سهم زنان در بازار کار کشور اندک بود که در دولت تدبیر و امید درحال افزایش است

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۳  /   /  کد خبر: 11784
سهم زنان در بازار کار کشور اندک بود که در دولت تدبیر و امید درحال افزایش است

عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت:سهم زنان در بازار کار کشور اندک بود که در دولت تدبیر و امید درحال افزایش است ‘علی آقا محمدی’ روز دوشنبه در نشست خبری که با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و معاون اشتغال این وزارتخانه برگزار شده بود،افزود: نرخ مشارکت اقتصادی طی ۳٫۵سال گذشته بتدریج در حال فزونی است.
وی اظهار داشت:در پایان برنامه ششم توسعه باید به رشد هشت درصدی اقتصادی، نرخ بیکاری هشت درصدی و نرخ تورم هشت درصدی برسیم.
وی با بیان اینکه کارجویانی که به بازار کار کشور ورود می یابند دارای تحصیلات دانشگاهی هستند،گفت: برای چنین کارجویانی باید اقتصاد کشور را دانش بنیان کنیم تا بتوانیم برای نسل جدید اشتغال ایجاد کنیم.
آقا محمدی با بیان اینکه طرح تکاپو یکی از طرح های راهگشا در حل مشکل بیکاری کشور است،گفت: ایجاد شغل، نهادسازی و ظرفیت سازی می خواهد و تحول بنیادین را طلب می کند.ماهیت شغل در آینده چند کاره است و باید مهارت افراد افزایش می یابد.
آقا محمدی تاکید کرد: دیگر اکنون فقط سواد،خواندن و نوشتن نیست و افراد باید در رسته های مختلف خود را توانمند سازند .
وی با اشاره به طرح تکاپو که از سوی معاونت اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حال اجرا است،گفت: در این طرح رسته های شغلی در کشور مورد بررسی قرار گرفته و مزیت های هر منطقه مشخص شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون ۲۸۰هزار نفر در رسته پوشاک در کشور فعال هستند،گفت: این ظرفیت تا ۱۱٫۴ میلیون نفر ظرفیت افزایش دارد.
به گفته این عضو ستاد اقتصاد مقاومتی، در رسته پوشاک نه کارگاه کم داریم و نه ماشین بلکه آنچه که نیاز داریم طراح است .
وی ارزش افزوده مواد اولیه(پارچه) در صنعت پوشاک را فقط ۵درصد عنوان کرد و گفت: بقیه ارزش افزوده از کاری که روی مواد اولیه انجام می شود حاصل خواهد شد.
وی یادآور شد: همچنین ضروری است موضوع R &D (تحقیق و توسعه) در رسته های شغلی مورد توجه قرار گیرد.
آقامحمدی یادآور شد: سالانه حدود ۹۷۰هزار ورودی بازار کار داریم. ۸۰درصد نیروی کاری که به بازار کار کشور تا سال ۱۴۰۰ وارد می شوند فارغ التحصیل دانشگاهی هستند. ضمن آنکه باید برای اشتغال ۲۰درصد باقیمانده هم فکر جدیدی کرد.
به گفته وی، اگر نرخ بیکاری برای جوانان ۲۴درصد است برای دانش آموختگان دانشگاهی ۲۹ درصد است .این نرخ باید لزوم توجه به موضوع اشتغال را تاکید می کند.
وی گفت: متاسفانه با تحریم های اقتصادی رشد هشت درصدی کاهش یافت و حتی منفی شد.
آقا محمدی گفت: کاری که نشست امروز شورای عالی اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انجام شد ایجاد اشتغال با اجرای طرح اشتغال فراگیر بود.
عضو ستاد کارگروه اقتصاد مقاومتی گفت:۶ درصد از جمعیت جامعه سالانه بالای ۷۰هزار دلار،نیمی از جامعه بین ۲۰تا ۷۰هزار دلار و مابقی زیر ۲۰هزار دلار درآمد دارند.آنچه که باید اصلاح شود جمعیت با درآمد زیر ۲۰هزار دلار است.
وی گفت: طرح هایی که با ۱۰تا ۱۵میلیون تومان اشتغالزایی به همراه دارد ممکن است شغل ایجاد شود اما درآمدقابل قبولی کسب نمی شود بنابراین فرد همواره با کمی معیشت مواجه است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها