جدیدترین اخبار
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۶ اقتصادی کد خبر :10986

گردشگری تجاری زمینه ساز توسعه همزمان گردشگری و تجارت

نبرد آینده برای سفرهای تجاری به طور مشترک در حوزه‌های جست‌وجو، رزرو کردن، خدمات ارائه‌شده و نیز وفاداری، رخ می‌دهد و این موارد با اضافه شدن اپلیکیشن‌های برنامه‌ریزی همچون SaaS و برخی دیگر از موارد مشابه ساده‌تر و دسترسی به آن یکپارچه‌تر شده است.

یورومانیتور در گزارشی تحلیلی تصریح کرده که سفر تجاری مانند سایر بازارها در معرض آسیب‌ قرار دارد و نشانه‌های تغییر آن را در پدیده‌هایی مانند «اقتصاد مشارکتی» و تغییرات دیگری که در این عرصه رخ داده، مانند خطوط هوایی کم هزینه شاهد هستیم. استیون کوفر، مدیرعامل شرکت «تریپ ادوایزر» به آینده‌ای اشاره می‌کند که در آن سفرهای تجاری به شدت اتوماتیک هستند و این اتوماتیک شدن البته به سفرهای فراغتی نیز سرایت خواهد کرد. این امر به برندها اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری در مورد ترجیحات مصرف‌کنندگان صنعت گردشگری با استفاده از روش‌هایی همچون کلان داده‌ها و استفاده از الگوریتم‌ها به دست آورند.  وقتی به ارزش گسترده مخارجی که از سوی مسافران و گردشگران صورت می‌گیرد نگاه می‌کنیم، نمی‌توان مشخص کرد صنعت سفر دقیقا با چه تغییراتی روبه‌رو خواهد شد و چه چیزی مشابه قبل باقی خواهد ماند. علاوه بر این، پرسشی به وجود می‌آید که آیا مسافران سفرهای تفریحی در این دنیای نوین متفاوت از سایرین هستند؟

 

نقش نسل Y

محل کار همیشه محیطی پر از رقابت و دشواری‌های خاص خود بوده است. نیاز به پایین آوردن قیمت‌ها و افزایش کارآیی، ماهیت مشاغل و محیط کار را بازتعریف خواهد کرد که بر چگونگی هدف‌گذاری برندهای سفر و سر و کار داشتن آنها با مسافران کسب و کار اثر خواهد گذاشت.  براساس تحلیل یورو مانیتور، محل کار در جهان در حال تجربه انقلاب صنعتی چهارم است که در طول آن بسیاری از مشاغل در معرض اتوماتیک شدن قرار می‌گیرند. این روند بر صنعت سفر نیز تاثیر عمیقی خواهد گذاشت، به نوبه خود محل‌های کاری را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و در کنار آن نیازهای مسافران تجاری را تغییر می‌دهد. به گزارش دنیای اقتصاد، یکی از تغییراتی که رخ می‌دهد این است که مسافران تجاری برحسب ملیت، سن و جنس خود متنوع‌تر خواهند شد و در کنار آن بسیاری از هنجارهای فعلی سفر از میان خواهد رفت. نسل Y که با نام نسل هزاره نیز شناخته می‌شود (نسلی که تولد آن بین اواخر دهه ۱۹۷۰ یا اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شده و در اوایل دهه ۲۰۰۰ به پایان رسیده) راه را برای ارتباطات دیجیتالی در همه جا هموار خواهد کرد.

 

دورنمای جمعیتی زمین

طبق این تحلیل، تا سال ۲۰۳۰ حدود ۶۴ درصد جمعیت در سن کار در جهان در بازه ۱۵ تا ۶۴ سال قرار خواهند گرفت. اروپا در حال حاضر نیز اثرات پیر شدن جمعیت را احساس می‌کند و تعداد افرادی که شرایط کار کردن را دارند، کاهش یافته است. این در حالی است که در سایر مناطق جهان افزایشی برای ورود به بازار کار رخ خواهد داد. آخرین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی جهان در اثر افزایش نرخ بیکاری و رسیدن آن به ۹/ ۵ درصد تا آن هنگام، با افت مواجه خواهد شد.

به هر صورت، گذار جمعیتی به تنوع نیروی کار کمک خواهد کرد. تا سال ۲۰۳۰ تقریبا یک میلیارد نفر بیش از ۶۵ سال داشته و ۲ میلیارد نفر نیز کمتر از ۱۴ سال خواهند داشت. این در حالی است که افراد در سن کار در آن هنگام ۵/ ۵ میلیارد نفر خواهد بود. تا سال ۲۰۳۰، نسبت وابستگی (یعنی نسبت مجموع کودکان زیر ۱۵ سال و بزرگسالان بالای ۶۵ سال، به افراد مولد که افراد بین ۱۵ تا ۶۵ سال هستند) در سراسر جهان به ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت و این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ این نسبت ۵۳ درصد بوده؛ این به معنای آن است که جمعیت کارکنان بیش از افراد غیرکارکن خواهد بود. این تغییر و تحولات در جهان منجر به این خواهد شد که توانایی مشتریان برای برنامه‌ریزی و پس‌انداز دستخوش تغییر شود و علاوه بر آن، احتمالا مدتی را نیز که مردم صرف کار کردن خواهند کرد تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

زمزمه‌های تغییر

روند اتوماسیون و خودکار شدن انجام کارها، پرسش‌های مهمی در مورد اثرات منفی و وضعیت آتی مشاغل روزمره با دستمزدهای مختلف به وجود می‌آورد. این اتوماسیون برای ایجاد کارآیی لازم است و می‌تواند به طور بالقوه منجر به نوعی رقابت شود که مشاغل را در این حیطه تحت تاثیر قرار داده و تعداد آنها را کاهش دهد، زیرا در برخی موارد موجب خواهد شد که هر نوع مداخله انسانی از بین برود.  طبق گزارش یورو مانیتور، همزمان با این اتفاقات برندهای لوکس باید تقاضا برای میهمانان خود را که تمایل به پرداخت بالایی دارند متعادل و خدمات ارائه‌شده را به نحوی تعیین کنند که ارزش قیمت پرداختی مصرف‌کنندگان را داشته باشد. صنعت سفر هم‌اکنون متاثر از میزبانان اجاره‌ای کوتاه‌مدت مانند Airbnb و رانندگان فعال در شرکت اوبر است که بر هزینه‌های سفر اثراتی گذاشته‌اند. با این حال، در مجموع پیش‌بینی می‌شود از دست رفتن مشاغل در بخش اقامت، کند و تدریجی باشد.

دفتر آمار نیروی کار ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ تعداد مشاغل حقوق‌بگیر در بخش‌های سفر و فراغت به رشد خود ادامه دهند که ۱۰ درصد نیروی کار در این کشور را در بر می‌گیرد، اما نرخ رشد آن ۵/ ۲ برابر کمتر از دهه گذشته خواهد بود. هتل ماریوت به تنهایی در سراسر جهان حدود ۲۰۰هزار نفر را استخدام می‌کند اما اتوماسیون می‌تواند در بلندمدت مشکلاتی در برابر ایجاد مشاغل پایدار ایجاد کند. هرچند کل صنعت سفر از گذار دیجیتالی متاثر خواهد شد اما بازار سفرهای تجاری شرکتی کمتر از سفرهای فراغتی و تفریحی به سوی آنلاین شدن تغییر می‌کنند. دیدگاه سنتی این است که کارفرمایانی که با آژانس‌های سفرهای تجاری کار می‌کنند، با استفاده از اتوماسیون خواهند توانست هزینه‌ها را کاهش دهند، کارآیی‌ ایجاد و از اجرا شدن صحیح سیاست‌های سفر اطمینان حاصل کنند. در مناطقی همچون آمریکای شمالی و آسیا، میزان نفوذ آنلاین برای صنعت سفر جزو اساسی محسوب می‌شود. هرچند، در اروپای غربی سفرهای تجاری شرکتی بیش از سفرهای فراغتی به سوی آنلاین شدن انتقال یافته‌اند که در کشورهایی نظیر فرانسه و ایتالیا می‌تواند مسائلی را ایجاد کند.

 

تغییر عادات مسافران تجاری

از سوی دیگر، با توجه به اینکه دستگاه‌های تلفن همراه بیشتری نسبت به جمعیت جهانی وجود دارند، جای شگفتی نیست که ببینیم مسافران تجاری به شدت وابسته به تلفن‌های همراه خود شده‌اند. انجمن سفرهای تجاری بین‌المللی در پیمایش سالانه خود گزارش کرده بود که ۶۴درصد از مسافران تجاری بین‌المللی جزئیات مربوط به سفر خود را از طریق این دستگاه‌ها بررسی می‌کردند. این در حالی است که در میان نسل هزاره این میزان به ۷۷ درصد می‌رسد. این موضوع استفاده از اینترنت را در جریان سفر به امری لازم تبدیل کرده و شرکت‌های سفر باید با آن کنار بیایند و اقدامات لازم را در جهت ارائه چنین تسهیلاتی فراهم کنند. نگاهی به سفرهای تجاری برون‌مرزی نشان می‌دهد کشورهای هنگ‌کنگ و ماکائو در کنار چین تقریبا بزرگ‌ترین مشارکت را در سفرهای تجاری خارجی دارند. همچنین تعدادی از کشورهای جزیره‌ای مانند کشورهای حوزه کارائیب و کشورهایی در اتحادیه اروپا نیز وجود دارند که از این نظر جایگاه مناسبی دارند. این امر می‌تواند منجر به تقویت روابط تجاری بین آنها نیز بشود.

