جدیدترین اخبار
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶ فرهنگی و هنری کد خبر :10500

انتقاد سخنگوی نمایشگاه کتاب از شهرداری

سخنگوی نمایشگاه کتاب با اشاره به مشکلات بارش باران و تعطیلی برخی سالن‌ها و غرفه‌ها، گفت: بنای ما اعتماد و اطمینان به شهرداری بود و دغدغه‌هایمان را با عالی‌ترین سطح مدیریتی شهرداری تهران قبل از برگزاری نمایشگاه مطرح کرده بودیم. الان هم منتقد جدی این شرایط هستیم.

همایون امیرزاده سخنگوی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در چهارمین روز برپایی این نمایشگاه و در پی اتفاقات ناشی از بارش باران روز جمعه (۱۵ اردیبهشت) در شهر آفتاب، در نشستی خبری به ارائه توضیحاتی درباره این اتفاقات پرداخت.

او در پاسخ به این‌که چرا مشکلات سال گذشته سالن‌های شهر آفتاب برخلاف قول مسئولان شهرداری برطرف نشده است و مسئولان شهرداری چرا پاسخگوی تکرار این اتفاقات در روز گذشته نیستند، گفت: جابه‌جایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به شهر آفتاب بر اساس تصمیم عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری که شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب بود، رخ داد. با توجه به اینکه هیچ مکان دیگری در شهر تهران امکان برپایی نمایشگاه کتاب را در این حجم نداشت سال گذشته مسئولان نمایشگاه کتاب با کمک صنف و قول و تعهد مسئولان شهر آفتاب تصمیم گرفتند نمایشگاه کتاب تهران را از مصلا به شهر آفتاب منتقل کنند.

او توضیح داد: ما پس از اتفاقات سال گذشته تمام احتمالاتی را که ممکن بود امسال نیز رخ دهد به مسئولان شهر آفتاب گوشزد کردیم. سال گذشته هم شاهد این رخداد بودیم و امسال کارگروهی در عالی‌ترین سطح مدیریت شهرداری تشکیل شد و دغدغه‌ها را مطرح کردیم. ما دغدغه‌هایی را که از منظر آب‌گرفتگی متوجه نمایشگاه شهر آفتاب بود رصد و آن‌ها را به عالی‌ترین سطح مدیریتی شهر تهران منتقل کرده بودیم.

امیرزاده افزود: ابهامی وجود نداشت که در شرایط ناپایدار جوی ما با بارش باران در اردیبهشت‌ماه مواجهیم. در این باره نگرانی‌هایمان را با شفافیت به مدیران شهرداری و شهر آفتاب منتقل کردیم و دوستان شهرداری به ما اطمینان کامل داده بودند که مشکلات را برطرف می‌کنند. آن‌ها قول دقیق و قطعی داده بودند که این مشکلات امسال تکرار نمی‌شود.

سخنگوی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ادامه داد: بنای ما بر اعتماد و اطمینان به شهرداری بود. طبق تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری و مجموعه شهر آفتاب داشتیم تمامی سازه‌ها باید از سوی شهرداری در اختیار ما قرار می‌گرفت اما متأسفانه بارش باران در روز گذشته منجر به بروز مشکلات و آب‌گرفتگی سالن‌ها شد. به همین خاطر انتقاد جدی ما از تعهد نداشتن شهرداری و مجموعه شهر آفتاب وجود دارد و اعلام می‌کنیم اگر ما به عنوان شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب به تعهدات اطمینان نداشتیم تصمیم دیگری درباره برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب می‌گرفتیم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری که بخشی از این مشکلات را ناشی از تصمیمات وزارت ارشاد می‌دانست، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکانی را از شهرداری در اختیار گرفته و مسئولان این محل تعهد کرده‌اند که مشکلات را برطرف کنند. ما دغدغه‌ها و نگرانی‌هایمان را مطرح کرده‌ایم بنابراین امروز دیگر نباید وزارت ارشاد سیبل باشد و ما از این مرحله عبور کرده‌ایم. ضمن اینکه آسیب‌ها و آب‌گرفتگی‌ها تنها به سازه‌های موقت مربوط نبوده و سازه‌های دائم و سالن‌های سه‌قلو و سالن یاس که در طبقه منفی یک قرار دارد همگی دچار آب‌گرفتگی شدند. بنابراین به مصلحت خود مجموعه شهر آفتاب نیست که این نواقص را برطرف نکند.

همایون امیرزاده در ادامه درباره میزان خسارت‌های واردشده به ناشران نیز گفت: از شب گذشته تا صبح امروز تیم‌های مختلفی کار بررسی و شناسایی نقاط آسیب‌پذیر نمایشگاه را انجام داده‌اند. همچنین نماینده بیمه، صنف، شهرداری و وزارت ارشاد در غرفه‌های آسیب‌دیده حضور می‌یابند و خسارت‌ها را برآورد می‌کنند.

