سرمایه گذاران از داده‌های نامتعارف خط می‌گیرند صندوق سرمایه گذاری

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹  /   /  کد خبر: 10772
سرمایه گذاران از داده‌های نامتعارف خط می‌گیرند صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه‌ گذاری بلک راک که سرمایه ای به ارزش ۸۰میلیارد دلار را مدیریت می کند، با استفاده از عکسهای ماهواره ای متوجه رشد ساخت و ساز در چین شد و بهبود رشد اقتصادی چین را پیش بینی کرد.

به نقل از رویترز، در یک بازه زمانی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ تیم توازن فعال علمی بلک راک ( BLK.N ) که سرمایه ای به ارزش ۸۰ میلیارد دلار را در سطح جهان مدیریت می‌کند، با استفاده از عکس‌های ماهواره ای کم کم متوجه نشانه‌هایی از افزایش ساخت و ساز در منطقه ای از چین شدند.

با استفاده از این اطلاعات به عنوان نقطه آغازین و اضافه کردن ترافیک کانتینرهای کالا و سایر داده ها، تحلیل‌گران آمریکایی بلک راک در آن زمان تعیین کردند که دومین اقتصاد بزرگ جهان در آستانه چرخه بازگشت خود و قرار گرفتن در مسیر رشد قرار دارد.

انتظارات آنها وقتی تایید شد که دو هفته قبل چین گزارش داد که اقتصاد آنها در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ کمی سریعتر از ۶.۹ درصد مورد انتظارشان رشد داشته و این مقدار در ۱۸ماه گذشته بالاترین رشد بوده است.

ارزیابی‌های بلک راک بر اساس این داده ها تسلط آنها به بازار چین را افزایش داد. شاخص ترکیبی شانگهای بین اواخر سپتامبر تا اوایل آوریل حدود ۱۱ درصد رشد داشت هر چند در روز های اخیر کمی از این مقدار کاسته شد.

«جف شن» که در سانفرانسیسکو مدیر مشترک تیم توازن فعال علمی بلک راک است، می‌گوید: ما این سیگنال ها را به سادگی و با دیدن آهن آلات بیشتر روی زمین به دست آوردیم و چنین داده‌های غیر  متعارفی در اقتصادی به بزرگی و تنوع چین که داده ها ممکن است زیاد به زمان وابسته نباشد بسیار ضروری است.

اما چنین رفتاری امروزه در سراسر دنیا توسعه یافته و در اکثر صندوق های سرمایه گذاری بزرگ دیده می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در رقابت شدید با صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در تبادلات ارزان قیمت و در تلاش برای این که نشان دهند می‌توانند بنچ مارک ها را شکست دهند در حال حاضر به شکلی روز افزون به دنبال انواع دیگری از اطلاعات در آسیا هستند.

در دو ماه اول سال ۲۰۱۷ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آسیا، جریان خالص خروجی ۱ میلیون دلار را به خود دید که می‌توان این مقدار را با جریان خالص ۹.۳ میلیارد دلار در کل ۲۰۱۶ و ۴۰.۳ میلیارد دلار در ۲۰۱۵ مقایسه کرد.

در مقابل، سرمایه های صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله،  جریان خالص ورودی ۱۵.۶ میلیارد دلار در ۲ ماهه اول سال ۲۰۱۷ را در مقایسه با  ۳۹.۱ میلیارد دلار در کل ۲۰۱۶ و ۲۱.۷ میلیار دلار در سال ۲۰۱۵  به ثبت رساند.
چنین فشاری، مدیران سرمایه را مجبور می‌کند به طور روزافزون به دنبال منابع اطلاعاتی دیگری در مورد شرکت های لیست خود باشند که شامل فعالیت تجاری اعم از حمل و نقل کالاها، گفت و گوهای فضای مجازی و داده‌های مربوط به پرداخت شرکت‌های خصوصی (خارج از فهرستی که قطعات و خدماتی را برای شرکت های بزرگ موجود در لیست فراهم می‌آورند) می‌شود  .

تنها مدیران سرمایه رده بالای جهان می‌توانند از عهده استخدام محققان برتر داده برآیند تا در میان کوه های داده به پیدا کردن ایده هایی برای سرمایه‌گذاری دست یابند.

در حالیکه تیم قدرتمند ۴۰ نفره در پایگاه سانفرانسیسکو «ماتیوس آسیا» که ۲۶ میلیارد سرمایه جهانی را مدیریت می‌کند روش مرسوم را در پیش گرفته و به طور متوسط در سال ۲۰۰۰ جلسه در آسیا برگزار می‌کند، استراتژیست های سرمایه گذاری تیم «بلک راک» به دنبال منابع داده های دیگری برای تکمیل فرآیند تصمیمات سرمایه گذاری خود هستند.

«شروود ژانگ» مدیر واحد سرمایه گزاری ماتیوس در چین می‌گوید: ما به منابع گوناگون مانند اطلاعات مالی شرکت های چند ملیتی که حضوری پر رنگ در چین دارند، الگو های هزینه های صرف شده با توریسم و بازدیدکننده‌های چینی در خارج دقت می‌کنیم تا سر نخی از هزینه کردهای داوطلبانه به دست آوریم.

برخی دیگر به شرکت هایی متکی هستند که داده ها را از منابع غیر معمول متنوعی جمع آوری می‌کنند مانند شرکت Quandl در تورنتو؛ هر چند بیشتر چنین شرکت هایی فعلا در ایالات متحده و اروپا حضور دارند.

با این همه هنوز به دست آوردن چنین اطلاعات کاملا یکپارچه سازی شده ای برای جریان کاری روزانه سرمایه گذاران کار ساده ای نیست.

«سس فیشر» موسس «هج فاند اوسیس کپیتال» هنگ کنک می‌گوید: کیفیت، میزان دربرگیری، شفافیت داده ها و دقت پیش‌بینی‌ها تنها بخشی از مشکلات ماست.

برخی سرمایه‌گذاران می‌گویند:حرکت روز افزون به سمت استفاده هر چه بیشتر از منابع نامتعارف اجتناب ناپذیر است.

شن از «بلک راک» می گوید: ۳۰ سال پیش توانایی رتبه دهی به ۲۰۰۰ سهام بر اساس نسبت قیمت-درآمد یا قیمت-قیمت بسیار علمی به نظر می‌رسید اما امروزه میزان اطلاعاتی که ما پردازش می‌کنیم از کتابخانه مجلس ایالات متحده بیشتر است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها