرده بود، حین گرفتن سلفی در لبه آبشار ناگهان زیر پایش خالی شد و به داخل رودخانه سقوط کرد.

علمیات امداد و نجات آتش‌نشانان مثمر ثمر نشد و این دختر جوان در همان لحظه سقوط جان خود را از دست داد.

 

*سقوط در آبشار«شلماش» و چهارمین قربانی

سومین حادثه در خرداد سال ۱۳۹۴ برای یک جوان ۳۵ ساله‌ اتفاق افتاد. وی که به همراه خانواده در حال بازدید از از آبشار شلماش در شهر سردشت بود، برای گرفتن سلفی روی یکی از صخره‌های بالای آبشار شلماش رفت که به علت لیز‌خوردن به داخل آبشار سقوط کرد و جان باخت.

 

*  سقوط پنجمین قربانی سلفی به رودخانه«زاب جان»

این حادثه در فروردین ۱۳۹۵ اتفاق افتاد و یک دختر ۱۲ساله سردشتی که همراه خانواده خود برای گردش به حاشیه رودخانه «زاب‌جان» رفته بود حین گرفتن سلفی تعادل خود را از دست داد و داخل رودخانه افتاد.

تلاش افراد حاضر در محل برای نجات او بی ‌نتیجه ماند و جنازه این دختر پس از طی مسافتی در داخل رودخانه پیدا شد.

 

*گرفتن سلفی و سقوط در رودخانه «کرج»

در اردیبهشت ۱۳۹۵ یک دختر ۲۳ ساله هنگام گرفتن عکس سلفی در رودخانه کرج سقوط کرد و جان باخت. این حادثه در جاده کرج – چالوس در منطقه درده رخ داد و جسد وی توسط خانواده و افراد محلی به بیرون از آب منتقل شد.

 

*غرق‌شدن هفتمین قربانی در رودخانه «کنگیر»

حادثه دیگر در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ برای یک دختر جوان که همراه خانواده برای گردش به ضلع جنوبی شهرستان ایوان رفته بود اتفاق افتاد.

وی هنگامی که در حاشیه رودخانه کنگیر اقدام به گرفتن عکس سلفی از آبشار رودخانه و مناظر طبیعی می‌ ‌کرد به دور از چشمان پدر و مادر، به داخل رودخانه سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

 

* سقوط ۲ قربانی سلفی به رودخانه «مرزن‌آباد»

در خرداد ۱۳۹۵ دختر جوان یک خانواده که برای تعطیلات به کنار رودخانه مرزن‌آباد و در منطقه چشم‌انداز «لارک» رفته بودند،‌ برای گرفتن عکس سلفی بالای یک صخره سنگ می‌ایستد که بر اثر سرخوردگی دچار حادثه می‌شود و به داخل رودخانه سقوط می‌کند.

بعد از سقوط این دختر ۲۲ ساله، برادر ۳۵ ساله‌اش برای نجات وی به داخل رودخانه می ‌رود که متاسفانه او نیز به خاطر فشار آب رودخانه غرق می‌شود.

*سلفی با پست برق!

عجیب ترین مرگ ناشی از سلفی مربوط به مرگ یک نوجوان ۱۶ ساله در مرداد سال ۱۳۹۵ بود. این نوجوان بر اثر بی‌احتیاطی و باز‌کردن پست کوچک برق نصب‌شده سر خیابان، دچار برق‌گرفتگی و شوک الکتریکی شد و جان خود را از دست داد.

*غرق شدن در رودخانه «کلدان»

۳۰بهمن ۱۳۹۵  جوانی که برای گرفتن عکس سلفی از خود کنار رودخانه کلدان منطقه دلفارد جیرفت رفته بود به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی به رودخانه سقوط کرد و غرق شد.

* مرگ های ناشی از گرفتن سلفی در سال ۱۳۹۶

متاسفانه در۱٫۵ ماهی که از سال ۱۳۹۶ گذشته چند مورد مرگ ناشی از گفتن سلفی در کشور اتفاق افتاده است که برخی خبرگزاری ها از مرگ حداقل ۶ جوان در سال ۹۶ خبر می دهند.

برای نمونه از مرگ و میر ناشی از سلفی گرفتن می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

*سلفی پسر جوان روی قطار مرگ

یازدهم فروردین امسال پسری ۲۳ ساله که قصد داشت روی واگن مخزن‌دار قطار ایستگاه جلفا عکس سلفی بگیرد، به دلیل تماس با کابل برق فشار قوی جان خود را از دست داد.

این پسر جوان بدون اجازه، در ایستگاه جلفا از محل بی‌حصار وارد حریم راه‌آهن شده بود، غافل از این‌که خط راه‌آهن تبریز به جلفا برقی است. او روی واگن رفت، اما در تماس با کابل برق فشار قوی دچار شوک الکتریکی و سوختگی شدید شد و درنهایت جان خود را از دست داد.

*مرگ مرد دامغانی

در آخرین مورد نیز گرفتن سلفی به قیمت مرگ یک جوان دامغانی تمام شد.

این جوان ۲۶ ساله که به همراه دوستان خود در مینی ایستگاه زرین دامغان حضور داشت برای گرفتن عکس سلفی به نیم متری خط راه آهن رفته بود که با قطار برخورد کرد و پس از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحت وارد شده فوت کرد.

*ایران در جایگاه دوم مرگ و میر ناشی از گرفتن سلفی

بر اساس آماری که خبرگزاری شبستان منتشر کرده است؛ تاکنون ۱۶ نفر(به جز مرد دامغانی) در اثر گرفتن سلفی جان خود را از دست داده اند که حداقل ۶ مورد از آنها در سال ۱۳۹۶ اتفاف افتاده که بیشتر این افراد جوان بوده اند.

براساس گزارش این خبرگزاری، هند با آمار مرگ ۷۶ نفر در اثر سلفی در مقام نخست جهان قرار دارد و ایران اکنون با آمار مرگ ۱۷ نفر در جایگاه دوم قرار گرفته و کشورهایی مانند پاکستان با ۹نفر،‌ آمریکا ۸ نفر،‌روسیه ۶نفر،‌فیلیپین ۴ نفر، چین ۴ نفر، اسپانیا ۳نفر،‌ پرتقال ۲نفر و ترکیه با ۲ نفر در جایگاه های بعدی قرار دارند.

متاسفانه اگر روند بی دقتی و رعایت نکردن نکات ایمنی از سوی جوانان ایرانی هنگام سلفی گرفتن ادامه یابد، دور از ذهن نیست که در آینده ای نه چندان دور در مقام نخست قرار بگیریم.

وبگردی

روی خط خبر

 • آیا بدون نشان دادن ساز هم می‌توان موسیقی خوب را به مردم شناساند
 • خبر احتمال وقوع زلزله در تهران تکذیب شد
 • عجایب “رضا ضراب”؛ از نفوذ بالا در ایران و ترکیه تا اتهام تجاوز
 • منطق موضع منطقه‌ای ایران چیست؟
 • موزه فرش ایران نباید صرفاً انبار فرشهای نفیس شود
 • تاکید معاون سازمان محیط زیست برضرورت همکاری سازمان‌های دریایی
 • خسارت مادی زیادی به روستاهای کوهساران کرمان وارد شده است
 • سهم ایران از تولید زعفران ۹۰ درصد و از تجارت ۳.۷ درصد
 • سود بالای سپرده‌های بانکی، عامل ورشکستگی بانک‌ها
 • انفجار در پایانه گازی اتریش کشته و زخمی به‌جا گذاشت
 • اضافه شدن استاندار و شهردار تهران به مدیریت بحران پایتخت
 • حقیقتی که پس از مرگ اینانلو روشن شد!
 • قیمت جدید محصولات مدیران خودرو اعلام شد
 • بازگشت «عموهای فیتیله ای» به صحنه تئاتر
 • اعطای تندیس نشان ملی مشتری مداری به توچال
 • روابط جنسی قاتل «ستایش» در ۱۴ سالگی
 • درآمد ۳ هزار میلیارد تومانی پلیس و دولت از جرایم رانندگی ؛ جرایم جدید از راه می‌رسند
 • مردم دیگر کشورها چقدر عوارض خروج می‌دهند؟
 • خشم ترامپ از «هیلی» بابت حمایت از زنان افشاگر مفاسد جنسی او
 • حفظ، تغییر یا خروج؟ از برجام؛ بازگشت توپ به زمین ترامپ/عدم همراهی کنگره با دونالد در مورد برجام
 • کشف لاشه خرس قهوه ای در نور
 • جهانگیری: مدیران بی‌انگیزه آویزان کشور شده‌اند / کسی هم شجاعت برکنار کردن آنها را ندارد
 • آقای بازیگر به طرز عجیبی تهدید شد/عکس
 • تولید سریال «بابا لنگ دراز» را کنار گذاشتم
 • حضور کمدین معروف در سری جدید خندوانه؟
 • شاهرخ استخری: با دیدن «فهرست مقدس» افتخار کردم
 • طنین صدای “بهنام بانی” در شمال کشور
 • پسر بامزه خواننده معروف پاپ/عکس
 • نظر مشاور رئیس جمهور در مورد نمایش «الیورتوئیست»
 • بازیگران بیکار سینما راهی تئاتر می‌شوند