او گفت: شهرداری قبول کرده است که خسارت‌های ناشران را بپردازد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره امکان تغییر مکان نمایشگاه در سال آینده سوال کرد، گفت: در شرایط فعلی و با توجه به اتفاقات رخ‌داده مسیر ما برای تصمیم‌گیری در خصوص تعهداتی که به ما داده شده است، باز است.

امیرزاده تأکید کرد: دو طرف باید به تعهدات خود عمل کنند و زمانی که یک طرف به تعهداتش عمل نمی‌کند دست ما برای تصمیم‌گیری بسته نیست. امیدواریم نگرانی‌هایی که ما به نمایندگی از طرف مردم و صنف مطرح می‌کنیم مورد توجه قرار بگیرد.

او افزود: الان اولویت ما خدمات‌رسانی است و خودمان را درگیر حاشیه‌ها نمی‌کنیم.

امیرزاده که رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران نیز هست، در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های مربوط به این هیأت گفت: هیأت نظارت تا الان سه جلسه برگزار کرده و در این سه جلسه ۲۲ رأی صادر شده است که طبق آن یک غرفه در نشر بین‌الملل بسته شده است. بقیه آن‌ها ناظر بر اخطار کتبی و جمع‌آوری کتاب‌های غیر از غرفه ناشران بوده است.

او درباره غرفه تعطیل‌شده در بخش بین‌الملل نیز گفت: این غرفه اصلا کتابی عرضه نمی‌کرده است. ۶۰ درصد از مردم پول می‌گرفته و برای آن‌ها رسید کتاب صادر می‌کرده است.

امیرزاده همچنین به بحث نقد کردن بن‌های الکترونیکی و تخلفات ناشران در این زمینه اشاره کرد و گفت: در حال رصد گزارش‌های مربوط به بن‌کارت‌ها هستیم و پس از آنالیز کردن آن‌ها گزارش‌ها را اعلام می‌کنیم.

او افزود: تخفیف‌های بالای ۳۰ درصد ناشران در نمایشگاه تخلف حساب می‌شود چون تخفیف‌های ۶۰ تا ۷۰ درصدی شأنیت کتاب را پایین می‌آورد.

سخنگوی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین در پاسخ به سوالی درباره امتناع ناشران از عرضه کتاب‌هایشان به خاطر اتفاقات روز گذشته گفت: ما با هیچ موردی که به خاطر اعتراض از عرضه کتاب‌هایش امتناع کند مواجه نشده‌ایم.

او در واکنش به انتشار برخی از ارقام تراکنش‌های بانکی از سوی بانک شهر گفت: در یکی، دو روز گذشته گزارش‌هایی از این تراکنش‌ها منتشر شده بود اما ما این نوع اطلاع‌رسانی را مناسب نمی‌دانیم چون این وظیفه بر عهده کمیته دیگری است و نمایشگاه کتاب صاحب دارد. البته ما از خدمات بانک عامل نمایشگاه راضی هستیم اما در زمینه اعلام تراکنش‌ها باید هماهنگی‌ها بیشتر شود.

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران در نمایشگاه کتاب همچنین در پاسخ به سوالی درباره عرضه برخی از کتاب‌هایی که مغایر ضوابط و قوانین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است، گفت: ما وظیفه داریم با هر محتوایی که خارج از ضوابط نشر جمهوری اسلامی است و در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود براساس آیین‌نامه‌های نمایشگاه برخورد کنیم.

امیرزاده در پاسخ به اعتراض تعدادی از خبرنگاران از اینکه روز گذشته برخی از مأموران سالن‌ها اجازه تصویربرداری از سالن‌های آب‌گرفته را به آن‌ها نداده‌اند، گفت: در روزگاری که همه مردم از طریق شبکه‌های مجازی به شهروند خبرنگار تبدیل شده‌اند حصر اخبار اقدامی کوته‌بینانه است.

او همچنین درباره میزان تراکنش‌ها در سه روز نخست نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: مبلغ کل این تراکنش‌ها در سه روز اول ۱۷۹ هزار تراکنش بوده است که نشان می‌دهد در سه روز نخست امسال نسبت به سه روز اول سال گذشته نمایشگاه افزایش خیلی کمی داشته‌ایم.

امیرزاده در پاسخ به سوالی درباره تبلیغات محیطی و شهری نمایشگاه کتاب تهران گفت:‌ امسال ما یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای تبلیغات محیطی به شهرداری پرداخت کرده‌ایم تا تبلیغات محیطی را در اختیار صنف قرار دهند. این اقدام به نظر ما اقدامی درست بوده و ان‌شاءالله صنف بتواند با درآمدزایی و جذب حامیان مالی نهایت استفاده را از این فرصت انجام دهد.