 

تغییراتی به دلیل نوآوری

گزارش یورومانتیور تصریح می‌کند که سفرهای تجاری شرکتی به کندی مدرنیزه شده‌اند و با مشکلاتی در حال حاضر روبه‌رو هستند. نبرد آینده برای سفرهای تجاری به طور مشترک در حوزه‌های جست‌وجو، رزرو کردن، خدمات ارائه‌شده و نیز وفاداری، رخ می‌دهد و این موارد با اضافه شدن اپلیکیشن‌های برنامه‌ریزی همچون SaaS و برخی دیگر از موارد مشابه ساده‌تر و دسترسی به آن یکپارچه‌تر شده است. به نظر می‌رسد آینده صنعت سفرهای تجاری به شدت در حال اتوماتیک شدن باشد؛ اما برعکس آن، خدمات شخصی‌تر می‌شوند و پیشنهادهایی براساس ترجیحاتی که افراد قائل هستند و برای آن اولویت می‌گذارند برای افراد فراهم می‌شود که حتی ممکن است براساس ویژگی‌های DNA آنها نیز باشد. علاوه بر آن، قیمت‌گذاری‌ها و پرداخت‌ها نیز با توجه به این اولویت‌های شخصی افراد تغییر خواهد کرد.  وضعیت آینده صنعت سفر رو به تغییر و اختلال است. در مقایسه با سایر صنایع، این صنعت می‌تواند از فواید ناشی از موج نوین اتوماسیون، مزایایی را نیز به دست آورد که از آن جمله افزایش کارآیی و نوآوری‌ در این زمینه را می‌توان برشمرد. با این وجود ریسک‌هایی نیز در پی آن خواهند بود که کاهش میزان اشتغال یکی از این موارد است.

گردشگری تجاری

Ad

روی خط خبر

 • پامپئو با نقض توییت ترامپ: جلسه شورای امنیت درباره منع اشاعه است
 • مسکو: کاهش تولیدات نظامی به دلیل تحریم غیر ممکن است
 • رئیس مجلس ترکیه به ازبکستان سفر می‌کند
 • سقوط آزاد ماکرون در افکار عمومی فرانسه
 • نیکی‌هیلی: اتهامات ایران درباره دخالت درحادثه اهواز را رد می‌کنیم
 • بزرگترین شرکت‌های انرژی روسی، دلار را در پرداخت‌ها کنار می‌گذارند
 • عرضه و تقاضای نفت اکنون با یکدیگر همخوانی دارند
 • تورم دو رقمی شد/ شاخص کل به ۱۱.۳ درصد رسید
 • مدارس ماندگار با قدمت بیش از ۵۰ سال شناسایی می‌شوند
 • کوربین: در خصوص برگزیت انتخابات را به همه پرسی ترجیح می دهیم
 • ترکیه بدنبال گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با آلمان است
 • آقاسی: شهرام ناظری بخواهد، وکالتش را می‌پذیرم
 • حزب الدعوه هنوز فرصت رسیدن به پست نخست وزیری عراق را دارد
 • چرا «دلدادگان» پخش نشد؟
 • امیر تتلو غیابی محاکمه می‌شود
 • دولت و مجلس باپذیرش FATF هزینه‌های تحریم را بیش از پیش بالا نبرند
 • ربوده شدن خدمه یک کشتی سوییسی توسط دزدان دریایی
 • پلیس مدرسه چه وظایفی دارد؟
 • احتمال جاری شدن سیلاب ناگهانی درمناطق کوهپایه‌ای
 • اولین برخورد معلم در مدرسه را یادتان است؟
 • ۵۰ درصد پنبه مورد نیاز صنایع نساجی از تولید داخلی تامین می‌شود
 • محسنی ‌اژه‌ای: سیف ممنوع الخروج است / از او یک بار تحقیق شده؛ پرونده اش در حال رسیدگی است
 • آخرین خبر‌ها از بررسی «سی‌اف‌تی» در هیئت رئیسه مجلس
 • فلاحت‌پیشه: کمیسیون امنیت ملی فردا صبح به اهواز می‌رود
 • جنگ سرد اقتصادی در راه است
 • سازمان بورس عضو انجمن بین‌المللی روابط عمومی شد
 • ترامپ مسئول افزایش قیمت نفت است نه اوپک
 • کمک های مالی به افغانستان در کانادا، آمریکا و دبی مصرف شده است
 • تل آویو سیاست خود در خصوص سوریه را تغییر نمی‌دهد
 • تروریستها سر به مخالفت با توافق روسی-ترکی درباره ادلب برداشتند