سخنگوی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین در توضیحاتی درباره نامه‌های محرمانه‌ای که از سوی دو سازمان و مرکز علمی به وزارت ارشاد فرستاده شده است، گفت: در یکی از این نامه‌ها از سوی این سازمان‌ها اعلام شده بود کسانی که اقدام به تهیه بن‌ها کرده‌اند از کدام مراکز و ناشران اقدام به خرید کتاب بکنند. ما این شیوه را نمی‌پسندیم و شأنیت مراکز را بیشتر از این می‌دانیم و در این‌جا اعلام می‌کنیم که ما هیچ تفاهم‌نامه‌ای با هیچ مرکز دانشگاهی برای تخصیص یارانه نداشته‌ایم. تمام مراکز دانشگاهی با آورده ۷۵ درصد می‌توانند از تمامی ناشران شرکت‌کننده در همه بخش‌های نمایشگاه، کتاب خریداری کننند.

او در بخش دیگری از توضیحاتش گفت: وزارت فرهنگ تا امروز امانت‌داری خودش را از پدیده فرهنگی نمایشگاه کتاب به خوبی نشان داده و از رویکرد فرهنگی نمایشگاه به خوبی صیانت کرده است. ما اصرار داریم این فضای بانشاط فرهنگی استمرار پیدا کند.

او همچنین گفت: تمامی غرفه‌ها، ناشران و مجموعه‌ها که به عنوان همکار با ما در نمایشگاه کتاب حضور دارند و از باران روز گذشته خسارت دیدند در دایره شمول پرداخت خسارت‌ها قرار دارند و این روند پرداخت هم طولانی نخواهد شد.

امیرزاده درباره اظهارنظر برخی از ناشران خسارت‌دیده سال گذشته مبنی بر اینکه خسارت‌های آن‌ها در سال گذشته هنوز جبران نشده است، گفت: چنانچه خسارت‌های سال گذشته ناشری جبران نشده است برای اعتراض و شکایت به بنده مراجعه کنند.

وبگردی

روی خط خبر

 • مشکلات فنی صدور کارت ملی هوشمند برطرف شد
 • همایون شجریان برگزیده جشن خانه موسیقی/ عکس
 • زمان واریز و برداشت یارانه نقدی آذر ماه ۹۶ اعلام شد
 • ایرلاین‌های پرتاخیر داخلی را بشناسید
 • احتمال گرانی ۱۰ میلیون تومانی سراتو شرکت سایپا
 • اعتراض یک نماینده اصولگرا به دولت: بودجه را بررسی نشده، پس بدهیم/دولت هر کاری دلش می‌خواهد می‌کند
 • نازنین زاغری چقدر برای انگلیس ارزش دارد که حاضرند ۴۳۰ میلیون پوند اموال بلوکه ایران را پس بدهند؟
 • بازی شطرنج ترامپ با مهره «بیت المقدس» /ردپای «دامادِ جنجالی» کاخ سفید در تغییر پایتخت سیاسی اسرائیل
 • پرداخت خسارت علی‌الحساب ۱۲۰ میلیارد ریال توسط بيمه آرمان
 • دومین پشت پای ابرو گوندش به رضا ضراب؛ پای خواننده ترکیه ای به پرونده تاجر ایرانی باز می شود؟
 • وقتی خطر از بیخ گوشمان می‌گذرد + فیلم
 • استاندار کرمان دو مدیرکل را از جلسه مدیریت بحران اخراج کرد + فیلم
 • برومند: آثار کودک تنها سه ماه در سال سرپا هستند
 • انصراف شهاب حسینی از بازی در «شهرزاد۴»
 • دیدار خواننده سریال «شهرزاد» با مخاطبانش
 • پوتین درصدد گسترش پایگاه دریایی «طرطوس» در سوریه
 • هدف سفیر آمریکا در عراق از اتخاذ مواضع علیه تهران/ پیامد گفت‌وگو‌های پنهان اربیل و بغداد
 • دست‌آوردهای مثبتِ جنگ جهانی اول و دوم!
 • فعالیت‌های شستا از ۹ هلدینگ به ۵ هلدینگ کاهش‌ می‌یابد
 • اختراعاتی که پشیمانی به بار آوردند
 • ادعای وزیر خارجه فرانسه: ایران خواستار ایجاد محور سیاسی – نظامی تا مدیترانه است
 • دلار رکورد سال ۹۶ را شکست؛ ۴۲۱۹ تومان
 • آقای شریعتمداری! به داد کسبه پلاسکو برسید
 • الحیات: داعش در صحرای الانبار فعال است/ گروه تکفیری «پرچم‌های سفید» آماده حمله به کرکوک
 • یاسر هاشمی: ممنوع الخروج نیستیم؛ بودیم اما رفع شد
 • كارتن خوابی در كوچه اوراقچی های تهران
 • پژمانفر: قوانین در مجلس تصویب و در انبار قوانین دولت دپو می‌شود
 • کیم جونگ اون به پیروزی نهایی در رویارویی با آمریکا متعهد شد
 • لزوم زير نظر گرفتن مافياي پولساز و غير مجاز!
 • حضور عربستان و امارات در اجلاس کمک به نیروهای ساحل جی ۵